

…після отримання травми, поранення чи захворювання, що пов’язані з військовою службою, у військовослужбовця є право звільнитися з військової служби з підстав непридатності.
У попередній статті «Що таке висновок ВЛК про непридатність до військової служби і кому він потрібен» ми детально розібрались: кому, хто та на підставі чого видає висновок ВЛК (військово-лікарської комісії) про непридатність до військової служби, зокрема розповіли про всі нюанси проходження ВЛК військовозобов'язаними громадянами.
У цій статті ми закцентуємось на тому, як відбувається ВЛК для тих, хто перебуває на військовій службі та які можуть виникнути проблеми при його проходженні.
Зважайте! Висновок ВЛК відіграє важливу роль не тільки у питанні звільнення з військової служби, а й при забезпеченні соціальних прав та державних виплат. Розмір останніх безпосередньо залежить від ступеня втрати працездатності, групи інвалідності та, що особливо важливо, від встановленого ВЛК причинно-наслідкового зв'язку. Саме ВЛК визначає, чи пов'язана інвалідність/хвороба із захистом Батьківщини або з ін. виконанням військових обов'язків, що впливає на обсяг державної підтримки.
У наших попередніх публікаціях, ми розповідали про Розклад хвороб для звільнення від військової служби. Також нагадаємо, що лишень стани та хвороби, передбачені відповідними статтями Розкладу хвороб, можуть стати підставою для отримання висновку про непридатність до військової служби.
Військовослужбовець подає безпосередньому командиру рапорт про потребу у проходженні ВЛК.
Направлення на ВЛК (Додаток 14 до Наказу №402)
Якщо ви перебуваєте у військовій частині або на лікуванні - направлення надають безпосередні начальники (від командира частини та вище), голови штатних ВЛК, керівники ТЦК та СП, а також керівники або начальники закладів охорони здоров’я за місцем лікування (п 6.1 Наказу №402).
Якщо ви проходите лікування чи обстеження в медзакладі, начальник установи повинен дати направлення на ВЛК у двох випадках: виявлено захворювання чи травму, що роблять вас непридатним до служби, або якщо після лікування потрібна відпустка чи звільнення від службових обов’язків.
Якщо лікування відбувається під час відпустки, направлення на ВЛК слід отримати від ТЦК та СП за місцем проведення відпустки (п. 6.14 Наказу №402).
Збір необхідних документів
Детально перелік документів визначений у п. 6.2. Наказу №402, серед них: військовий квиток або офіцерське посвідчення, медична/службова характеристика (не обов'язково у воєнний час), медичні документи, що підтверджують наявні захворювання (виписки з історії хвороби, результати попередніх обстежень, це важливо якщо у вас відбулось ускладнення попередніх захворювань).
Важливо! Питання встановлення причинного зв'язку між вашою хворобою/травмою та службою матиме прямий вплив на подальші можливі грошові виплати. Тому, якщо у військовослужбовця була травма, поранення, контузії або каліцтва під час виконання службових обов’язків, військова частина повинна видати довідку про обставини травми (додаток 5 Наказу №402), та самостійно направити її до медичного закладу, де перебуває на лікуванні військовослужбовець.
Якщо зазначені дії були проігноровані військовою частиною, військовослужбовець може подати рапорт з проханням видати таку довідку.
Начмед військової частини має записати військовослужбовця дистанційно через систему Е-черга на проходження ВЛК. У реєстратурі медзакладу така особа отримує картку обстеження та медичного огляду.
Для проходження ВЛК у 14-денний термін вам необхідно буде здати лабораторні аналізи та пройти обов'язкові огляди у хірурга, терапевта, невропатолога, офтальмолога, оториноларинголога (для жінок-військовослужбовців – гінеколога).
Крім того, за наявності медичних показань, військовослужбовця повинні направити до ін. профільних спеціалістів. (п. 6.8. Наказу №402). Саме на цьому етапі відбувається підтвердження обставин непридатності до військової служби масивом медичних документів.
Після завершення медичного огляду військово-лікарською комісією виноситься відповідне рішення. У разі виявлення захворювань або фізичних вад, що відповідають статтям Розкладу хвороб, вас можуть визнати непридатним до військової служби. Підтвердженням цього слугуватиме належно оформлене свідоцтво про хворобу (Додаток 11 до Наказу №402), видане ВЛК.
Висновок ВЛК у формі свідоцтва про хворобу, потребує затвердження штатним ВЛК.
Оскільки така процедура може бути тривалою у часі, ВЛК має видати та самостійно направити до військової частини, де проходить службу військовослужбовець, проміжний висновок про звільнення від виконання обов’язків військової служби. Це необхідно задля уникнення необґрунтованих претензій щодо самовільного залишення частини військовослужбовцем.
Висновок ВЛК: чому непридатних визнають придатними
Перелічені вище етапи проходження ВЛК є базовими, проте залежно від військової спеціалізації або підрозділу, де ви проходите службу, Наказ №402 встановлює додаткові критерії та вимоги які мають враховуватися під час ВЛК.
Такі критерії визначені Додатком 3 Наказу №402 у якому наведена таблиця додаткових вимог до стану здоров’я (ТДВ). По суті цей документ встановлює виключення з Розкладу хвороб, тобто, якщо у таблиці розкладу хвороб за статтею 4-в ви можете визнаватися повністю придатним до військової служби то відповідно до ТДВ та для певної спеціалізації (наприклад ДШВ) ви будете визнані повністю непридатними.
