background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Військовий облік на підприємстві – правила і що потрібно знати роботодавцям

Військовий облік на підприємстві - правила і що потрібно знати роботодавцям в 2024 році.

У 2016 році було затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який встановив загальні для всіх Правила, обов’язкові для виконання. У січні 2023 року в цей документ було внесено безліч змін. Наразі, в умовах війни, правила ведення військового обліку на підприємстві чітко мають знати усі чоловіки, що працюють тим більше – керівники підприємств, адже на них головна відповідальність за освіченість підлеглих у цій площині.



Правила ведення військового обліку на підприємстві

У кожній компанії Правила мають бути у публічному доступі – на корпоративному сайті, дошці оголошень – де-завгодно, щоб тільки ознайомлення з ними було легкодоступним.



Проте підприємства відповідальні не лише за те, щоб їх працівники знали вимоги, а ще й мають контролювати їх виконання та повідомляти ТЦК про тих, хто Правила намагається обійти.



Прикладом такого порушення може бути відмова працівника отримувати повістку – і тоді на його ж рідному підприємстві на нього мають скласти акт і направити його до ТЦК та СП.



Порядок ведення військового обліку на підприємстві прописує всі його організаційні моменти. Розглянемо їх детальніше.



Алгоритм організації військового обліку

Отже, як організувати військовий облік на підприємстві з нуля?



Відповідальний

Його призначають. Якщо підприємство має до 2 тис. потенційних військових – достатньо одного відповідального за облік, до 4 тис. – вже має бути два інспектори, до 7 тисяч працівників – три. Менше 500 військовозобов’язаних – обов’язки відповідального покладаються на когось з персоналу з доплатою у половину посадового окладу.

Дані про відповідальну особу/осіб повідомляються у ТЦК. Кожні п’ять років відповідальна особа має підвищувати кваліфікацію.

Правила

З Порядком військового обліку мають бути обізнані всі, тому ці вимоги роздруковуються і розміщуються там, де їх зручно читати. Нові працівники знайомляться з Правилами персонально та обов’язково.

Документація

Військово-облікові документи працівників ревізуються та аналізуються. Формуються персональні списки військового обліку (додаток 5, п. 33 Порядок №1487), а не особова картка П2, як було раніше.

Співпраця з ТЦК

Організація військового обліку на підприємстві – це й тісний контакт з центрами комплектування. Там повинні знати про всі зміни в облікових даних тих, хто є на військовому обліку. Про все потрібно повідомляти, звіряти дані.

Контроль

Щороку до 1 лютого кожне підприємство має у формі наказу відзвітувати про результати ведення військового обліку в минулому році та окреслити нові плани. Якщо роботодавцем є державний орган, то така організація до 10 лютого має надати до Генерального штабу Збройних Сил України витяг з наказу про результати ведення військового обліку.



Етапи здійснення персонального обліку

Підприємства не мають права брати на роботу працездатних чоловіків, якщо вони не перебувають на обліку в ТЦК. Тож, насамперед, потенційний працівник повинен пред’явити приписне або військовий квиток чи тимчасове посвідчення військовозобов’язаного. Теоретично документ можна показати і в Дії, практично – механізм поки не діє.



Наступний крок – знайомство нової в компанії людини з Правилами військового обліку. Там – про права і обов’язки, відповідальність, а також про дбайливе ставлення до своїх військово-облікових документів. Ознайомився – і розписався. Підпис, якщо інакше ніяк, може бути й електронний.



Далі – протягом п’яти днів інформацію про прийняту (звільнену) людину потрібно внести до відомості оперативного обліку та однієї з чотирьох груп списків, де окремо обліковуються офіцери, сержанти і рядові, військовозобов’язані жінки та призовники. Зберігаються списки і відомість – до закінчення року.



Останній крок – подання даних про прийнятих чи звільнених працівників у ТЦК. Не пізніше семи днів від оголошення відповідного наказу по підприємству.



Щодо жінок, які мають фармацевтичну чи медичну спеціальність: підприємство їх теж має брати на облік, а от облік в ТЦК для влаштування на роботу для них не обов’язковий (до кінця 2026 року).



Основні порушення у сфері військового обліку у 2024 році

Типових порушень кілька. На роботу беруть чоловіків, які ігнорують військовий облік в ТЦК. Є працівники передпенсійного, але не граничного віку для військовозобов’язаного – а вони теж залишаються поза увагою. Поширене порушення – не охоплення обліком переселенців. Нерідко зустрічаються невідповідності у внутрішній звірці даних компанії з даними працівника.



Відповідальність за порушення військового обліку на підприємстві несе той, хто його веде і керівник. Покарання – штраф. Якщо підприємство провинилося вперше – це від 3 400 до 5 100 грн, якщо впродовж одного року вдруге – 5 100 – 8 500.



Парламентарями за основу прийнято законопроект №10379 про посилення відповідальності за військові правопорушення. Там штраф за відсутність військового обліку на підприємстві чи інші недотримання мобілізаційного законодавства набуває нових значень: і це вже не три-п’ять, а від 34 000 до 85 000 грн ( в особливий період – від 153 000 до 204 000 грн).



Порушення фіксують ТЦК під час перевірок. Районні центри комплектування проводять їх раз на рік на підприємствах, які бронюють своїх працівників, раз на чотири роки – на всіх інших. Обласні ТЦК у взаємодії з ОВА можуть перевіряти підприємства і організації щороку.



Як уникнути штрафів та інших правових неприємностей?

Війна – серйозний виклик для підприємств. Один з найскладніших моментів – збереження персоналу. Кваліфіковані працівники – ядро кожного колективу і запорука його життєдіяльності. В умовах мобілізації колектив важко вберегти, хоча бізнес – це гроші, які теж ідуть на зміцнення обороноздатності країни. Втримати важливого для підприємства працівника допоможе відстрочка від мобілізації - допомога адвоката тут може зіграти ключову роль.



Досвідчений юрист завжди знає, як успішно вирішувати питання клієнтів без ризиків - не виходячи за рамки закону. З 2022 року ми проводимо практичні тренінги для підприємств щодо поведінки з ТЦК та процедур бронювання. Наші адвокати по військовим справам допоможуть організувати військовий облік, супроводжуватимуть його ведення, допоможуть забронювати працівників. Телефонуйте адвокатському об’єднанню «Актум» у будь-який день: 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60.
photo thems