background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Ст. 210-1 КУпАП - Штрафи за ухилення (неявку) від мобілізації

Стаття 210-1 КУПАП (адміністративний штраф за неявку до військкомату) охоплює порушення законодавчих норм у сфері оборонних, мобілізаційних процесів та стосується: вручення повісток щодо уточнення даних, неявки у ТЦК, дій пов'язаних з мобілізацією, свідомого не отримання повістки, пред'явлення на вимогу ВОД, не додержання правил військового обліку з боку підприємств стосовно співробітників та інших невідповідностей, що не підпадають під ознаки правопорушень.

Наголошуємо, що суб'єктами порушення за статтею 210 є лише призовники, військовозобов'язані та резервісти. Натомість стаття 210-1 охоплює більш широкий спектр суб'єктів, зокрема - громадян, посадових та юридичних осіб.

Яке покарання за неявку до військкомату передбачив законотворець в світлі майже щомісячних змін розберемо далі.


Яка відповідальність за ухилення від мобілізації


Уникнення мобілізаційних та призовних обов’язків може мати наслідком, як адміністративну відповідальність - штраф за неявку до військкомату, так і кримінальну кару. Ряд статей КК направлені на неухильне виконання посилених нормативних приписів з окреслених питань.

 

Відповідальність за неявку до військкомату для виконання військового обов’язку після отримання повістки встановлюється 336 статтею та передбачає санкцію у вигляді перебування за гратами від трьох до п’яти років.

 

Безпідставне уникнення, під час цільової мобілізації або особливого періоду, від несення служби у підрозділах цивільного захисту охоплюється складом правопорушення 336-1 статті та загрожує тюремним ув’язненням від 2 до 5 років.

 

У травні 2024 року Кримінальний кодекс доповнено статтею 336-2, яка передбачає покарання осіб, які були умовно-достроково звільнені з в’язниць у період мобілізації чи військового стану для подальшого проходження служби у війську на контрактній основі, але не зробили цього. У таких випадках можуть засудити до тюрми на 5-10 років.

 

337 стаття КК України передбачає окрему відповідальність за неявку до ТЦК при постановці на військовий облік або при ухиленні від з’явлення на навчальні (спеціальні) збори. Будь-які діяння, які буду вказувати на уникнення обліку підпадатимуть під ознаки вказаного злочину за умови - залишення без реагування на попередження керівництва центрів комплектування, органів СБУ чи зовнішньої розвідки. Санкція цієї статті за 1 частиною передбачає за ухилення від мобілізації та за неявку у військкомат штраф у розмірах 5,1-8,5 тис. грн та виправні роботи до 1 року. Друга ж частина, яка стосується навчальних (спеціальних) зборів, загрожуватиме штрафом у межах 8 500-11 900 грн чи до 2 років виправних робіт.

 

Які штрафи за неявку до ТЦК за новим законом про мобілізацію ст. 210-1 КУпАП

Штраф за повістку, скільки доведеться сплатити?

Адміністративна відповідальність за неявку до військкомату за ст. 210−1 КУпАП передбачає чималі штрафи:

  • Штраф за неявку до ТЦК у мирні часи: для пересічних осіб — від 5,1 до 8,5 тис. гривень, для посадовців та юросіб —17-34 тис. грн;

  • Не дочекавшись сплину року з моменту накладання адмінстягнення за раніше зазначене та знову вчинивши такі ж дії особа отримає штраф за неявку по повістці - від 8,5 до 11,9 тисяч грн, для посадовців та юросіб від 25,5 до 34 тис. грн відповідно;

  • Відповідальність і штраф за неявку до військкомату у військовий час: пересічний громадянин заплатить від 17до 25,5 тис. грн штрафу, посадовці та юрособи — від 34 до 59,5 тис. грн.


Автоматичні штрафи без участі особи


За адмін правопорушення по 210-1 КУпАП вчинені в особливий період протоколи не складаються, якщо військовозобов'язаний, резервіст, призовник не підтвердили важливість подій, які унеможливили їх прибуття до ТЦК, що відображено у документах про їх обізнаність куди, коли та в який час вони мали за викликом заявитись.

 

У такому випадку начальник ТЦК виносить постанову про накладення штрафу за неявку у військкомат без участі особи. При цьому представники ТЦК та СП мають довести час та місце вчинення адміністративного правопорушення. Після сплину 15-денного терміну на добровільну сплату, постанова направляється до виконавчої служби.

 

Постанова суду про адміністративний штраф 210-1 КУпАП з огляду на вказане на даний час, у період військового стану, не ухвалюється. Як і не оформлюється адміністративний протокол ТЦК 210-1 КУпАП у такий період - за наявності доказів поінформування ухилянта про те коли, куди та на яку годину він має прибути до центру комплектування та не сповістив про поважні причини своєї відсутності.

 

Запам’ятайте! Хто приймає рішення по ст. 210-1 КУпАП? Тільки - керівник ТЦК.

Керівник військкомату є тією особою за ст. 210-1 КУпАП хто розглядає справи про такі адмін правопорушення.

 

Адвокатське об’єднання «Актум» - це осередок фахівців, що спеціалізуються на оскарженні дій та рішень центрів комплектування. Наші адвокати по адміністративним правопорушенням допоможуть оскаржити штраф ТЦК, відновити справедливість та вашу репутацію.



Ми працюємо з 8.00 до 22.00, без вихідних.

Телефон: 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60.

photo thems