Оформлення інвалідності у військовий час у 2024 році
Навіть подумати страшно, скільки сьогодні в Україні інвалідів. До війни їх нараховувалося майже три мільйони, тепер – значно більше і це число невпинно росте. Війна. Разом з тим, простішою процедура оформлення інвалідності не стала. Ба, навіть посуворішала у частині вимогливості МСЕК, адже, не секрет, що ще й до війни було чимало липових інвалідів, які купували собі статус для якихось пільг та преференцій, а тепер це може бути й для захисту – від мобілізації.
Встановлення інвалідності в умовах воєнного стану
Загалом, алгоритм не змінився: людина захворіла, покалічилась чи отримала поранення (контузію), тривалий час лікувалася, але хвороба чи розлад функцій залишилися – тоді збираються підтверджуючі медичні документи, МСЕК робить висновок про ступінь інвалідності та складає індивідуальну програму реабілітації саме для цієї людини. Пенсійний фонд призначає пенсію.
Щоб отримати інвалідність, лікування чи неможливість працювати мають тривати не менше чотирьох місяців. Після цього можна братися за підготовку до візиту у МСЕК. Оформлення інвалідності, як і переоформлення інвалідності у 2024 році в Україні починається з сімейного лікаря. Він робить електронні направлення на аналізи, флюорографію, огляд профільних фахівців, а також дає перелік документів, які потрібно зібрати для МСЕК. А це копії:
паспорта громадянина України
витяг з реєстру територіального товариства (якщо паспорт у формі ID картки)
для внутрішньо переміщеної особи – довідка про взяття на облік
ІПН код
паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства – для іноземців та осіб без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах
для чоловіків від 18 до 60 років - військовий квиток (тимчасове посвідчення військовозобов'язаного) або посвідчення про припис до призовної дільниці, або довідка ТЦК та СП про перебування на військовому обліку (за наявності), або електронний ВОД
УБД – для тих, хто воював
довідки про перебування у полоні – для тих, хто це пережив
посвідчення ліквідатора аварії на ЧАЕС – для «чорнобильців»
трудової книжки – ці копії необхідно завірити або в нотаріуса, або на останньому місці роботи
для осіб, щодо яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України або інтернування в нейтральних державах – довідку про перебування осіб у місцях несвободи внаслідок збройної агресії проти України чи інтернування у нейтральних державах, або рішення Комісії щодо встановлення факту позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України
для чинного військовослужбовця – рапорт про проходження МСЕК до безпосереднього командира
постанова ВЛК – для воїнів, яких покалічила війна
якщо особа, звільнена з військової служби або «цивільна особа» - направлення на МСЕК від лікаря
обов'язково мають бути оригінали виписок про лікування та результати пройдених обстежень (МРТ, КТ, УЗД – все, що є)
листки непрацездатності – для тих, хто перебував на лікарняному
Далі свій висновок надає місцева лікарсько-консультативна комісія і додає до зібраних паперів медичну форму о88/о (направлення на комісію). І це вже буде повний пакет документів, який передається особисто хворим чи кимось з рідних або пересилається замовним листом на МСЕК.
Процедура та особливості оформлення інвалідності під час війни
У березні 2022-го було прийнято 225 постанову Кабміну про те, що у разі неможливості людині прибути самій на МСЕК для оформлення інвалідності у військовий час або переогляду інвалідності 2 групи – комісія може прийняти рішення заочно, на підставі висновку ЛКК, можлива й виїзна МСЕК. Такий стан речей має зберігатися до закінчення особливого часу і ще плюс місяць при первинному встановленні групи інвалідності та до шести місяців – при повторному.
Проте у переважній більшості випадків механізм залишається таким, як і був раніше: сімейний лікар – медогляд – ЛКК – МСЕК, за яким рішення про встановлення інвалідності. За особистої присутності на кожній локації того, хто оформляє інвалідність.
Як пройти перекомісію з інвалідності Україна 2024 рік
Відповідно до нормативно-правових документів МОЗ України на період дії військового стану встановлення, продовження інвалідності у 2024 році, переогляд інвалідності 3 групи, так само як 2 та 1 групи, а також усі пов'язані з цим процедури - спрощені.
