background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Рекрутинг до ЗСУ: що це та як насправді це працює

Рекрутинг – альтернатива мобілізації. Що таке рекрутинг та як насправді це працює.

Ілля працював вчителем іноземних мов, але перед війною залишив освітянську сферу. Повістку отримав на другому році війни. У військкоматі переконували, що буде працювати з іноземними інструкторами - перекладачем. Пройшов відповідне навчання, а фактично потрапив у штурмову бригаду. За кілька місяців родина отримала звістку, що він тяжко поранений…



Подібні історії про те, як вчителі та фахівці IT опиняються безпосередньо на полі бою, штурмуючі ворожі позиції у той час, як хтось інший – більш компетентний в інших сферах, зі скрипом намагається вивчити англійську або опанувати керування дроном, нерідкість. І певні нововведення, такі як новий алгоритм військового рекрутингу до лав ЗСУ, що був запроваджений Міністерством оборони у листопаді 2023 року, мали б не тільки покращити стан фахової підготовки війська за відповідними напрямами, а й покласти край таким життєвим історіям.



Що ж таке «рекрутинг»

Це можливість для військовозобов’язаного потрапити на військову службу на своїх умовах – з урахуванням його певних професійних навичок. Не «куди пошлють», а що сам обрав, розуміючи, що саме на цій службі він, маючи певні навички та спеціалізацію зможе бути максимально корисним для спільної справи – Перемоги. І мотиваційно, і патріотично, і насамперед розумно з огляду на раціональне ставлення до людського потенціалу та взагалі людського життя.



Рекрутинг – альтернатива мобілізації. Ба більше, навіть конкурент. Взаємостосунки між військовим та ЗСУ в цьому випадку – регламентовані контрактом. Цей контракт можуть підписати як чоловіки, так і жінки віком від 18 до 45 років. В умовах воєнного стану – мінімум на три роки. Якщо умови не змінюються, контракт автоматично продовжується, до завершення особливого стану.



Контрактник – це вже професійний військовий, а отже й грошове й соціальне забезпечення у нього краще, ніж у мобілізованого.



Які завдання будеш виконувати - вибираєш сам

Це можна зробити у рекрутингових центрах, що функціонують при «Прозорих офісах». Такі центри вже відкриті у Львові, Києві, Вінниці та Полтаві. На черзі – Одеса, Дніпро.



За півроку роботи таких центрів: тисячі дзвінків від охочих підписати рекрутинговий контракт. При цьому майже нарівно бойовими спеціальностями цікавляться, як чоловіки, так і жінки.



Умовно кажучи, «не виходячи з дому», у вас є можливість визначитися з військовою частиною і посадою на онлайн-платформах, які співпрацюють з Міністерством оборони – Lobby X Army, Work.ua, OLX.Робота, Robota.ua. Проте з перерахованих лише LobbyX розглядає та оцінює резюме кандидатів (здебільшого, на посаду оператора БПЛА), а вже згодом передає його військовим частинам. Тобто, фактично допомагає у підборі фахівців. На всіх інших платформах відгуки на військові вакансії розглядають безпосередньо представники підрозділів, яким потрібні люди. Цей процес зазвичай триває 2-6 тижнів.



Також рекрутингові центри працюють безпосередньо при бригадах, військових частинах та при ТЦК та СП.



Як відбувається рекрутинговий відбір

Якщо мобілізувати людину можуть практично миттєво (зранку чекав трамвая, а ввечері вже у навчальному центрі), то рекрутинг – тривалий процес. Це реальний відбір: співбесіда, визначення рівня загальної фізичної підготовки, психологічне тестування.



Під час співбесіди кандидат на службу може дізнатися все, що його цікавить: якість військового спорядження, розмір окладу, приблизна дислокація та навіть де доведеться жити – у бліндажі чи при штабі.



Вимоги до фізпідготовки у кожної бригади можуть бути свої. Наприклад, Третя штурмова воліє бачити у своїх рядах тих, хто без проблем пробіжить півтора кілометра, двічі по дві хвилини витримає планку, без проблем 50 разів зробить прес та присідання. Також майбутній рекрут має пройти психодіагностику, яка виявить рівень стресостійкості, адаптивності та моральні якості кандидата.



Якщо кандидат не відсіявся на якомусь із цих етапів, то і це ще не кінець відбору. Військова частина, у якій хотіла б служити людина, має бути у списку пріоритетних на комплектування (перелік постійно оновлює Генштаб). Кандидат отримує від частини рекомендаційний лист та йде з ним в ТЦК. І якщо частина в пріоритеті – людину оформляють далі, ні – потрібно чекати на погодження вищого командування.



Надалі відбувається уточнення облікових даних, ВЛК, профвідбір. Не пройшов відбір саме на обрану посаду – мають запропонувати у цій же частині іншу. Якщо пройшов – ще одна градація.



Також якщо людина за останніх десять років має досвід служби за обраною чи спорідненою спеціальністю – то відразу направляється у військову частину, яка надала рекомендацію. Якщо без досвіду – спочатку на навчання, а потім у військо.



У яких випадках може знадобитися юридична підтримка

Для багатьох військових, які, можливо, воюють навіть з першого дня війни, рекрутинг – це нагода змінити частину чи спеціальність на більш бажану. Проте цей процес більш складний, адже мова йде про переведення, а це означає, що документи військового, скоріш за все, будуть переміщатись з кабінету в кабінет у різних частинах. Також існує ризик, що документи або згубляться, або десь надовго застрягнуть. У таких випадках краще заручитися супроводом не тільки свого нового підрозділу, а й підтримкою військового юриста. Правник не тільки проконтролює де наразі знаходяться документи, розробить алгоритм дій, що допоможе без проблем розпрощатися зі старим місцем служби.



Так, за даними рекрутера 59 бригади, рекомендаційні листи спрацьовують лише у 40% випадків. Все залежить від того, якому командуванню підпорядковуються навчальні центри та ТЦК. Адвокат допоможе виправити ситуацію, якщо військовий потрапить не в ту частину, де планував служити, прийшовши до рекрутингового центру.



Варто зауважити, що за останніми повідомленнями - депутати вже підтримали правку до нового мобілізаційного закону №10449, яка захищає право рекрутів служити саме в обраному ними військовому підрозділі, зобов’язуючи командування і ТЦК направляти їх у частини, згідно з рекомендаційними листами.



Ваша швидка юридична допомога: 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60



Фото: 120 бригада територіальної оборони ЗСУ.
photo thems