Стаття 23 розкладу хвороб ВЛК - Ступінь придатності
У період воєнного стану питання придатності до військової служби набуло особливої актуальності. Розглянемо захворювання нервової системи, які визначають рівень придатності та ймовірність мобілізації.
Поширеність діагнозів в Україні
Стаття 23 охоплює широкий спектр захворювань, пов’язаних з периферичною нервовою системою. Вона детально описує різноманітні ураження, починаючи від черепних нервів і нервових корінців (волокна, які виходять зі спинного мозку), закінчуючи сплетеннями та переферичними нервами. Крім того, 23 стаття ВЛК включає такі захворювання, як міастенія, міопатія, а також біль у спині та кінцівках, зокрема дорсалгію, радикулопатію, цервікалгію, ішіас та люмбаго.
Захворювання периферичної нервової системи складають приблизно 50% серед усіх неврологічних хвороб. Причини цих патологій різноманітні: порушення кровообігу, травматичні ушкодження, здавлення нервів, токсичний вплив (наприклад, алкоголю, свинцю, ртуті, миш’яку), а також порушення обміну речовин (при діабеті або гіповітамінозі) і запальні процеси. Стаття 23 передбачає захворювання, що виникають через одночасну дію кількох чинників. Наприклад, при цукровому діабеті на периферичну нервову систему впливають не тільки обмінні та ендокринні порушення, але й ураження дрібних судин, що погіршує кровопостачання нервових стовбурів.
Периферична нейропатія розвивається при пошкодженні нервів, що розташовані поза межами головного і спинного мозку. Цей стан зазвичай супроводжується слабкістю, онімінням та болем у кінцівках, але також може впливати на інші функції організму.
Ступінь придатності відповідно до 23 статті
1) Згідно зі статтею 23 А, швидко прогресуючі форми захворювань, що призводять до значних порушень функцій організму, роблять людину непридатною до військової служби. Отже, відповідно до статті 23 звільнення з військової служби передбачається у випадку наявності:
Форм невральної аміотрофії зі стійким погіршенням стану;
Міастенії, що має важкий перебіг.
Міопатії, яка супроводжується значними порушеннями.
Пароксизмальної міоплегії.
Наслідки поліневритів (поліневропатій) і плекситів, спричинених запальними процесами або інтоксикацією, з вираженими порушеннями рухових функцій, чутливості та/або трофіки. Спостерігається значна м'язова гіпотрофія в однобічних випадках: для плеча — понад 4 см, передпліччя — понад 3 см, стегна — понад 8 см, гомілки — понад 6 см. Додатково на придатність можуть впливати контрактури, трофічні виразки, пролежні, порушення чутливості, каузалгія тощо.
Радикулопатії, що мають часті рецидиви (понад два рази на рік) і супроводжуються стійким больовим синдромом, тяжкими руховими і/або вегетативно-трофічними порушеннями, які потребують тривалого лікування.
Плексопатії та важких форм невралгії, якщо лікування виявилося неефективним.
б) Стаття 23 Б ВЛК визначає ті стани здоров'я з помірними порушеннями функцій, які дозволяють військовозобов'язаним проходити службу у підрозділах забезпечення, територіальних центрах комплектування, військово-навчальних закладах, тренувальних центрах, медичних установах, частинах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення та охорони. До цієї категорії хвороб належать:
Невральна аміотрофія з незмінним перебігом (наприклад, синдром Руссі-Леві) і деякі її типи.
Хвороби периферичних нервів і нервових сплетінь, що викликають помірні порушення основних функцій.
Параліч мімічної мускулатури у стійкій фазі.
Порушення функціональних можливостей кінцівок.
Хронічні форми радикулопатії, що періодично супроводжуються болями по ходу нервів і потребують тривалого лікування як в стаціонарі, так і амбулаторно (до 2 місяців).
Плексопатії та невропатії, які під час загострень спричиняють вимушене положення тіла та біль по ходу нервів.
Виражені дегенеративно-дистрофічні зміни у хребті, які супроводжуються легкими неврологічними порушеннями.
в) Стаття 23 В Розкладу хвороб визнає придатними до служби осіб із незначними порушеннями функцій або з відсутніми порушеннями, але за наявності об’єктивних даних.
До пункту В статті 23 ВЛК належать такі стани:
Болі в спині (дорсалгія) та області шиї (цервікалгія), а також грудного (торакалгія) та поперекового (люмбалгія) відділів без ознак радикулопатії.
Захворювання, що стосуються периферичних нервів і нервових сплетінь, відзначаються незначними загостреннями та не викликають поступового погіршення рухових функцій, чутливості або трофіки.
Слабо виражені залишкові прояви, викликані попередніми загостреннями, які суттєво не обмежують функції кінцівок та працездатність.
Стаття 23 В у військкоматі на огляді також включає наслідки перенесеного невриту лицьового чи серединного нерва у громадян і військовослужбовців.
Нюанси застосування статті 23 Розкладу хвороб
Після проведення хірургічного та реабілітаційного лікування грижі міжхребцевого диска громадяни оцінюються за пунктами «Б» або «В» цієї статті, при цьому військовослужбовці за контрактом, у таких випадках, отримують відпустку для лікування за статтею 24 Розкладу хвороб.
Люди з нервово-м’язовими захворюваннями підлягають оцінюванню за пунктами «А», «Б» або «В» статті 23 ВЛК в залежності від вираженості порушень функцій.
Оскарження рішень ВЛК
Як оскаржити рішення ВЛК? Для підвищення шансів на успішне оскарження, особливо у випадку складних медичних питань, рекомендується звернутися за допомогою до адвоката ВЛК, який спеціалізується на військовому та медичному праві. Фахівець роз’яснить ваші права, можливість відстрочки за статтею 23.
Звернення та оскарження рішень ВЛК можуть бути складними, але це важливий крок для захисту прав громадян і військовослужбовців, якщо є обґрунтовані сумніви в правомірності первинного рішення.
У нашому адвокатському об’єднанні ви можете замовити послугу «консультація лікаря по ВЛК + адвокат». Такий підхід дозволить отримати детальну консультацію лікаря та адвоката з питань ВЛК. Лікар проаналізує всю наявну медичну документацію, перевірить формулювання медичних висновків, дасть поради щодо необхідності додаткових обстежень або повторних обстежень. Адвокат, у свою чергу, проаналізує та оцінить перспективи щодо оскарження висновків/рішення ВЛК, надасть практичні поради та пояснить правила поведінки під час проходження ВЛК.
Адвокатське об’єднання Актум у Києві та інших містах по Україні – з 8.00 до 22.00. Телефони для зв’язку: 098-665-05-40, 050-665-05-60.