Стаття 39 Розкладу хвороб: як ВЛК Оцінює придатність до служби
Питання мобілізації військовозобов’язаних, які мають проблеми зі здоров’ям, залишається актуальним в умовах повномасштабної війни з росією і необхідністю хоч трохи порівняти сили з агресором на фронті.
Які стани охоплює ст. 39?
39 стаття ВЛК в основному зосереджена на хворобах, що характеризуються підвищеним кров’яним тиском і безпосередньо визначенні статусу придатності/непридатності до військової служби відповідно до стадії захворювання. Сюди входить, зокрема, гіпертонічна хвороба.
Гіпертонічна хвороба, також відома як артеріальна гіпертензія, є хронічним станом, для якого характерне стійке підвищення артеріального тиску понад 140/90 мм рт. ст. Причинами гіпертензії можуть бути спадковість, малорухливий спосіб життя, нездорове харчування, стреси або наявність інших захворювань, таких як цукровий діабет. Ця хвороба є одним із ключових факторів ризику розвитку серцево-судинних недуг, зокрема інфаркту міокарда та інсульту.
Загалом, придатність або непридатність до військової служби визначається за рахунок стадії гіпертонічної хвороби з урахуванням рівня артеріального тиску (АТ) та наявності об’єктивних ознак ураження органів-мішеней і асоційованих станів. В їх числі:
● Інфаркт міокарда, коронарна реваскуляризація;
● Серцева недостатність (СН) II-А - III стадії, інсульт – патології, що обмежують фізичну активність і здатність до навантажень.
● Транзиторна ішемічна атака, гостра гіпертензивна енцефалопатія, хронічна гіпертензивна енцефалопатія III стадії, судинна деменція — стани, пов'язані з порушенням мозкового кровообігу та когнітивних функцій.
● Крововиливи та ексудати в сітківці з набряком диска зорового нерва або без нього.
● Ниркова недостатність з підвищенням рівня креатиніну (у чоловіків >133 мкмоль/л, у жінок >124 мкмоль/л).
● Протеїнурія більше 300 мг за добу.
● Розшаровуюча аневризма аорти – критичний стан, який несе безпосередню загрозу для життя і вимагає негайного втручання.
● Симптоматичне ураження периферичних судин.
Поширеність захворювання в Україні.
Загалом, кожен четвертий чоловік і кожна п'ята жінка у світі страждають на гіпертензію, яку в повсякденному житті частіше називають "підвищеним артеріальним тиском". Зараз близько 1 мільярда людей перебувають у цьому стані. В Україні, за результатами нещодавнього дослідження STEPS, підвищений тиск або гіпертензія виявлена у третини населення (34,8%).
Власне, гіпертонія є основною причиною передчасної смертності в усьому світі, тому і не дивно, чому з гіпертонічною хворобою III стадії відповідно до статті 39-а розкладу хвороб людина взагалі непридатна до військової служби, а з II стадією відповідно до статті 39-б ВЛК вона обмежено придатна.
Критерії оцінки придатності і непридатності відповідно до ст. 39 ВЛК.
Як вже можна було зрозуміти, визначення питання придатності та обмеженої придатності відповідно до 39 статті Розкладу хвороб залежить від стадії захворювання та безпосереднього негативного впливу на функції організму.
Якщо ж розглядати детальніше, то:
Стаття 39-а Розкладу хвороб військового обліку передбачає непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, якщо у військовозобов'язаного діагностовано гіпертонічну хворобу III стадії з незворотними ушкодженнями органів-мішеней. Тобто, на органах-мішенях присутні видимі ознаки ураження зі збоєм їх функцій. Діагноз гіпертонічної хвороби III стадії ставиться у випадках, коли такі ускладнення, як інфаркт міокарда або інсульт, виникають на тлі тривалої гіпертонії, що підтверджується, зокрема, гіпертрофією лівого шлуночка чи звуженням артерій сітківки.
Гіпертонічна хвороба III стадії без незворотних уражень органів-мішеней, а також гіпертонічна хвороба II стадії, відповідно до статті 39-б ВЛК, дозволяють проходити службу у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони.
При встановленні діагнозу гіпертонічної хвороби II стадії лікар ВЛК повинен зазначити, на підставі яких ознак визначено II стадію (наприклад, гіпертрофія лівого шлуночка або звуження артерій сітківки), а у разі протеїнурії необхідно вказати на наявність гіпертензивного ураження нирок.
При визначенні гіпертонічної хвороби I стадії відповідно до статті 39-в розкладу хвороб військовозобов’язані визначаються придатними.
Оскарження результатів ВЛК і необхідність звернення до адвоката.
Оскарження результатів військово-лікарської комісії (ВЛК) у випадку гіпертонічної хвороби може виникати, якщо людина вважає, що її стан здоров'я був неправильно оцінений, і рішення комісії не відповідає реальному стану її здоров'я або не враховує всі супутні фактори.
Етапи оскарження ВЛК:
Консультація з адвокатом – звернення до юриста, який спеціалізується на військових питаннях або медичному праві, може значно полегшити процес оскарження та забезпечити правильне ведення справи.
Подання скарги до вищестоящої комісії – перший крок оскарження рішення ВЛК.
Судовий розгляд – якщо рішення ВЛК не було змінене на етапі апеляції, ви маєте право звернутися до суду з вимогою про перегляд рішення. На цьому етапі вам знадобиться допомога адвоката.
Доказова база – важливо зібрати всі необхідні медичні документи, що підтверджують стан здоров'я (медичні висновки, результати обстежень, історію лікування). У разі гіпертонічної хвороби варто надати детальні дані про рівень артеріального тиску, супутні захворювання (наприклад, інфаркт міокарда, інсульт) та лікування.
У нашому адвокатському об’єднанні ви можете замовити послугу «консультація лікаря по ВЛК/МСЕК + адвокат». Такий підхід дозволяє отримати детальну консультацію лікаря з питань ВЛК (аналіз медичних документів, перевірка формулювань медичних висновків, необхідність додаткових обстежень чи повторного обстеження), а адвокат, у свою чергу, проаналізує та оцінить перспективи висновків або оскарження рішення ВЛК, надасть практичні поради та пояснить правила поведінки під час проходження комісії.
Адвокат ВЛК допоможе правильно скласти скаргу або підготувати документи для суду. Також юрист може супроводжувати вас під час розгляду справи на всіх етапах. Завжди слід мати детальну медичну документацію і бути готовим до додаткових медичних обстежень.
Адвокатське об’єднання Актум у Києві та інших містах по Україні – з 8.00 до 22.00. Телефони для зв’язку: 098-665-05-40, 050-665-05-60.