Незаконне заволодіння транспортним засобом (викрадення авто) - Адвокат по ст. 289
Автотраспорт - це не лише зручний спосіб пересування, а й ласий шматок для крадіїв. Так, за даними аналітичного порталу Опендатабот у 2023 році в Україні було викрадено 1278 авто і цей показник перевищив дані довоєнного 2021 року - 1148 викрадених авто. Представники МВС констатують, що після рекорду аквтовикрадень у 2022 році - 12 448 машин, наразі кількість автоугонів повертається до звичного рівня. Улюбленими регіонами викрадачів є Донеччина, Дніпропетровщина та Херсонщина.
Що ж таке незаконне заволодіння транспортним засобом у розумінні кримінального закону
Будь-яке вилучення транспорту у його власника або користувача поза його волею кваліфікується за статтею 289 КК України.
При цьому не лише поцупивши автомобіль особа може стати автозлочинцем. Протиправним є привласнення будь-якого різновиду механічного транспортного засобу, яким, окрім автомобіля, можуть бути різні самохідні машини, трактори, трамваї і тролейбуси, мотоцикли, тощо.
Для прикладу викрадення самокату, велосипеду, тощо підпадає під ознаки злочину крадіжки – 185 стаття КК України.
Викрадення авто може бути таємним, відкритим, із застосуванням обману або зловживанням довірою, без застосування насильства чи з насильством.
Не розцінюється як злочин використання ТЗ працівниками підприємств або установ будь-якої власності на свій власний розсуд, якщо вони для робочих цілей мали право доступу до транспортних засобів, наприклад водії. У таких випадках відповідальність наставатиме відповідно до вимог трудового законодавства.
Аналіз судової практики свідчить, що закінченим може бути лише таке вилучення, коли викрадач запустив мотор, а транспорт почав свій рух або його взято на буксир, чи розпочато перевезення на іншому авто. Якщо зловмисник проник у транспортний засіб, але не встиг розпочати його рух, має місце замах на вчинення злочину за ст. 289 ККУ та відповідно змінюється відповідальність.
Яка відповідальність за статтею 289 КК України
3-5 років виправного центру або тюрми загрожує викрадачам транспорту за частиною першою 289 статті.
Ця категорія злочинців, які вперше вчинили такі діяння, має шанси для звільнення від відповідальності у суді, якщо добровільно викриє себе, поверне ТЗ та сплатить всі збитки.
У разі повторності; змови групи осіб; поєднання привласнення з насильством або погрозою його застосування; проникненням до будь-якого сховища; викрадення «коштовного» ТЗ, вартість якого у 2014 році у діапазоні 151,4-378,5 тис. грн; або застосування електропристоїв для блокування або корегування роботи охоронних систем – покарання у вигляді тюремного ув’язнення від 5 до 8 років може обтяжуватися конфіскацією майна.
Якщо ж злодій, окрім раніше згаданих злодіянь, вирішить вчинити його у складі організованої злочинної групи, з насильством або його погрозою, або вартість авто буде більше 378,5 тис. грн - він буде відправлений за грати на 8-12 років з конфіскацією майна чи без такого.
До кого звернутися за допомогою
Адвокати по викраденню авто звертають увагу, що досудове розслідування у вказаній категорії справ нетривале, тож радять не зволікати із залучення у справу професіонала.
Уклавши договір з адвокатом за статтею 289 КК України Адвокатського об’єднання «Актум» ви можете розраховувати на детальне юридичне опрацювання підстав для внесення відомостей в ЄРДР, складу кримінального правопорушення за ст. 289 КК, встановлення свідків, огляд місця злочину, проведення експертизи та відповідність її висновків обставинам події, дотримання вимог процесуального законодавства правоохоронцями, наявність підстав для звільнення від відповідальності, оскарження процесуальних дій та рішень та інші необхідні дії.
Ви або ваші близькі стали фігурантами у такій категорії справ? Звертайтесь до послуг адвоката за статтею 289 КК України Актум.
Консультація або захист у кримінальній справі у Києві та інших містах –з 8.00 до 22.00.
Телефонуйте: 098-665-05-40, 050-665-05-60.