background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Відповідальність за ДТП з потерпілими

Дорожньо-транспортна пригода (ДТП) – це неприємна ситуація, яка може статися абсолютно з кожною людиною. Тому, якщо ви часто керуєте транспортним засобом, потрібно попередньо знати та розуміти, яка передбачається відповідальність за ДТП з потерпілими особами. А також як саме відбувається досудове розслідування та розгляд таких справ у суді. Такі знання допоможуть вам зрозуміти, що на вас очікує та як діяти в конкретній ситуації.

Кримінальна відповідальність за ДТП з потерпілими


У 2023 році в Україні сталося понад 23 тисячі аварії з потерпілими. Водночас загинуло понад 3 тисячі громадян. Наслідки ДТП можуть бути жахливим, тому очевидно, що в багатьох випадках Кримінальний кодекс України може передбачати сувору відповідальність стосовно особи, з вини якої трапилася аварії.


Регулює кримінальну відповідальність стаття 286 ККУ. Кожна частина цієї статті описує зовсім різні ситуації.

Наприклад, ч. 1 ст. 286 передбачає розгляд відповідальності в тих ДТП, внаслідок яких є потерпілі, а не загиблі. Тоді як друга та третя частини описують ситуації, де аварія спричинила смерть певних людей.


Отже, за статтею 286-1 передбачено як адміністративну, так і кримінальну відповідальність за ДТП. У першому випадку, на винуватця може бути накладений штраф від 51 000 до 85 000 гривень. Якщо ж говорити про кримінальні покарання, вони виглядають так:

  • виправні роботи до двох років;

  • максимальний термін арешту – 6 місяців;

  • обмеження волі до 3 років.

Додатково водія можуть позбавити права на керування транспортним засобом від 3 до 5 років.


Перша частина ст. 286 Кримінального кодексу України вступає в дію тоді, коли потерпілий (чи потерпілі) отримали ушкодження середнього ступеня тяжкості. У такому разі немає небезпеки для його життя, але отримані травми можуть спричинити тривалу втрату працездатності.


Друга частина статті передбачає опис відповідальності за ті самі дії та наслідки, що й перша, але з однією особливістю. Вона набирає чинності, коли водій перебуває в стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння, а також під дією певних лікарських препаратів. У такому разі передбачається така кримінальна відповідальність:

  • позбавлення волі від 3 до 8 років;

  • позбавлення права на керування ТЗ від 3 до 8 років.


Якщо дехто втратив життя внаслідок ДТП з потерпілими, стаття 286 передбачає наявність третьої частини, яка регулює саме такі ситуації. Вона також враховує можливість збільшення міри покарання, якщо водій був в стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння.

Якщо життя втратила тільки одна особа, кримінальна відповідальність виглядатиме так:


  • позбавлення волі на 5-10 років;

  • позбавлення права керувати ТЗ на 5-10 років.


Якщо є кілька загиблих, строк ув’язнення збільшується до 7-12 років, як і термін позбавлення права на керування транспортним засобом.


Чи можна закрити кримінальну справу, якщо при ДТП є потерпілий


Кримінальна або адмін. відповідальність за ДТП – чи можна уникнути? Так, є ситуації, коли справу можна закрити. Це можна зробити внаслідок:


  • судмедекспертизи;

  • відсутності вини;

  • примирення з потерпілим.


Закриття справи за допомогою судмедекспертизи


Існують різні ступені шкоди здоров’ю потерпілого, які визначаються під час досудового розслідування шляхом проведення судмедекспертизи, а саме: легкі, середні та важкі.

Ступінь ушкоджень визначається не відразу, а після того, як постраждалому надали первинну медичну допомогу. В обов’язки судмедексперта входить не тільки визначення ступеня тяжкості ушкодження, а і їх причинно-наслідкових зв’язків із ДТП.


У такому разі закриття справи відбувається тільки тоді, коли постраждалий отримав травми легкого характеру, які майже не вплинули на його працездатність.


Закриття справи за відсутності вини


Будь-яка справа передбачає етапи досудового розслідування та судового розгляду. Перший передбачає виконання представниками правоохоронних органів різноманітних слідчих дій, а саме:

  • огляд місця ДТП;

  • допит учасників інциденту та свідків;

  • проведення слідчих експериментів;

  • проведення автотехнічної та трасологічної експертиз.


Якщо внаслідок цих дій визначається, що водій транспортного засобу не винен, кримінальне провадження закривається. Однак адміністративна відповідальність все ще актуальна у разі наявності матеріальних втрат у потерпілих.

Закриття справи шляхом примирення з потерпілим


Також водій може розраховувати на закриття справи за домовленістю з потерпілими. Особливо корисним для цього стане юрист при ДТП з потерпілим, який допоможе провести переговори.

Але у такому разі існують певні умови:


  • водій не мав бути в стані алкогольного сп’яніння;

  • у водія немає попередніх судимостей;

  • потерпілому завдано тілесних ушкоджень середнього характеру;

  • винуватець має відшкодувати жертві матеріальні втрати.

Адвокат при ДТП допоможе скласти найбільш вигідну угоду для вас.


До кого звернутися за допомогою


Правова допомога – це оптимальне рішення в тому разі, якщо ви отримали звинувачення за статтею 286. Досвідчений юрист не тільки надає поради на основі ознайомлення з матеріалами справи, а й може проводити переговори з представниками правоохоронних органів, допитувати свідків і представляти свого клієнта на переговорах, під час судового засідання.

Якщо вас зацікавила консультація адвоката при ДТП з потерпілими, отримати цю та інші послуги ви можете у спеціалістів адвокатського об’єднання «Актум». У нас працюють досвідчені професіонали, які не раз брали участь у таких справах. 

photo thems