background photo
ПУБЛІКАЦІЇ

Закон про мобілізацію: обов’язки та покарання за ухилення від військової служби

Новий закон про мобілізацію - обов'язки військовозобов'язаних, покарання за ухилення від військової служби та штрафи

Новий Закон про мобілізацію, який був прийняти ВР за основу 11 квітня 2024 року окрім основних положень і правил щодо мобілізації, підстав для відстрочки від проходження служби та підстав для звільнення військовослужбовців та військовозобов’язаних, також чітко врегульовує вимоги до військовозобов’язаних осіб та резервістів щодо неявки в ТЦК.



Так, за порушення військовозобов’язаним законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію (ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення) керівник ТЦК та СП може звернутись до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, з вимогою здійснити адміністративне затримання та доставити особу до ТЦК та СП.



Якщо поліція (письмово) відповідає, що не може затримати та доставити особу до ТЦК та СП, керівник ТЦК протягом п’яти днів (з дня отримання відповіді) надсилає такій особі, у паперовій формі засобами поштового зв’язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу його місцезнаходження, місця проживання чи перебування - вимогу про виконання обов’язків військовозобов’язаного, резервіста.



Також на вимогу ТЦК й за рішенням суду чоловікам, що не оновили військово-обліково дані чи ухиляються від мобілізації - обмежуватимуть право на керування транспортними засобами.



За процедурою ТЦК має право подати судовий позов (протягом 30 днів з дня виникнення підстав). Суд, протягом 30 днів з дня відкриття справи, розглядає позов у письмовому провадженні. На апеляцію передбачено - 15 днів. Проте заборона на керування транспортним засобом не діятиме, якщо: керування авто - це основний та офіційний заробіток (таксі, водій, легальне працевлаштування, офіційна реєстрація – приватний підприємець). А також у разі якщо авто використовує людина з інвалідністю або людина, на утриманні якої є інвалід І-ІІ групи або дитина з інвалідністю.



Крім того, закон передбачає вилучення авто для потреб армії у громадян, які мають понад один транспортний засіб.



Військово-обліковий документ – важливіший за паспорт

Серед нових обов’язків військовозобов’язаних чи найголовнішою є вимога завжди мати при собі військово-обліковий документ (ВОД). У період дії воєнного стану представники поліції, співробітники ТЦК та прикордонники (пункт пропуску, прикордонна смуга) наділяються правом перевіряти наявність військового квитка у всіх чоловіків віком від 18 до 60 років, незалежно від їх придатності до служби або наявності підстав для відстрочи. Крім того, під час перевірки документів уповноважений представник ТЦК та СП або поліції буде здійснювати фото- і відеофіксацію пред’явлення та перевірки документів. Також будуть використовуватись технічні прилади, засоби та спеціальне програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.



Під час вручення повістки представники ТЦК та СП на вимогу громадянина, якому вручається повістка, зобов’язані назвати свої прізвища, ім’я та по батькові, посаду, а також пред’явити службові посвідчення.



Також протягом 60 днів військовозобов’язані мають в обов’язковому порядку оновити персональні дані в електронному кабінеті, ЦНАП чи ТЦК та СП. Це можна буде зробити дистанційно - електронною поштою, телефоном або через е-кабінет. Чоловіки, що перебувають за кордоном також зможуть оновити данні дистанційно: за допомогою електронної адреси, зателефонувавши або через е-кабінет. Депортувати військовозобов’язаних українців не будуть.



Крім того, обмежено придатні протягом 12 місяців мають пройти переогляд.



В умовах воєнного стану оформлення паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а також всі консульські послуги за кордоном для військовозобовʼязаних українців віком від 18 до 60 років надаватимуться лише за умови вчасного оновлення персональних даних та наявності військово-облікових документів.



На державну службу, зокрема й в поліцію, зможуть влаштуватись лише ті, хто пройшов базову військову службу або військову службу (крім непридатних).



Розмір штрафів для громадян, посадових та юридичних осіб за порушення мобілізації

Зауважимо, що 8 квітня 2024 року Комітет ВР з питань правоохоронної діяльності також ухвалив у першому читанні законопроєкт №10379 про внесення змін до Кодексу про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу про посилення відповідальності за військові правопорушення.



І тепер за грати за відмову від проходження ВЛК - не відправлятимуть, проте штрафи за порушення законів про мобілізацію - зростуть.



За порушення правил військового обліку (ст. 210 Кодексу про адміністративні правопорушення) в мирний час передбачається штраф від 3 400 до 5 100 гривень, повторно або в особливий період — від 17 000 до 22 500 гривень.



За порушення законодавства про оборону та мобілізацію (ст. 210-1 КУпАП) у мирний час встановлюються штрафи від 5 100 до 8 500 грн для громадян. 17 000-34 000 грн – для посадових та юридичних осіб.



За порушення законодавства про оборону та мобілізацію під час воєнного стану штрафи складатимуть від 17 000 до 22 500 грн — для громадян. Від 34 000 до 59 500 грн — для посадових та юридичних осіб.



Наша команда військових адвокатів має широку та якісну практику по всій Україні. Телефонуйте та отримайте кваліфіковану допомогу адвоката з питань мобілізації: 067-271-44-73, 098-665-05-40, 050-665-05-60.

zakon-pro-mobilizatsiiu-oboviazky-ta-pokarannia-za-ukhylennia-vid-viiskovoi-sluzhby