background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

РІЗНИЦЯ МІЖ НЕПОКОРОЮ ТА НЕВИКОНАННЯМ НАКАЗУ НАЧАЛЬНИКА?

Вони містяться в одному розділі Особливої частини Кримінального Кодексу України – ХІХ, який передбачає відповідальність за військові кримінальні правопорушення. Ба більше – йдуть поруч: стаття 402 – «Непокора», стаття 403 – «Невиконання наказу». І це не випадково, а через наявність спільних ознак.

Непокора – це яким чином кваліфікується? І тоді, що таке невиконанням наказу? А у разі відмови від виконання наказу – стаття, яка буде?  Це типові питання, які виникають у звичайної людини, що не має відношення до юриспруденції.


Як досвідчений адвокат у справах невиконання наказу та непокори бачить істотні ознаки складів цих двох злочинів, за якими можна їх розмежувати – розберемо докладніше.


Спойлер: об’єктивна та суб’єктивна сторона складів правопорушень – ось де основна різниця між непокорою та невиконанням наказу.


Що таке непокора?


За ст. 402 КК України кваліфікується вчинок військового, який відмовився виконати розпорядження/наказ командира:


  • відверто, демонстративно;

  • або коли його поведінка свідчить про відмову підкорятись вимогам начальника.


Основна ознака 402 статті – злочин вчиняється навмисно: воїн розуміє, що порушує закон (Дисциплінарний Статут ЗСУ, ст. 6) та що стане наслідком цього (невиконання завдання), й бажає такого результату (чи йому байдуже).


Проте в діях немає складу злочину, передбаченого 402 статтею Кримінального Кодексу України, якщо начальник віддав злочинний наказ, підкорюватись якому підлеглий відмовився.


Злочинними є розпорядження/вимога, що порушують закон. І це вочевидь (наприклад, поцупити майно в/ч або вбити полоненого).


Що таке невиконанням наказу начальника, командира?


Кваліфікують за ст. 403 КК України поведінку військовослужбовця, який не виконав наказ командування. Для складу цього злочину потрібні два моменти:


  1. Відсутність ознак непокори – відвертого заперечення, ігнорування вимоги начальника.

  2. Наявність шкідливих серйозних наслідків – людські жертви, втрата позицій, зрив наступальної операції, аварія або техногенна катастрофа, пожежа, потоп тощо.


Невиконання наказу – це кримінальне порушення, яке вчиняється у вигляді бездіяльності та з необережною формою вини. Воїн не усвідомлює, що чинить неправильно, та не передбачає наслідків, хоча вочевидь повинен мати про це уяву. Часто-густо, підлеглий не неправильно зрозумів, що від нього хоче начальство. Або просто забувся виконати розпорядження. 


Не може інкримінуватись стаття 403 за невиконання наказу, який неможливо виконати через:


  • не конкретику, погане формулювання;

  • незабезпечення потрібними засобами/ресурсами.


Стан здоров’я військового, який унеможливлює належну службу – обставина, що виключає кримінальну відповідальність за невиконання наказу. 


Різниця між непокорою та невиконанням наказу


Основні критерії для розмежування:


  1. Форма вини: непокору – скоюють навмисно; невиконання наказу – з необережності.

  2. Момент, з якого злочин є закінченим: ст. 402 – з прояву відмови коритися; ст. 403 – з настання тяжких наслідків.

  3. Склад непокори – формальний, тобто наслідки не обов’язкові, а у невиконання – матеріальний: вчинок військового тягне за собою шкоду.


На зовні вони також різні: зазвичай, у разі бунту (непокори) – активна поведінка, а невиконання відбувається, як бездіяльність.


Чим відрізняється відповідальність за непокору від невиконання наказу


Під час дії воєнного стану – майже нічим: санкції обох кримінальних норм близькі до тотожності.


Відповідальність за невиконання наказу у військовий час – передбачена частиною 3 ст. 403 ККУ: від 5 до 8 років тюрми.  


Коли країна у війні, то відповідальність за непокору теж не менш п’яти років за гратами, але максимум вище – 10 (частина 4 ст. 402 ККУ).


Також слід зазначити, що 2022 року у кримінальне законодавство внесли зміни, які обтяжили відповідальність за військові кримінальні правопорушення. Зокрема, у разі визнання винним військовий не може розраховувати на застосування до нього норм:


  • статті 69 КК, яка передбачає призначення меншого, ніж мінімальне покарання;

  • статті 75, що стосується умовного засудження (звільнення від покарання з випробувальним терміном).


***


Аналіз практики військових адвокатів нашого об’єднання (де вони брали участь у захисті клієнтів) свідчить, що за період 2022-2024 року до суду дійшло менше половини справ за ст.ст. 402-403 КК. Слідчі ДБР порушують кримінальне провадження на підставі матеріалів, що їм надали командування в/ч та ВСП. Часто-густо вони однобокі, необ’єктивні та далекі від правди. 


Непоодинокі випадки, коли кримінальна справа – помста підлеглому, засіб звести рахунки або отримати кар’єрну чи іншу вигоду.


Якщо вам потрібен професійний захисник від звинувачень у непокорі чи невиконанні наказу та негайна підтримка у скрутну годину – зателефонуйте в Актум: 097 073 93 01.


photo thems