background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Порядок обчислення вислуги років військовослужбовцям

Забезпечення військових пенсіонерів врегульовано спеціальним Законом №2262. За роки чинності цей нормативно-правовий акт зазнав суттєвих неодноразових змін та визначені ним пільги поширили, окрім власне військових, на посадовців силових структур. Загальний для всіх пенсіонерів Закон №1058 також врегульовує основні моменти при призначенні пенсій і не є виключенням для військовослужбовців-пенсіонерів.

До того ж порядок обчислення вислуги років військовослужбовцям унормовано підзаконними актами – Урядовою постановою №393 та наказом Міноборони №530, які деталізують обрахунок пенсій та грошового забезпечення на пільгових умовах за відповідними категоріями несення служби. Наказ №530 стосується лише військових ЗСУ, а 393 постанова – військовослужбовців та інших працівників визначених структур.

 

Період несення військової служби зараховується до страхового стражу, стажу роботи, зокрема, за спеціальністю, та стажу держслужби. Відповідний перелік містить 17 стаття Закону 2262.

 

До 31 грудня 2017 р. питання наявності страхового стажу вирішувалось таким чином, що до нього зараховувався весь час служби в рядах армії без відсилки до питання сплати страхових внесків, а після вказаної дати, а саме з 01.01.2018 р., – за сплаченими роботодавцями чи в/ч внесками із грошового забезпечення військовослужбовців.

 

При призначенні пенсії за Законом №2262 (17 стаття) враховуються лише повні роки вислуги або страхового стажу, які не можуть округлятися у сторону збільшення.

 

Страховий стаж рахується по досягненню особою певного віку виходу на пенсію, а вислуга років – на момент завершення кар’єри. Як правило, така інформація відображається у відповідній довідці з місця роботи чи служби на підставі даних особової справи майбутнього пенсіонера.

 

Постанова Кабміну №393 до 2022 року визначала перелік періодів служби та робіт, які підлягали пільговому обчисленню (один місяць на острові Зміїний прикордонникам зараховувався за 40 днів, місяць в зоні АТО за три, а також місяць за півтора та два за певний час окремих видів служби).

 

У свою чергу, пенсії воїнів визначаються у відсотковому відношенні до їх грошового забезпечення на час появи права на пенсію.

 

Склад грошового забезпечення

 

Грошове забезпечення складається з:

 

  • Основного забезпечення, яке нараховується кожного місяця та складається з: окладу за посаду, звання, надбавки за вислугу;

     

  • Додаткового забезпечення, яке також нараховується щомісяця та передбачає: оклад підвищений за посадою, доплати, надбавки; винагороди за обіймання посад щодо кіберзахисту чи безпеки або за особливі умови проходження служби чи навчання у воєнний час;

     

  • Одноразового додаткового грошового забезпечення: винагороди, зокрема, за часів воєнного стану; допомоги.

 

Які зміни відбулися у законодавстві

 

Починаючи з 2022 і до 2024 року законодавство з питань пільгового пенсійного забезпечення воїнів було трансформовано, що власне змінило підходи до обчислення вислуги років військовослужбовцям та призначення пенсії на цих пільгових підставах.

 

Так, постанова Уряду №393 у 2022 році 19 лютого зазнала змін. Зміни передбачили, що вислуга років на пільгових підставах встановлюється власне для обрахунку розміру пенсійних виплат військовослужбовцям, а ось при встановленні права особи на призначення пенсії до уваги відтоді вирішено брати календарну вислугу років.

 

Стосовно Закону 2262, то у березні 2024 його доповнено новою редакцією статті 17-1 (відповідний акт, яким зміни внесені, набрав чинності 04.05.2024 р.), яка передбачила, що відтоді цей закон визначає пільги при обчислені вислуги років для воїнів офіцерського, старшинського, сержантського та рядового складу, за виключенням строковиків, та конкретні періоди, які можуть зараховуватися як пільгові, серед яких час проходження служби, під час якої воїн безпосередньо брав участь у заходах із оборони країни, захисті людей та державних інтересів у зв’язку із збройною агресією рф з розрахунку один за три місяці. Ця ж стаття в пункті 3 передбачала, що Кабмін може визначати й інші підстави для зарахування вислуги років.

 

Згодом у квітні того ж року оновлену норму знову змінили (редакція акту, яким зміни внесені, набрала чинності 18.05.2024), фактично зменшено кількість категорій військових, що мають право стати пенсіонерами-пільговиками, а також періоди, що зараховуються до пільгових. Крім того, зникла частина 3, якою Уряд наділявся повноваженнями змінювати раніше встановлені пільги.

 

До цих змін починаючи з 2006 року стаття 17-1 містила лише один пункт, який до урядових повноважень відносив врегулювання порядку обрахунку вислуги та пільгового пенсійного забезпечення, який і було затверджено у 1992 році постановою №393.

 

Отже, наразі зміни призвели до виключного окреслення Законом 2262 вислуги років на пільгових умовах військовим та до них прирівняним з конкретно зазначеними категоріями та періодами.

 

Також з 19 червня 2023 р. для України припинила дію Угода у сфері пенсійного забезпечення від 1992 року між такими колишніми країнами СРСР: Казахстан, Таджикистан, Узбекистан, Білорусь, Вірменія, Молдова, Киргизстан, росія, Туркменістан, за умовами якої служба в армії на території цих країн зараховувалась до вислуги років на території іншої держави, якщо на території несення служби цей період служби підлягав обчисленню за пільгою.

 

З метою врегулювання питання зарахуванням такої вислуги років після припинення дії вищезазначеної Угоди український парламент прийняв 25 квітня 2024 року Закон №3674-ІХ. Серед іншого, ст. 17 Закону 2262, передбачає, що до страхового стажу та вислуги військових не зараховуються періоди робочої діяльності за межами українських терен, якщо зворотне не передбачено міжнародним договором, згода на обов’язковість якого надана парламентом, а також на українських територіях тимчасової окупації після лютого 19 числа 2014 року, якщо особа проходила службу або працювала у визначених структурах, органах чи формуваннях держави-агресора.

 

З якими проблемами стикаються військові пенсіонери на практиці?

 

Основною проблемою для військових є зміна судової практики у справах пенсійного забезпечення на пільгових умовах за вислугою років після раніше означених змін у постанову КМУ №393.

 

До таких змін у вказаний підзаконний акт, а саме до 19 лютого 2022 року, була сформована стала судова практика на користь пенсіонерів-воїнів та їм враховували за пільговими схемами, наприклад, 1 за 3 місяці період безпосередньої участі в АТО чи інші періоди, відображені в постанові КМУ 393, з посиланням на положення статей 17 та 17-1 Закону 2262.

 

Наразі адміністративні суди, які розглядають таку категорію спорів, відмовляють після 19 лютого 2022 звільненим зі служби військовим у позовних вимогах щодо пільгового обчислення вислуги років для призначення пенсії, зазначаючи про наявність підстав для застосування пільгового обрахунку лише при визначенні розміру пенсійного забезпечення.

 

Підсумовуючи, стає зрозуміло, що питання пільгової вислуги років складне та потребує глибокого занурення в проблематику.

 

Команда правознавців Актум працює злагоджено та комплексно

 

Консультація юриста щодо обчислення вислуги років допоможе зрозуміти, на якій розмір пенсійного забезпечення згідно з вимогами законодавства ви маєте право претендувати.

photo thems