

Можливість нести військову службу у збройних силах України визначає стан здоров’я військовозобов’язаної особи. Як ми вже знаємо, статус «обмежено придатний до військової служби» нині виключено з законодавства.
Військовозобов'язаним можуть присвоїти один з таких статусів:
Непридатні до військової служби
Непридатні до військової служби з переглядом через пів року або 6-12 місяців
Тимчасово непридатні до військової служби
Придатні лише до служби за певними напрямами:
до служби у військових частинах забезпечення
ТЦК та СП
ВНЗ
навчальних центрах, закладах (установах)
медичних підрозділах
підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони
Придатні до військової служби
У цій статті ми розглянемо саме оцінку стану здоров’я як військовозобов’язаних з точки зору їх непридатності до військової служби та підстав отримання відповідного висновку від ВЛК.
Так, чи інакше питання проходження ВЛК згадується у багатьох нормативних документах, однак механізм проходження ВЛК, підстави для визнання особи непридатною під час проходження самої медичної комісії, перелік хвороб для отримання висновку ВЛК про непридатність визначаються Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008р №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» (далі – Наказ №402).
Завчасно подбайте про підготовку повного пакета медичних документів
Усі попередні та нові обстеження, медичні висновки, що відображають негативну динаміку вашого захворювання - мають бути зібрані заздалегідь. За потреби відновіть втрачені документи (які можуть знадобитись для отримання висновку ВЛК про непридатність), отримавши дублікати чи виписки з медичних закладів, та зробіть їх копії для збереження важливої інформації про ваш стан здоров'я. Хоча ці документи можуть виявитися малоефективними під час формального проходження ВЛК, вони стануть вагомим підґрунтям для оскарження висновку, адже підтвердять наявність медичних доказів вашого права на визнання непридатності ще на момент первинного огляду, які комісією не були враховані.
Що робити якщо загубили медичні документи? Як відновити?
Важливо! ВЛК оцінює стан військовозобов'язаних не лише за паперовими медичними документами, а й тими які занесені до електронної системи охорони здоров’я eHealth (Helsi). Якщо особа стверджує, що хвора, але в системі відсутні відповідні медичні записи про лікування та документи, які підтверджують діагнози, комісія може послуговуватися даними цієї системи приймаючи рішення щодо вашої придатності. Тож, заздалегідь потурбуйтеся, щоб ваш сімейний лікар вніс до системи eHealth всі наявні медичні документи та довідки.
Додатком 1 Наказу №402 Міноборони України (Правила проходження ВЛК) визначений Розклад станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби. Вказаний документ містить 18 груп та 87 статей, кожна зі статей має певні блоки, за якими і визначається ступінь придатності до військової служби.
На нашому сайті ви можете ознайомитись з публікацією «З якими хворобами не беруть до армії», саме у ній деталізовані хвороби, які дають підстави для отримання висновку ВЛК про непридатність.
Для кращого розуміння ситуації розподілимо ці хвороби відповідно до статей:
Деякі інфекційні та паразитарні хвороби, їх наслідки визначені статтями: 1а, 2а, 4а,5а;
Новоутворення, їх наслідки наведені у статтях: 8а, 9а, 10а;
Хвороби крові і кровотворних органів та окремі порушення із залученням імунного механізму, їх наслідки передбачено статтею 12а;
Хвороби ендокринної системи, розлади харчування та порушення обміну речовин, їх наслідки зазначено у статті 13а;
Розлади психіки та поведінки, їх наслідки визначені статтями: 14а, 15а, 16а, 17а, 18а, 19а;
Хвороби нервової системи, їх наслідки наведені у статтях: 20а, 21а, 22а, 23а (читайте «Стаття 23 розкладу хвороб ВЛК»);
Хвороби ока та придаткового апарату, їх наслідки передбачені у статтях: 25а, 26а 27а, 28а, 29а, 30а, 31а (читайте «Стаття 30 ВЛК розкладу хвороб»);
Хвороби вуха та соскоподібного відростка, їх наслідки наведені у статтях: 34а, 35а, 36а;
Хвороби системи кровообігу, їх наслідки передбачені статтями: 38а,39а, 40а, 41а, 42а, 43а (читайте «Стаття 39 Розкладу хвороб», «Стаття 38 розкладу хвороб», «Стаття 40 розкладу хвороб ВЛК»);
Хвороби органів дихання, їх наслідки означені у статтях: 45а, 46а, 47а;
Хвороби органів травлення, їх наслідки визначені статтями: 51а, 52а, 53а, 54а, 55а (читайте «Стаття 52 розкладу хвороб ВЛК», «Стаття 53 розкладу хвороб ВЛК»);
Хвороби шкіри та підшкірної клітковини, їх наслідки визначенні статтею: 57а;
Хвороби кістково-м’язової системи і сполучної тканини, їх наслідки перелічені у статтях: 60а, 61а, 62а, 63а, 64а (читайте «Стаття 61 розкладу хвороб ВЛК», «Стаття 62 розкладу хвороб ВЛК», «Стаття 64 розкладу хвороб ВЛК»);
Хвороби сечостатевої системи, їх наслідки передбачені статтями: 66а, 67а, 68а, 70а, 71а;
Вроджені аномалії, деформації та хромосомні порушення, їх наслідки відображені у статті: 74а;
Травми, отруєння та деякі інші наслідки дії зовнішніх причин перелічені у статтях: 75а, 76а, 77а, 78а, 79а, 80а (читайте «Стаття 75 розкладу хвороб ВЛК»);
Інші хворобливі прояви визначені статтями: 82а (тільки для військовозобов’язаних – графа І), 83а, 84а; 87.
