background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Примусова мобілізація в Україні

Новини із фронту не втішні. Ворог підступно наступає, скорочуючи чисельність як цивільного населення, так і військових. Запровадження заходів з посилення мобілізації має на меті, серед інших, і підготовку достатньої для оборони країни воїнів.

Законодавець намагається вирішувати це питання різними шляхами: розглядаючи питання пониження призовного віку, унормуванням строків проходження ВЛК, переглядом підходів до придатності у військо, розширенням кола осіб, які можуть боронити неньку-Україну, матеріальної винагороди військової справи та інше.


Однак, такі цілком необхідні процеси навіть з метою підвищення обороноздатності країни, яка захищається від нападу, не можуть протікати поза правовим регулюванням.


Всі випадки правового нігілізму як з боку посадовців ТЦК, так і Нацполіції, всі ці відео «пакування» чоловіків серед білого дня у буси із застосуванням примусу та фізичної сили, не надають чоловікам, які в силу приписів законодавства повинні стати до зброї, бойового духу та розуміння гідного ставлення до військового обов’язку.

 

Чи має право ТЦК реалізовувати примусову мобілізацію


Практично в унісон адвокати з мобілізації звертають увагу військовозобов’язаних, що центри комплектування та їх працівники не мають повноважень на затримання чоловіків віку призову до війська, а там паче застосування до них жодних силових прийомів, під егідою відправлення на фронт.

Стаття 17 основного Закону нашої країни – Конституції закріплює заборону ЗСУ та іншим військовим формуванням обмежувати права та свободи громадян. Затримання, доставлення до військкомату, все це та подібне компетентні робити посадовці Нацполіції або інших правоохоронних органів.

У свою чергу представник ТЦК правомочний зупинити чоловіка для перевірки документів обліку у військо (ВОД), а в разі встановлення порушень правових приписів, зокрема, мобілізаційних, оборонних, вони можуть тільки інформувати про це правоохоронні органи, які й вживають подальші заходи, знову ж таки, у межах приписів правових норм.

Головне варто завжди пам’ятати, що з вулиці вас забрати до армії співробітники ТЦК та інші аж ніяк не можуть.

Якщо ж таке вже ж трапилось, то варто розуміти як себе захистити.

Які дії можуть врятувати від примусу до війська?


Примусова мобілізаційна кампанія має бути зафіксована будь-якими доступнішими засобами: смартфон, диктофон, відеокамера, відео реєстратор – все в діло. Наголошуйте посадовцям ТЦК та поліції про необхідність включення бодікамер. Заручитися підтримкою небайдужих перехожих, які можуть у подальшому бути свідками, також не буде зайвим.

Не підписуйте жодних документів, якщо ви не читали їх зміст або у разі, якщо після цього, зміст вам залишився не зрозумілим.

За жодних обставин не погоджуйтесь на слідування в авто ТЦК для подальшого т.м. «мирного» з’ясування питань. Свою відмову потрібно обов’язково озвучувати вголос. При цьому, ви маєте право на кваліфіковану юридичну допомогу.

Виклик на місце адвоката дещо охолодить пил працівників та допоможе з фіксацією порушень.

Адвокатське об’єднання Актум окрім виїзду на місце події, надає послугу з допомоги юриста онлайн, це надасть змогу оперативно оцінити ризики та зрозуміти як ефективніше діяти.

На що ще варто звертати увагу військовозобов’язаним чоловікам в період мобілізації?


Шлях до фронту повинен пролягати через проходження процедури ВЛК, аби можна було оцінити фізичну та психологічну силу майбутнього воїна, зрозуміти у якому роді військ він зможе боронити державу найефективніше.

Ті ж, хто має законні підстав для звільнення від військової служби в особливий період та оформив необхідні документи в установленому порядку (наприклад, відстрочку від призову на службу, бронювання), також омине острах примусової мобілізації.

 

Які дії з примусової мобілізації можна вважати законними?


Законодавець передбачив адміністративну та кримінальну відповідальність за невиконання мобілізаційних та оборонних приписів законів.

Ряд статей передбачають санкції за не постановку на військовий облік, не оновлення даних, порушення інших правил, що із цим пов’язані, ухилення від мобілізації, підробку документів, що дають право на звільнення від призову на службу, використання підробленої документації та інше.

Наразі також завершується процес законодавчих змін щодо звільнення від покарання воїнів, які вперше здійснили СЗЧ.

Тож держава закладає механізми довіри до армійської справи та викорінення випадків, коли військовозобов’язаних примусово забирають в армію.

Проте на «місцях» працюють люди, які не завжди дотримуються букви закону.

Тож примусова мобілізація може іменуватися законною лише в тих випадках, коли до військовозобов’язаних застосовують лише визначені законом заходи посадовими особами конкретно визначених законодавством органів і тільки в межах наданих повноважень.

Зауважте! Всі дії, вчинені із застосування сили працівниками ТЦК задля поповнення армійських ешелонів будуть вважатися незаконною мобілізацією, у зв’язку з чим можуть та повинні припинятися чи оскаржуватися.


Адвокатське об’єднання Актум - це синергія 25 фахівців, які комплексно вирішують юридичні питання будь-якої складності.



Фото: Борис Корпусенко, Вечірній Київ

photo thems