Додаткові медичні вимоги згідно з Додатком 3 Наказу №402 застосовуються до:
Екіпажів танків та САУ (графа 1).
Підрозділів спеціального призначення (графа 2).
Десантно-штурмових військ, морської піхоти, розвідки (графа 3).
Штурмових підрозділів Сухопутних військ та Сил ТРО (графа 4).
Екіпажів підводних та надводних кораблів ВМС (графа 5).
Водолазів та фахівців рятувальних загонів (графа 6).
Національних контингентів та персоналу міжнародних місій (графа 7).
Осіб, які працюють з ДІВ, КРП, ЕМП, ЛВ, патогенними мікроорганізмами та особливо небезпечними інфекціями (графа 8).
Курсантів (без офіцерського звання) військових навчальних закладів (графа 9).
Слухачів (офіцерів) військових навчальних закладів (графа 10).
Осіб, які служать у спеціальних спорудах (графа 11).
Саперів (графа 12).
Для зазначених осіб при проходженні ВЛК та встановленні критерію придатності буде враховуватися не лише наявність захворювання, але й ступінь його вираженості, функціональні порушення, які воно викликає, та здатність військовослужбовця виконувати свої обов'язки в умовах, характерних для цих специфічних військ чи спеціальностей.
Отже, ви досягли бажаного результату – отримали висновок ВЛК про непридатність.
Важливо знати, що для військовослужбовців законодавство також передбачає різновиди такої непридатності.
Цей висновок ВЛК свідчить про неможливість військовослужбовця виконувати обов'язки в окремих видах Збройних Сил України або за його військовою спеціальністю, зокрема, якщо це стосується служби на підводних човнах, кораблях, у морській піхоті, ДШВ, спеціальних спорудах або підрозділах спецпризначення. Як ми зазначали вище такий висновок приймаються з урахуванням ТДВ.
У період дії воєнного стану військовослужбовці, яких ВЛК визнала непридатними до служби з необхідністю повторного огляду через 6-12 місяців, підлягають звільненню в запас згідно зі статтею 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу». Через 6-12 місяців така особа повторно проходить ВЛК та у разі позитивних змін у стані здоров’я може бути знову мобілізована.
Цей ступінь непридатності дає вам право на звільнення з військової служби та виключення з військового обліку.
Тому що саме військово-лікарська комісія (ВЛК) встановлює вашу придатність/непридатність, а також причинно-наслідковий зв’язок між вашим станом (пораненням, контузією, травмою) та виконанням військових обов’язків.
Якщо ВЛК встановлює, що травма, захворювання, поранення або контузія були отримані під час безпосереднього захисту Батьківщини, одноразова грошова допомога призначається як у разі втрати працездатності, так і при встановленні інвалідності.
Якщо висновок ВЛК підтверджує, що стан здоров’я пов’язаний із виконанням обов’язків військової служби, особа також має право на одноразову грошову виплату — як у випадку втрати працездатності, так і при встановленні групи інвалідності.
У разі, якщо ВЛК визначає, що травма, поранення чи контузія виникли під час проходження військової служби (наприклад, унаслідок нещасного випадку), одноразова грошова допомога виплачується лише у випадку встановлення інвалідності. Якщо ж встановлено часткову втрату працездатності у відсотках, але без присвоєння інвалідності — виплата не передбачена.
При цьому розмір виплат залежить від ступеня втрати працездатності та групи інвалідності та обчислюється на підставі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на початок року.
Якщо ви отримали висновок ВЛК який не відповідає вашому реальному стану здоров'я та визначеному критерію непридатності (що підтверджується відповідними медичними документами), оскарження висновку ВЛК є цілком обґрунтованим і можливим шляхом захисту ваших прав.
Наше адвокатське об’єднання має досить велику практику щодо оскарження висновків ВЛК. Один з випадків: у справі військового було порушення п. 6.8. Наказу №402 висновок щодо стану серцево-судинної системи військовослужбовця був зроблений терапевтом без консультації кардіолога. Це сталося попри наявність вродженої вади серця та супутніх негативних станів, які, згідно з Розкладом хвороб, давали підстави для визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Однак, згідно з висновком ВЛК цей військовослужбовець був визнаний непридатним до служби у десантно-штурмових військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах та придатним до служби у частинах забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладів.
Адвокатами АО «Актум» такий висновок ВЛК було успішно оскаржено. Клієнт був направлений на повторний огляд ВЛК, наслідком чого стало скасування попереднього висновку ВЛК та отримання нового про непридатність з подальшим виключенням з військового обліку.
Детальнішу інформацію про процедуру та строки оскарження висновків ВЛК, а також про органи, уповноважені розглядати такі скарги, ми опублікуємо в наших наступних матеріалах.
Попри наявність серйозних захворювань травм чи поранень військові не завжди можуть розраховувати на неупереджене проходження медичного огляду. У таких випадках юридична допомога при отриманні висновку ВЛК може стати запорукою справедливого рішення.
Адвокатське об'єднання «АКТУМ» пропонує ефективне рішення – послугу «адвокат+лікар», що забезпечить комплексний фаховий супровід, сприяючи справедливій процедурі ВЛК та отриманню бажаного висновку.
Нехай питання проходження ВЛК та оскарження її результатів не викликають у вас зайвого занепокоєння. Зверніться до нас, залишивши запит на сайті, і ми забезпечимо ваш надійний правовий захист.
Також ви можете зателефонувати за номерами:
050-665-05-60, 098-665-05-40