За перше СЗЧ та дезертирство не каратимуть – Рада прийняла закон 11322
У кого немає мотивації воювати – того не заставиш. Але й без того у мобілізованих вистачає причин, через які вони потрапляють у СЗЧ.
Офіційні джерела свідчать про наростаючу негативну прогресію: у перший рік війни втікачів було дев’ять тисяч, у минулому – 21 000, у цьому – до серпня зафіксовано 37 000 випадків самовільного залишення частини. Засуджено: у 2023 році 1 577 військових, у тому числі 30 жінок. А вже цьогоріч лише за перших чотири місяці було відкрито 10 584 кримінальних провадження по 407 статті ККУ – СЗЧ і 7306 – по 408-й, дезертирство.
Парламентарі відреагували на цю статистику і декриміналізували СЗЧ та навіть дезертирство, якщо така прикрість трапилася з воїном вперше.
Як повернутися після СЗЧ, де можна служити та інші нюанси законодавчих новел щодо першого СЗЧ – розповідають військові юристи адвокатського об’єднання Актум.
Військовослужбовці, які вчинили дезертирство чи СЗЧ, отримають шанс не сісти до в’язниці
Законопроект 11322, підтриманий депутатським корпусом 20 серпня, пропонує військовим, які порушили закони воєнного часу і отримали статус «СЗЧ» або «дезертир», покаятись та повернутися до побратимів. Саме так: не буде ніякого тримання під вартою, якщо втікач добровільно вирішить повернутися і служити далі. Причому, не обов’язково у своїй частині – не секрет, що чимало військових йдуть на порушення через конфліктні ситуації, неможливість, на їх погляд, продовжувати виконання своїх обов’язків за існуючих у частині умов, відношення командира, товаришів по службі. Звільнення від кримінальної відповідальності можливо за згоди його командира і лише єдиний раз.
Що собою являє законопроект 11322?
До прийняття нового закону чинне законодавство не передбачало ніяких послаблень для військових, які вчинили дезертирство чи самовільне залишення місця служби (СЗЧ). Якщо воєнний стан – то все «по-дорослому»: має бути лише кримінальна відповідальність. Часи й умови змінюються, законодавство теж.
Тепер хоч рядові, хоч офіцери мають шанс на спокуту. Без варіантів відбуватимуть покарання лише ті, що здійснили тяжкі злочини: державна зрада, вбивство, розбій, корупційні дії.
Алгоритм дій законопроектом встановлений такий: порушник визнає свою провину, подає клопотання про своє бажання продовжити службу до слідчих органів, суду чи прокуратури. У свою чергу його командир, якщо вважає, що підлеглий зможе повноцінно служити далі, надає прокурору свою письмову згоду на повернення в частину чи його переведення в іншу. Якими при цьому критеріями має керуватися командир – закон не визначає.
Наступний етап цієї ланцюгової реакції у справі про СЗЧ чи дезертирство вперше – звернення прокурора до суду. А як тільки суд після цього закриває кримінальне провадження, підозрюваний відразу знову стає військовим і тут же поновлюється на посаді, сам – протягом 72 годин повинен прибути у частину.
Як повернутися в частину після СЗЧ – Алгоритм повернення
Передумова для закриття кримінальної справи за статтями 407-408 КК: злочин вчинено вперше.
Покроковий план, як повернутися на службу після СЗЧ або дезертирства:
командир в/ч надає письмову згоду на прийняття втікача на службу;
воїн звертається до прокурора або суду з клопотанням про закриття справи (це може зробить і його адвокат);
прокурор/суддя приймає рішення щодо припинення кримінального переслідування за перше СЗЧ;
військовий отримує три доби для прибуття на службу, де буде поновлений на посаді або влаштований на нову (у постанові про закриття провадження буде припис щодо цього).
Зауважимо, що повернення на службу після СЗЧ відбувається у той підрозділ ЗСУ, який обере сам військовий (з якого втік або інший).
Зауважуємо! Процедура – не є сталою, тому бажаний супровід військового юриста.
Виплати поновленому на службі після СЗЧ вперше
Військовий перестає ним бути, як тільки дані про його поступок вносяться до Єдиного реєстру, а військова частина отримує про це відповідне повідомлення. Військов’язаний позбавляється посади, відповідно, й зарплати та всього іншого. Якщо захоче повернутися у стрій, все відновиться після того, як закриють кримінальне провадження, але період тимчасового призупинення служби не ввійде у військовий стаж та вислугу років.
Практика повернення після СЗЧ (відновлення втікачів на посаді, поновлення грошового забезпечення) тільки напрацьовується, інерція армійської машину теж нікуди не ділась. Фахівці Актум надають юридичну допомогу, щоб військовий, який повернувся з СЗЧ, зміг служити далі без негараздів і з виплатами.
До кого звернутися, щоб розібратися у нюансах?
Вирішення найпростішого, на перший погляд, питання з площини правових взаємин може мати чимало неоднозначностей. Самовільне залишення частини й дезертирство якраз той момент, який без адвоката по СЗЧ не завжди владновується на користь військового.
Аби у всьому краще орієнтуватися, якщо вже трапилася в житті така халепа, варто проконсультуватися у військового адвоката. В об’єднанні правників «Актум» компетентно і оперативно дадуть відповіді на всі запитання щодо повернення до армії після СЗЧ – у будні і вихідні. А, якщо потрібно, то й забезпечать супровід до вирішення справи.
Вас почують тут: 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60.