![background photo](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fstorage.googleapis.com%2Fcomposite-ally-360719.appspot.com%2FImage%2Fpublications_hero_54860ebc51%2Fpublications_hero_54860ebc51.png&w=3840&q=75)
![ПУБЛІКАЦІЇ](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fstorage.googleapis.com%2Fcomposite-ally-360719.appspot.com%2FImage%2FActum_HERO_4f6ba59aac%2FActum_HERO_4f6ba59aac.png&w=3840&q=75)
Фронт все ближче, чоловіків, що не воювали, у країні все менше. Законно залишаються вдома ті, без яких справді не можуть обійтися рідні. Якщо статус військовозобов'язаного – опікун, відстрочка від армії йому гарантована. Але й доля опікуна – незавидна. Тому якщо людина навіть хоче йти захищати країну, перед нею постане важкий вибір: армія чи відстрочка.
Існує три різновиди турботи про іншу людину з набуттям відповідного юридичного статусу: догляд, опіка, піклування.
Опікунство – допомога у захисті прав та дотриманні обов'язків молодих людей віком від 14 до 18 років. Зрозуміло, що йдеться про дітей, які або не мають батьків, або мама з татом не можуть чи не хочуть займатися своїми кровними. Також піклування встановлюється над обмежено недієздатними людьми.
Догляд. Він потрібний важкохворим за медичними показниками. Відстрочка по догляду можлива лише, якщо рідні – батьки, дружина – мають першу або другу групу інвалідності. Вік – та хоч сто років батькові чи матері – не привід, в умовах війни, бути синові поруч, не є підставою для отримання відстрочки від мобілізації. На жаль… Оформляється догляд через органи соцзахисту чи піклування.
Опіка здійснюється над дітьми віком до 14 років або недієздатними людьми. У першому випадку – встановлюється органами піклування, у другому – виключно ухвалою суду.
Опікуни дітей не мають переваг перед біологічними батьками. Відстрочка від армії по опікунству над дитиною можлива лише за наявності у неї групи інвалідності.
Бути опікуном особи, яка має статус «недієздатна» – дорівнює отриманню відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Претендувати на роль опікуна може не тільки родич, особливо якщо таких немає зовсім. Але ця людина має імпонувати своєму потенційному підопічному, далі жити разом із ним, нормально комунікувати. Є низка й інших вимог. Оскільки за недієздатністю стоять стійкі психічні розлади або когнітивні порушення, при яких людина не відповідає за свої дії, не здатна нормально забезпечити свої потреби та побут – її опікун, звалюючи на себе турботу про такого хворого, насамперед має бути здоровий сам.
Тому у переліку документів, які збирає кандидат в опікуни, є довідка про стан його здоров'я. Також потрібно підготувати довідки про доходи та відсутність судимості, документ про наявність житлової площі, згоду на незручне сусідство від своєї родини.
Шизофренія, деменція, старечий маразм і багато іншого робить практично неможливим життя людини на самоті. Просто хвора людина якщо не може сама, то здатна за допомогою сторонніх організувати свій побут, оплату комунальних послуг, інших рахунків. Людині з психічними чи когнітивними розладами – недієздатній – це практично не під силу.
До того ж, з поняттям недієздатність тісно межує інше – неосудність. Тобто: людину не можна притягувати до відповідальності за скоєне, оскільки вона – не розуміє, що творить. Може завдати шкоди як собі, так і оточуючим.
Якщо знайдеться для такої людини опікун, призов до армії для нього відміняється. Але й удома йому буде дуже непросто.
Опікуном за рішенням суду не став 29-річний мобілізований мешканець Рівненщини. У травні Рівненський апеляційний суд відмовив йому в опіці над 79-річною бабусею.
Жінка справді недієздатна, але в неї троє дітей! Одна дочка – за кордоном, друга – пенсіонерка та хворіє, син – що найцікавіше, проживає разом із матір'ю. Про жодного з них суд не отримав підтверджень того, що вони не можуть бути опікунами своєї матері. А тільки, отже, онук, який до того ж служить. Опікунство та армія відразу – речі несумісні. Тобто з усіх варіантів: опікунство відстрочка, армія – хлопець отримав лише той, що вже мав.
Наявність у сім'ї недієздатної особи - далеко не привід для призначення військовозобов'язаного її опікуном. Він має бути фактично єдиним, хто може взяти на себе цей тягар.
Маючи законне право на отримання відстрочки, військовозобов'язаному потрібно написати відповідну заяву до ТЦК. До неї додати копії документів, що підтверджують право. Заяви розглядаються не у всіх центрах комплектації, а лише в районних, тому важливо правильно вказати ім'я голови комісії при РТЦК, щоб неточність не стала приводом для тяганини чи відмови.
Відстрочка від армії опікунам оформляється за наявності таких документів: паспорт, код, військовик, витяг про місце реєстрації, головне – рішення суду про призначення опікуном особи з інвалідністю чи недієздатністю.
Копії документів потрібно завірити у нотаріуса, на кожній прописати: «Відповідно до оригіналу», поставити дату та розписатися. Документи подаються особисто, можна надіслати поштою, але в такому випадку краще з описом вмісту.
Будь-яка, на перший погляд, найпростіша справа з правового поля може мати свої підводні рифи, про які зовсім не здогадуються далекі від юридичної практики люди. Тому клієнтами адвокатського об'єднання «Актум» нерідко бувають військовозобов'язані опікуни особи з інвалідністю чи потенційні опікуни недієздатних людей.
Щоб не було неприємних несподіванок – консультуйтесь з юристом. Тим паче, коли йдеться про такий важливий крок, як відстрочка від мобілізації – адвокат стане запорукою того, що все буде саме згідно із законом.
Знайти представника АО «Актум» легко: сайт, сторінка у Фейсбуці, канал у Телеграмі та інших соцмережах. А найпростіше – зателефонуйте: 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60.