ОНОВЛЕНА ВЕРСІЯ ЗАКОНУ ПРО МОБІЛІЗАЦІЮ 10449: КЛЮЧОВІ ЗМІНИ, НОВІ ПРАВИЛА ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ
Беззаперечною топ-новиною останніх днів січня 2024 року стало затвердження Кабміном оновленої версії законопроєкту про мобілізацію та внесення його 30 січня на розгляд до Верховної ради. Відповідно до процедур та регламентів розгляду цей законопроєкт може бути ухвалений Урядом вже в березні 2024 року.
Хочете виїхати за кордон або оформити паспорт - лише за наявності військово-облікових документів. Не з’являєтесь в ТЦК – готуйтесь до арешту коштів та інших цінностей. Хто крім міністрів, їх заступників, керівників держорганів, нардепів та суддів звільняється від призову під час мобілізації та хто може отримати відстрочку? Ключові зміни, нові правила та обов’язки, методи притягнення до відповідальності за порушення правил – все це та багато іншого розбираємо з
юристом Наталею Гнатик.
Нові правила та обов’язки згідно з законопроєктом 10449:
- Зменшення призовного віку з 27 до 25 років.
- Замість строкової служби вводиться базовий військовий вишкіл для ВСІХ. Особа віком 18-25 років обов’язково має пройти військовий вишкіл. Підстави для звільнення від проходження передбачені ст. 18 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». На час вишколу робоче місце – зберігається.
- Оновлювати дані можна в особистому електронному кабінеті або ЦНАПі.
- Можна змінювати місце проживання без дозволу ТЦК, але після переїзду потрібно стати на облік за новою адресою.
- Повістки військовозобов'язаним особам надсилатимуть в електронний кабінет призовника.
- Місцеві органи влади зобов’язані забезпечити прибуття осіб до ТЦК.
- Посилюється транспортна мобілізація.
- Засудженим, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, надається право добровільно призватися на військову службу під час мобілізації.
- Добровольцям надається відстрочка терміном на два місяці для вирішення особистих справ та підготовки до мобілізації.
- Після мобілізації, ВСІ проходитимуть обов’язковий військовий вишкіл (2-3 місяці).
- Мінімум грошового забезпечення встановлений на рівні 20 тис грн без урахування додаткової винагороди (додаткова винагорода від 30 до 100 тис грн).
- Щорічна основна відпустка під час дії воєнного стану протягом календарного року надаватиметься частинами не менше 15 календарних днів. Для звільнених з полону – додатково 90 днів відпустки зі збереженням грошового забезпечення.
Хто отримає відстрочку:
- Особи з інвалідністю всіх груп. Норма захисту від призову для тих, у кого дружина/чоловік/батьки мають інвалідність I-II групи за умови, що такі особи не мають інших працездатних осіб – виключена.
- Право на відстрочку отримають лише здобувачі професійної/професійно-технічної/фахової передвищої/вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формами - ті, хто здобуває рівень освіти, вищий за раніше здобутий у послідовності, визначеній у ч. 2 ст. 10 ЗУ «Про освіту» (крім аспірантів на контракті), а також докторанти та інтерни.
- Військовозобов'язані, які проходили військову службу під час дії воєнного стану та були звільненні зі служби у запас у зв’язку із закінченням строку військової служби не підлягають призову на військову службу протягом двох років, але можуть бути призвані за їх згодою.
- Військовослужбовці, які проходили службу та були звільнені у запас у зв’язку зі звільненням з полону, але можуть бути призвані за їх згодою.
- 6 місяців відстрочки отримають громадяни, які були звільнені зі строкової військової служби під час дії воєнного стану.
Від військової служби під час мобілізації звільняються:
- Особи з інвалідністю всіх груп інвалідності, а також ті, хто повернулися з полону.
- Громадяни, які мають дітей віком до 18 років, якщо другий батько помер, позбавлений батьківських прав або зник безвісти (факт самостійного виховання - не враховується).
- Усиновлювачі, опікуни, прийомні батьки/батьки-вихователі на утриманні яких перебувають діти-сироти/діти, що позбавлені батьківського піклування віком до 18 років.
Військовослужбовці утримувачі дітей з інвалідністю віком до 18 років, а також утримувачі повнолітніх дітей з інвалідністю І-II групи.- Особи-доглядачі за членом сім'ї першого ступеня споріднення або другого ступеня (при відсутності родичів першого ступеня), який є інвалідом І-ІІ групи та потребує постійного догляду і, що підтверджено висновком закладу охорони здоров'я та у разі відсутності інших доглядачів.
- Особи-доглядачі за хворою дружиною/чоловіком/дитиною/батьками, які за висновком закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду.
- Опікуни осіб, яких визнано недієздатними у судовому порядку.
Встановлюються чіткі терміни служби на період дії воєнного стану:
- Мобілізовані - у зв'язку з закінченням строку служби та при безперервній службі 36 місяців.
- Контрактники - у зв'язку з закінченням строку служби та при безперервній службі 36 місяців, за умовами закінчення контракту.
- Військовослужбовці, які уклали контракт на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію звільняються без застосування умов про закінчення строку контракту.
Як будуть впливати та притягати до відповідальності за порушення:
- У разі неявки протягом 10 днів з дня вручення повістки до ТЦК та СП (закордонної дипломатичної установи) ТЦК має звернутися до суду, який може: обмежити виїзд за межі України, обмежити у праві керувати авто, накласти арешт на кошти та інші цінності, що зберігаються в банках. Такі обмеження діятимуть до виконання зобов’язань.
Перетин кордону, перебування за кордоном та оформлення документів:
- Чоловіки віком від 18 до 60 років при перетині кордону мають додатково пред’явити військовий квиток з відміткою про зняття з обліку або виключення з військового обліку.
- Чоловіки віком від 18 до 60 років, які є призовниками, військовозобов’язаними або резервістами можуть оформити внутрішній та закордонний паспорт громадянина України (в Україні та за її межами) лише за наявності військово-облікових документів.
- Всі консульські дії у закордонних дипломатичних установах України за заявами чоловіків (громадян України) віком від 18 до 60 років здійснюються лише за умови наявності військово-облікових документів.
- Запроваджується військовий облік громадян України, які постійно проживають за кордоном (тих категорій чоловіків, які виїжджали на ПМП відповідно до норм закону).