Якщо ваш діагноз фігурує у переліку захворювань, які передбачені Розкладом хвороб, що може бути підставою для отримання висновку про непридатність, однак не поспішайте, ваші очікування можуть бути не виправданими. Рішення ВЛК щодо придатності/непридатності до військової служби залежить від цілісної картини здоров'я особи, включаючи перебіг основного захворювання, наявність супутніх хвороб та ступінь впливу всіх цих факторів на функціонування організму. Одна й та сама хвороба може мати різні трактування ВЛК. Тлумачення, специфіка та причинно-наслідкові зв’язки встановлюються згідно з Додатком №2 до Наказу №402, який детально пояснює правильне застосування кожної статті розкладу хвороб.
Підготовка до медкомісії: консультація адвоката та лікаря по ВЛК
Як бачимо, труднощів не оминути. Тому ми радимо вкрай ретельно підходити до проходження медичної комісії, адже її висновок впливатиме на вашу подальшу долю. Щоб додати собі впевненості у процесі проходження ВЛК, отримати неупереджений, повний та глибокий аналіз медичної документації, фахову експертизу медичних висновків, прогнозування ймовірних результатів з огляду на вашу індивідуальну ситуацію (з можливістю оскарження рішення ВЛК у майбутньому), вам насамперед необхідно забезпечити себе підтримкою двох ключових фахівців: практикуючого лікаря та юриста з військового права. Їхня синергія знань та досвіду дозволить ефективно відстояти ваші права, та отримати обґрунтований висновок ВЛК відповідно до вашого діагнозу.
Якщо ви визначились, що маєте стан який входить до переліку хвороб для отримання висновку ВЛК про непридатність, далі слід пройти цю складну комісійну процедуру. Для початку закцентуємо, що механізм отримання такого висновку відрізняється для військовозобов’язаних, тобто осіб які раніше не служили та потрапили під мобілізаційні заходи та військовослужбовців – осіб які вже проходять військову службу.
Отже давайте розглянемо процедурні особливості проходження медичного огляду та отримання висновку ВЛК про непридатність для військовозобов’язаних.
Якщо ж для вас більш актуалною є інформація щодо процедурних особливостей проходження ВЛК військовослужбовцями, докладніше можна прочитати в нашій статті «Ви військовослужбовець? Розповідаємо, як отримати висновок ВЛК про непридатність».
Після того як ви прийшли по повістці, ТЦК та СП надає вам направлення на проходження ВЛК, також військовозобов’язаному надається карта дослідження та медичного огляду.
Тож, без направлення від ТЦК та СП ви не можете самостійно розпочати цей процес.
Такий огляд має бути проведений у термін від 4 до 14 днів.
Первинний - до 4 днів – включає: огляд, стандартні дослідження, аналізи, рентген тощо, та проходження необхідних лікарів.
Додатковий огляд проводиться за рішенням ВЛК, якщо виникає необхідність підтвердити певні стани специфічними дослідженнями. На цьому етапі вам слід довести, що ваша хвороба підпадає під Розклад хвороб за яким особа може бути визнана непридатною до військової служби.
Наголошуємо! Комісія зобов’язана брати до уваги як паперові документи (медкарта ф. №025/о), медичні висновки тощо, так і електронні, які містяться у електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ, eHealth).
У нашому матеріалі «Термін проходження військово-лікарської комісії» ви знайдете додаткову інформацію щодо особливостей проходження ВЛК.
Отже, вам проведено медичний огляд, та встановлено, що є медичні підстави для визнання вас непридатним до військової служби. У такому разі, вас може бути визнано непридатним до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців (надається час для відновлення здоров’я), або ж повністю непридатним з можливістю бути виключеним з військового обліку.
