

ВЛК (військово-лікарська комісія) — це обов’язкова процедура для всіх людей, які підлягають мобілізації або бажають добровільно приєднатися до Збройних Сил України. Регулюється процес проходження комісії низкою нормативних актів і законів, які встановлюють її основні норми.
Мета огляду лікарів під час проходження ВЛК полягає у встановленні фізичного та психологічного стану здоров’я особи для того, щоб визначити можливість її придатності до військової служби.
Сьогодні на основі рішення РНБО термін проходження військово-лікарської комісії становить від 4 до 14 днів. Це відрізняється від тих нормативів, які були раніше, коли військовозобов'язаний мав пройти медкомісію за чотири дні. А придатність, тимчасова чи повна непридатність встановлювалися на основі однієї комісії.
Тепер строки проходження ВЛК окрім зміни термінів передбачають також необхідність проходження ще однієї комісії, яка має підтвердити отримані раніше висновки про непридатність.
Законодавством встановлено чіткі терміни проведення медичних оглядів задля забезпечення оперативності та своєчасності отримання результатів.
Первинний огляд: Медичний огляд, а також стандартні лабораторні та інструментальні дослідження (наприклад, аналіз крові, сечі, рентген), повинні бути проведені протягом 4 днів.
Додаткові дослідження: Якщо для встановлення точного діагнозу необхідні додаткові, більш складні обстеження (наприклад, КТ, МРТ, специфічні аналізи), то для такого проведення медичного огляду термін може бути збільшено до 14 днів. При цьому рішення про необхідність додаткових досліджень приймає лікарська комісія.
Зауважимо, що такі нормативи не діють, якщо під час служби військовослужбовець отримав поранення під час захисту Батьківщини або виконання завдання, або ж захворів на небезпечну хворобу через тривале перебування в жорстких умовах.
У такому випадку термін проходження військово-лікарської комісії скасовується, а військовослужбовця мають відправити на ВЛК невідкладно. Після проведення відповідного лікування, передбачається проходження ще однієї ВЛК для визначення придатності та можливості подальшої служби.
Отже, ми розібралися з терміном проходження військово-лікарської комісії. Проте також варто розуміти, які саме документи необхідні мобілізованому або військовослужбовцю на момент проходження ВЛК. До таких обов’язкових документів належать:
направлення на проходження військово-лікарської комісії;
військовий квиток;
посвідчення офіцера (за наявності);
медична та службова характеристики (у воєнний час такі документи вважаються необов’язковими);
довідка від військової частини, яка описує обставини отримання травми/пораненн/контузії чи хвороби;
копія акту про нещасний випадок (важливо зазначити, що такий документ не потрібен, якщо травма була отримана в результаті військових дій);
посвідчення учасника бойових дій, якщо таке є;
витяги з особових справ (мають бути завірені відповідними посадовими особами або печаткою військової частини).
Отже, ми визначили термін проходження ВЛК та всі документи, які для цього потрібні. Однак безпосередньо процесу проходження комісії так і не торкнулися.
Проходження ВЛК передбачає визначення фізичного та психологічного стану здоров’я призовника або військовослужбовця. Тобто медичний огляд необхідно пройти у:
офтальмолога;
стоматолога;
невропатолога;
хірурга;
психіатра;
дерматовенеролога;
або інших лікарів, якщо в їхній кваліфікаційній думці існує потреба.
Проходженню ВЛК у встановлений строк не має передувати якась особлива фізична чи медична підготовка. Після того як мобілізований або військовослужбовець пройшов всі процедури, на основі отриманої інформації комісія приймає один із таких висновків:
придатний;
тимчасово непридатний до військової служби (у такому випадку видається направлення на лікування у відповідну медичну установу на певний термін);
необхідність у проведенні ще одного медичного огляду та ВЛК;
непридатність для мирного часу, але придатність під час воєнного стану або війни;
непридатний (у такому випадку фізична особа виключається з військового обліку).
Варто зазначити, що під час повторного проходження комісії строки залишаються незмінними.
Проходження військово-лікарської комісії під час мобілізації передбачає визначені строки для медогляду. Насамперед це стосується максимальних термінів, які зараз становлять 14 днів. Мінімальних строків проходження ВЛК не встановлено.
Формально проходження ВЛК протягом кількох годин не є порушенням. Однак на практиці в переважній більшості випадків це займе більше часу. Оскільки військовозобов’язаний, наприклад, при відсутності відповідних даних в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ), має надати медичну картку амбулаторного хворого за формою № 025/о або виписки з медичних документів, що підтверджують перенесені хвороби, операції тощо.
Теоретично пройти ВЛК за кілька годин спроможна тільки повністю здорова людина, яка не має жодних скарг на стан здоров’я, перенесених операцій і хронічних захворювань.
Знати, скільки часу може тривати проходження військово-лікарської комісії, дуже важливо, оскільки в такому випадку ви зможете попередньо розпланувати відвідування необхідних лікарів у такий спосіб, щоб вам було зручно.
Якщо консультація лікаря ВЛК чітко вказала на те, що у вас є проблеми зі здоров’ям, але висновок комісії не врахував цей фактор, варто звернутися по допомогу до адвоката. Юрист точно знає як оскаржити рішення ВЛК і домогтися його повторного проходження з урахуванням всіх законодавчих норм, а також факторів, які вказують на стан вашого здоров’я.
Відповідну юридичну допомогу ви можете отримати в адвокатському об’єднанні «Актум». Тут працюють досвідчені фахівці, які нададуть вам кваліфіковані послуги.
Зв’язатися з нами можна за телефонами: 098-665-05-40, 050-665-05-60. Також ви можете заповнити відповідну форму на веб-сайті «Актум» для зворотного зв’язку.