background photo
ПУБЛІКАЦІЇ

Опікунство над дитиною в Україні у 2025 році

Опіка та піклування над дітьми регулюються Цивільним і Сімейним кодексами України.


У житті можуть траплятися різні події, а деякі з них змушують нас стати опікунами та піклувальниками для неповнолітніх дітей. Різниця цих термінів у наступному:

  • Піклуванням називається допомога підлітку віком від 14 до 18 років.

  • Опіка є найпоширенішою юридичною процедурою. Йдеться про повну відповідальність за дитину доти, доки їй не виповниться 14 років.

Цивільний і Сімейний кодекси України регулюють опіку та піклування над дітьми. При цьому було прийнято низку спрощень для українських громадян, що зумовлено воєнним станом. В умовах війни особлива увага приділяється спрощенню процедур для родичів і близьких осіб, особливо в ситуаціях, коли батьки втратили можливість дбати про дитину через бойові дії.


Як оформити опікунство в Україні під час війни



В умовах бойових дій та воєнного стану оформлення опікунства над дитиною стало помітно простішим і зручнішим. Зробити це можна з мінімальною кількістю документів та за спрощеною процедурою. Окремо слід зазначити, що уряд скасував обов'язкове проходження курсу навчання для кандидатів в опікуни.

Щоб отримати цей юридичний статус, достатньо подати заяву на опікунство над дитиною, підготувати необхідні документи та отримати позитивне рішення від комісії. Якщо ви відповідаєте всім умовам, можливість стати опікуном буде досить високою.


Перелік документів для оформлення опікунства над дитиною



Існують різні документи для опікунства над дитиною, які зазвичай потрібні для цієї процедури. Залежно від ступеня спорідненості та інших умов потенційному опікуну слід підготувати:

  • Внутрішній паспорт, який потрібен для підтвердження особи.

  • Довідки про стан здоров'я (від нарколога та психіатра), які підтверджують здатність опікуна піклуватися про малюка.

  • Свідоцтво про народження дитини. Потрібне для того, щоб підтвердити родинний зв’язок.

  • Документ про доходи, що дозволяє оцінити фінансову спроможність опікуна.

На те, як оформити опікунство над дитиною під час війни, впливають різні чинники. Через це вам можуть знадобитися додаткові документи, наприклад, про право на житло тощо. Щоб отримати додаткову інформацію, зв'яжіться з адвокатом по сімейних справах. Для цього звертайтеся до адвокатського об'єднання «Актум» і поставте свої запитання.


Процедура оформлення опікунства над дитиною



Опікунство над дитиною після смерті батьків (чи з інших причин) можна оформити досить швидко та без значної бюрократії. Процес складається з наступних кроків:

  • Збір і подання документів. Потрібно підготувати свідоцтво про народження дитини (якщо потрібно підтвердити факт спорідненості). Потрібні також документи опікуна: паспорт, довідка про здоров'я та підтвердження умов проживання.

  • Опрацювання заяви. Порядок оформлення опікунства включає перевірку поданих документів (до 5 днів) та оцінку умов проживання.

  • Навчання. У мирний час передбачався 72-годинний курс з виховання дітей, які залишилися без батьківського піклування. Однак на період дії воєнного стану таке навчання не потрібне.

  • Затвердження. Рішення контролюючого органу передається до Комісії з захисту прав дітей для подальшого затвердження.

Якщо встановлення опіки над дитиною схвалено, державний орган виносить відповідне рішення та призначає опікуна. У разі воєнного стану передбачені певні спрощення, наприклад, родичі звільняються від проходження навчань.


Як подати заяву на оформлення опікунства над дитиною



Заява подається до Служби у справах дітей (ССД) або завантажується онлайн через застосунок «Дія». Опікунство над дитиною під час війни починається в момент, коли комісія опрацює заяву, вивчить надані документи та винесе рішення.