Якщо питання: «як продовжується інвалідність в умовах війни?» розглядається в аспекті соціальних виплат, ст. 34 ЗУ «Про обов'язкове державне пенсійне страхування» свідчить, що пенсія по інвалідності призначається на весь термін встановлення інвалідності. При цьому п. 14-6.1 заключних положень ЗУ визначає, що у разі неможливості проходження повторного огляду виплата пенсії продовжується до припинення або скасування військового стану, а також протягом шести місяців після його закінчення.
Відповідь на запитання: «як продовжити групу інвалідності у воєнний час?» якщо це стосується всіх інших аспектів життя та взаємодії з різними установами та організаціями, міститься у постанові КМУ №225 «Питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії військового стану на території України», а також у постанові КМУ №390. Дані документи свідчать, що положення про продовження групи інвалідності автоматично поширюється абсолютно на всі підприємства, установи та організації, що знаходяться в межах України.
Для людей, які познайомилися зі МСЕК ще до лютого 2024-го – перекомісія по інвалідності 2024 р. проходить у встановлені для кожного з них терміни – через рік чи два. Процес так само починається з сімейного лікаря, до якого потрібно прийти з індивідуальним планом реабілітації інваліда. І є ще такий момент: МСЕК не розглядатиме справу без виписки про лікування. Тобто: якщо людина, скажімо, після інсульту почувається стабільно та не проходила стаціонарного лікування – це вона не старалася ще більше покращити свій стан та, в ідеалі, позбутися інвалідності, переставши бути тягарем для держави. Тож, віриш в медицину чи ні – маєш пролікуватися, задля виписки.
Відповідь на питання: «як зараз продовжити інвалідність тим, хто отримав її після лютого 2022 року?» міститься у чинному мобілізаційному законі. Так, до лютого 2025 року мають пройти перекомісію усі чоловіки призовного віку, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності нового Закону, задля визначення придатності до військової служби. Комісія на інвалідність у 2024 році не є обов'язковою до проходження тим, у кого причинами інвалідності є: поранення, ампутація – як кінцівок, так і якогось органу, психічні розлади, онкологія, параліч, ДЦП і якщо інвалідність є з дитинства.
Нагадуємо, що МСЕК проводять огляд осіб з інвалідністю, а також переогляд інвалідності 1 групи, так само як 2 та 3, незалежно від місця реєстрації, проживання чи перебування.
Продовження інвалідності у 2024 році - останні новини
У жовтні 2024 р. ВР ухвалила законопроект №11225 (очікує підпис президента), який передбачає низку змін процедури МСЕК. Серед нововведень: скасування обов'язкового проходження експертизи тільки в установах МСЕК (можливість обирати очну або дистанційну форму проходження МСЕК); адвокат, законний представник або лікар реабілітації можуть брати участь у засіданнях комісій та фіксувати те, що відбувається (аудіо або відео). Встановлюється обов'язок МСЕК обґрунтуванням. Закон набуде чинності через три місяці з дня публікації.
Якщо рішення МСЕК не влаштовує
З початком великої війни питання «як продовжити інвалідність» стоїть дуже гостро, оскільки МСЕК стали більш прискіпливими у процедурі як встановлення інвалідності, так і перекомісії з інвалідності у 2024 р. "Заточені" на зниження групи. Тому далеко не завжди висновок комісії може влаштовувати реально хвору чи скалічену людину.
У разі незгоди – на оскарження є місяць. Протягом цього терміну слід подати заяву до обласної МСЕК. Звідти роблять запит «вниз». Несправедлива, з точки зору хворого, комісія не пізніше трьох днів передає «на гору» усі документи і вже після цього обласна МСЕК проводить свій огляд. Часу їй на це дається місяць. Наступна інстанція – МОЗ. Ну а далі вже лише суд. Звертатися до нього можна протягом півроку з часу, коли стало відомо про рішення МСЕК. При цьому сплачується судовий збір – 1 211 грн. (0, 4% прожиткового мінімуму).
Можна дійти до справедливого встановлення групи інвалідності самостійно, але простіше і швидше долати шлях з адвокатом. Тим більше таким, який добре знає всі ці процедури. Правники адвокатського об’єднання Актум – саме такі. Практики, досвіду успішних справ достатньо для вирішення будь-якого питання, якщо це буде лише допомога юриста онлайн. Вас правильно зорієнтують у послідовності кроків та переліку документів, щоб у МСЕК більше не виникало ніяких зайвих запитань і сумнівів.
Телефонуйте: 097-073-93-01, 050-665-05-60, 098-665-05-40.
Шукайте веб-сайт Актум в інтернеті, сторінки та канали у всіх соцмережах.