Як виглядає висновок військово-лікарської комісії про непридатність можемо побачити у Додатку 11 Наказу №402. У період дії воєнного стану, порядок видачі висновку про непридатність передбачає, що такий висновок видається у 3-х примірниках та має назву «свідоцтво про хворобу» (п. 22.7; 22.11 Наказу №402).
Подбайте про те, щоб вам видали саме свідоцтво про хворобу, а не довідку ВЛК, це допоможе уникнути непотрібної тяганини у майбутньому. У практиці наших адвокатів траплялися випадки коли ТЦК та СП відмовляли у видачі висновку ВЛК про непридатність, відмовлялися виключати особу з військового обліку, оскільки висновок ВЛК був оформлений не свідоцтвом про хворобу, а довідкою ВЛК.
Відповідно до п. 22.5. Наказу №402 висновок ВЛК у формі свідоцтва про хворобу підлягає затвердженню штатним ВЛК. Тож, доки цей документ не буде затверджений він не надає вам ніяких додаткових юридичних благ. На цьому етапі вас знову чекають бюрократичні труднощі. Адже часто такі документи губляться під час пересилання, іноді їх можуть повернути на доопрацювання, ба більше, ініціювати додаткові медичні обстеження.
Затягування процедури отримання висновку ВЛК, що іноді триває до трьох місяців і є досить поширеною проблемою. Фахова підтримка адвоката на цьому етапі є ефективним способом її вирішення. Адвокатські запити, на які ВЛК має надати відповідь протягом п'яти днів, допомагають тримати процес під контролем та прискорити його.
Термін дії висновку ВЛК складає 12 місяців з моменту проведення медичного огляду.
Повторне проходження ВЛК після висновку про непридатність не потребується, а отже питання про термін дії висновку ВЛК про непридатність – не актуальне, у разі якщо вас визнано непридатним і як наслідок виключено з військового обліку.
Тож, потім вам слід потурбуватися про виключення вас з військового обліку. Якщо ж непридатність встановлена з переоглядом, вам доведеться знову пройти цю комісійну процедуру не раніше ніж через 6 місяців.
Зверніться до свого ТЦК та СП з заявою про виключення вас з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону «Про військовий обов’язок та військову службу», до заяви долучіть висновок ВЛК. Дочекайтеся рішення ТЦК та СП про виключення вас з військового обліку, з занесенням таких даних у військовий квиток (він не вилучається). Перевірте, щоб у електронних реєстрах ви також були виключені. З цього моменту у вас припинені всі військові зобов'язання перед державою.
Якщо отриманий вами висновок ВЛК не відповідає реальному стану вашого здоров’я, був проведений поверхневий медичний огляд з формальним підходом до вашого стану, не слід опускати руки. Існує законодавчо визначена процедура оскарження таких висновків. На цьому етапі важливо звернутися не тільки до юриста, а й до медичного фахівця, щоб отримати додаткову експертну думку щодо вашого стану здоров’я. Така думка може бути визначальною при прийнятті рішення щодо оскарження висновку ВЛК.
Скарги подаються до вищої ВЛК згідно з адміністративним підпорядкуванням у межах вашого регіону протягом 30 днів з моменту отримання висновку. У разі, якщо перегляд не приніс очікуваного результату, висновок може бути оскаржений у судовому порядку протягом 3 місяців з дати вручення рішення, ухваленого вищою ВЛК за результатами розгляду вашої скарги. Якщо ви вирішили оскаржити висновок ВЛК відразу до суду на це ви маєте 6 місяців з моменту його отримання.
Як бачимо, вказана комісійна процедура є досить складною та потребує всебічного професійного підходу. Тож, важливими є не тільки знання в юридичній сфері, але й медичні знання.
Лікар потурбується про коректне трактування вашого стану відповідно до статей Розкладу хвороб, надасть експертну оцінку висновку ВЛК, яка визначатиме доцільність оскарження такого висновку.
Адвокат забезпечить правильне процедурне проходження медичного огляду та оскарження необґрунтованих висновків ВЛК, підготує для вас адвокатські запити та пришвидшить процедуру отримання висновку.
Адвокатське об’єднання «Актум» завжди у контексті законодавчих змін та правильних процедурних рішень. Вам не потрібно турбуватися, де знайти таких фахівців, ми це зробили за вас. Ви вже зараз можете замовити консультацію щодо висновку ВЛК про непридатність. Також ми пропонуємо вам комплексну послугу під час проходження ВЛК – консультацію «адвокат+лікар».
Маєте страхи чи сумніви щодо справедливої процедури проходження ВЛК, телефонуйте за номерами : 050-665-05-60, 098-665-05-40, також наші фахівці готові до зустріч з вами кожного дня в 11 офісах найбільших міст України.