Спрощення оформлення опікунства для родичів



Через воєнний стан багато нюансів цієї процедури було переглянуто та спрощено. Наприклад, у мирний час опікунство над дітьми передбачає надання довідки про несудимість. В умовах війни отримати такий документ не завжди легко, тож держава дозволяє оформити опікунство без нього. Зауважимо, що довідку про несудимість все ж таки доведеться надати, але зробити це потрібно протягом місяця після скасування воєнного стану.


Хто може стати опікуном дитини?



Важливо знати, як оформити опікунство над дитиною батькові (нерідному), тому що в цьому випадку можуть виникнути неприємні сюрпризи. Здебільшого перевагу надають родичам, тоді як іншим особам зазвичай слід підготувати додаткові документи. Йдеться про людей, які мають близькі зв'язки з дитиною, але не є її родичами.


Чи можна відмовитись від опікунства?



У низці випадків громадян України може зацікавити питання, як відмовитись від опікунства. Це може знадобитися з різних причин, наприклад, через нездатність виконувати обов'язки або через конфлікт інтересів.

Щоб відмовитись від статусу опікуна, потрібно подати заяву до відповідного органу. Зазвичай йдеться про ССД чи судові інстанції. Відмова від опікунства регулюється Цивільним кодексом України.


Які права та обов'язки має опікун дитини?



Опікунство встановлюється для захисту прав та інтересів дітей. Тобто опікун отримує право приймати рішення від імені підопічного, але зобов'язаний діяти виключно в його інтересах. Це стосується опікунства як над дитиною-інвалідом, так і над повністю дієздатними дітьми.

Ключові обов'язки опікуна:

  • Створення належних умов проживання, включно з доглядом і лікуванням підопічного, а також його вихованням, навчанням і всебічним розвитком.

  • Укладення угод від імені підопічного та в його інтересах.

  • Вживання заходів щодо захисту цивільних прав та інтересів підопічного.

  • Збереження та керування майном підопічного (за наявності).

Зауважимо, що навіть тимчасове опікунство над дитиною дає ті ж самі обов'язки, як і постійний статус.


Це також стосується прав, які стають доступними опікуну: представляти інтереси підопічного в судах та інших установах, отримувати інформацію про здоров'я та навчання дитини.


Слід також згадати, що опікун може підписувати юридичні документи та укладати договори на користь підопічного.


Скільки часу займає оформлення опікунства та які підводні камені варто врахувати?



Знаючи, як зробити опікунство над дитиною, ви повинні враховувати термін розгляду таких заяв. Розгляд документів зазвичай вимагає до 5 днів, але сам по собі процес може тривати тижнями та навіть місяцями. Наприклад, якщо виникли проблеми з документами та їх потрібно підготувати заново.

Враховуйте також потенційні бойові дії та воєнний стан. Ці фактори можуть вплинути на те, як отримати опікунство над дитиною та скільки часу для цього потрібно.


Які соціальні виплати та пільги передбачені для опікунів?



Якщо ви оформите опіку над дитиною, це надасть право на отримання соціальних виплат. Скільки платять опікуну дитини в Україні — залежить від її віку та дієздатності. "Звичайний" розмір становить 2,5 прожиткових мінімумів, а для дітей-інвалідів — 3,5 мінімумів.


Як адвокат може допомогти при оформленні опікунства?



Знаючи, скільки часу займає оформлення опікунства, ви повинні ретельно підготувати всі документи та мінімізувати потенційні ризики. Зробити це самостійно нелегко, тому рекомендуємо звертатися до адвокатського об'єднання «Актум».


Адвокат по сімейних справах відповість на всі питання та надасть вам повну підтримку на всіх етапах співпраці. Наші фахівці розкажуть, хто може стати опікуном дитини, які документи потрібні, що слід враховувати тощо.


Телефонуйте нашим юристам за телефоном: 050-665-05-60, 098-665-05-40


Опікунство над дитиною в Україні