background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Порядок виплати додаткової винагороди військовослужбовцям

Війна - це завжди біль, втрати, вдосконалення знарядь вбивства та шалене навантаження на бюджет країни. Але ніяка найсучасніша зброя – ніщо проти людського потенціалу. Держава, наскільки може собі дозволити, дбає про достойне грошове забезпечення своїх захисників. Воно диференційоване: крім зарплати є додаткові винагороди, в залежності від складності задач і обов’язків, місця їх виконання.



Додаткова грошова винагорода військовослужбовцям

На даний час є кілька підстав для виплати додаткових винагород. Дві найбільші – взаємопов’язані.



100 тис. грн.

отримують військові (також, якщо їх залучають - курсанти) за роботу на передовій (медиком, сапером, водієм, зв’язківцем та ін.) і безпосередню участь у боях. Гроші нараховуються щомісяця, але тільки за фактично відпрацьовані дні «на нулі».



Сто тисяч отримують також поранені, травмовані чи контужені воїни, які лікуються в стаціонарі (не важливо в Україні чи за кордоном) або через важке поранення, знаходяться, згідно висновку ВЛК, у відпустці.



Третій варіант виплати 100 тис. грн. – рідним воїна: за той місяць служби, в якому він загинув чи помер від ран; за час його перебування у полоні (якщо добровільно здався – то ні); за період, коли вважається безвісти зниклим, навіть якщо це трапилося до введення воєнного стану.



70 тисяч

– є новою виплатою додаткової винагороди військовим, введеною в дію навесні цього року. Вона теж про перебування військових на передових позиціях або окупованих територіях для виконання бойових завдань. Виплачується за кожних тридцять (в загальному) днів. Тобто: нарахування від ста тисяч проводяться кожного місяця, сімдесят – цілою сумою виплачуються тоді, коли набігає повна кількість днів. Якщо, скажімо за пару місяців у воїна назбиралося таких днів 40, то десять з них підуть в залік наступної тридцятки. На час лікування ця виплата не поширюється.



50 тисяч

доплати отримують військові керівники, які входять до органів управління тими частинами, які безпосередньо воюють. Навіть якщо пункт управління знаходиться поодаль лінії фронту, ця додаткова грошова винагорода військовослужбовцям – законна.



30 тисяч

доплати отримують тиловики, які керують та виконують спецзавдання, сили ППО, військові логісти.



20 100 грн

– доплата для поранених бійців, які на період лікування виведені поза штат до наступного ВЛК.



15 - 30 тисяч

отримують інструктори. У військових частинах, школах дронщиків та ін. Новачки у професії мають меншу доплату, досвідчені – більшу. Також сума залежить від реально відпрацьованого часу.



2 350 грн

– доплата курсантам вищих військових закладів, які до вступу у виш не служили.



Є ще такий вид додаткової винагороди як виплата за знищену техніку. 12 180 грн – за підбите військове авто, 48 720 грн – ціна танка, більше 40 тис. – за броньовану машину, поверх 100 тис. – вертоліт чи літак, більша 243 тисяч – вартість знищеного корабля першого рангу.



Яким законом регулюється?

Усі виплати військовим, насамперед гарантуються Законом України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей. Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям регулюється постановами профільних міністерств.



У лютому 2022-го Кабмін прийняв 168 постанову, за якою усі військові на період воєнного стану мають отримувати не лише «голий» оклад а вагомішу мотивацію – як мінімум 30, максимум 100 тис. грн. Згодом винагорода 30 тисяч була відмінена.



У серпні 2023-го Кабінет Міністрів приймає постанову 836. Вона повернула військовослужбовцям, які виконують бойові задачі, тридцять тисяч. А також, що теж особливо важливо, встановила виплату додаткової винагороди для військових виведених поза штат (20 100 грн).



І хоч постанова запрацювала у вересні минулого року, право на виплати пораненим військовослужбовцям було надано заднім числом – з 1 червня. Тобто, держава відразу взяла на себе майже чотиримісячний борг перед своїми захисниками, аби хоч трохи компенсувати свою грубу неувагу до них через недолік у законодавстві.



Винагорода у розмірі 50 тис. працює з 29 вересня минулого року з набранням чинності 566-го наказу Міноборони.



У квітні 2024 року у світ побачила 419 постанова Кабміну – про 70 тисяч. У практичну дію вона вступила 1 квітня.



Порядок виплати додаткової винагороди військовослужбовцям регулюється наказом Міноборони №260, який постійно змінюється і доповнюється.



Що може бути - не так?

Додаткові винагороди воїн отримує на підставі рапорту його безпосереднього командира – вищому військовому начальству, яке видає відповідний наказ.



Тобто, все залежить, насамперед, від командира. Якщо в його рапорті відобразиться участь підлеглого у бойових діях, виконанні спецзавдань – винагорода буде.



Інакше, військовому ще потрібно буде доводити, що дійсно був в окопі, розвідці чи будь-де ризикував життям, виконуючи наказ того ж командира, який чомусь своєчасно не вписав його у рапорт.



Що робити, коли належно не оцінюють?

Важливо не говорити, а писати – подавати відповідний рапорт чи заяву, переконатися, що документ зареєстровано. Зробили все, що могли, а справа не зрушила з місця – звертайтесь до військового адвоката, який знає все про виплати військовослужбовцям і зможе домогтися їх виконання. Адвокат звернеться до суду, якщо до того дійде, захистить ваші права навіть після звільнення зі служби, але якщо з того часу минуло не більше трьох місяців.



Загалом, у більшості випадків, коли за справу беруться адвокати Актум, до суду справи не доходять, а виплати військовим надходять у повному обсязі.



Телефонуйте: 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60. Можливо, для запуску механізму отримання коштів вистачить всього лиш кваліфікованої юридичної консультації.



Фото: novynarnia.com
photo thems