Нові правила подання та розгляду армійських рапортів
Рапорт – єдиний формат комунікації у військовій ієрархії. Подання та розгляд рапорту – процедура, яка вирішує безліч питань з повсякдення солдат та офіцерів ЗСУ. І склалась парадоксальна ситуація: з одного боку – надмірна бюрократизація всіх внутрішніх процесів, а з іншого – повне безправ’я підлеглих перед свавіллям командування. Рапорти військових ігноруються, в кращому випадку – розглядаються поза меж розумного терміну. Тяганина, зверхність, цинізм – буденні явища, отримати погодження – вдача на рівні виграшу в лотереї…
Нарешті, Міноборони таки вдалося до реформи цієї сфери: наказом №531 від 6.08.2024 р. затверджено «Порядок організації роботи з рапортами військовослужбовців у системі Міністерства оборони України». Які строки розгляду звернень в ЗСУ встановлюють нововведення та чи отримали захисники країни гарантії прав – розбирались військові адвокати об’єднання Актум.
Ключові моменти реформи
Нові правила покликані покращити захист прав військовослужбовців, встановити конкретні строки для розгляду їхніх звернень та посилити відповідальність командного складу.
Отже тепер нормативно закріплено:
Рапорти можуть бути подані в усній, письмовій або електронній формі.
Визначено чіткий порядок, за яким командири повинні узгоджувати рапорти.
У випадку відмови в погодженні рапорту, командир зобов'язаний надати обґрунтування.
Рапорти, які стосуються питань дисципліни, виконання бойових завдань, здоров'я військовослужбовців та відпусток, повинні розглядатися не пізніше ніж через 48 годин після їх подання.
Інші види рапортів мають бути розглянуті протягом 14 днів.
І ще варто зазначити два моменти. По-перше, відмова в погодженні рапорту не унеможливлює його подальшого розгляду (йде до вищої інстанції). По-друге, військовослужбовець не несе жодної відповідальності за своє звернення.
Розглянемо зміни в деталях.
Кого стосується
Дія Наказу розповсюджується на військовослужбовців:
МОУ
ЗСУ
Держспецслужби транспорту
Бійці НГУ, СБУ, ДПСУ та інших воєнізованих формувань – залишились поза дією нового нормативного акту. Порада: у разі не розгляду вашого рапорту – звертайтесь на «гарячі лінії» відомства, до якого належить підрозділ, а якщо не допоможе – до суду. Правники адвокатського об’єднання Актум терміново нададуть вам для цього юридичну допомогу.
Які, кому та в якій формі можна подавати рапорти
Предмет рапорту повинен стосуватися виконання службових обов’язків або особистих питань ініціатора.
Процедура:
Перший крок – звернення до безпосереднього командира.
Якщо питання не вирішується – рапорт йде до наступної інстанції.
Чітко визначені форми рапорту:
Усна – очно або через засоби зв’язку.
Письмова – на папері, у тому числі від руки, або електронна.
Важливо: заборонено відмовляти у розгляді рапорту через наявність помилок і т. ін. недоліки оформлення.
Що робиться після подання рапорту
Правила такі:
Служба діловодства реєструє звернення
Відмова у розгляді – має бути аргументована
Непогодження безпосереднього командира з вимогами ініціатора – не є перешкодою для руху рапорта до командира вищого рівня
У разі, якщо командиру для прийняття по рапорту рішення потрібна додаткова інформація або документи – він запитує про них ініціатора звернення. Вмотивовуючи причини такого кроку.
Особливості подання електронних рапортів
Порядок наступний:
Військовий заповнює шаблон на платформі «Армія+» (або аналогах, якщо питання торкається таємниці – використовує спеціальні веб-ресурси МОУ)
Вказує ID командира (той зобов’язаний надати його підлеглим разом з ID-номером підрозділу у СЕДО)
До прийняття рішення по суті рапорту – прямий командир надає відгук-резолюцію
Проходження по армійській вертикалі – аналогічно паперовому.
У які строки командир повинен розглянути рапорт
Це залежить від суті питання:
Усні рапорти – розглядаються негайно (і у будь-якому разі – у строк, що вказано нижче).
Рапорти щодо виконання бойових наказів та інших дисциплінарних конфліктів, а також про здоров’я і відпустки – мають бути вирішені у 48 годин.
На розгляд всіх інших – командування має 14 діб.
Зауважте: відлік строків – з моменту звернення (а не реєстрації рапорту).
Чи будуть дієвими гарантії прав військових за нових правил?
Ну, насправді їх не багато. Насамперед: за фактом подання рапорту військовослужбовця неможливо притягнути до відповідальності, тобто покарати у законний спосіб.
Натомість за порушення строків і порядку розгляду рапортів підлеглих до неї можуть бути притягнуті:
Керівний склад органів військового управління
Командири в/ч та підрозділів
Міноборони декларує, що у кадрових політиці теж буде враховувати якість роботи з рапортами військовослужбовців – при оцінці посадових осіб ЗСУ.
Встановлення чітких правил щодо подання, форми, строку та порядку розгляду рапортів військових – без сумніву, крок вперед. Як «благі наміри» МОУ відгукнуться у середовищі командного складу в армії – побачимо.
Але! Ви завжди можете розраховувати на фаховий досвід і допомогу військових юристів Актум. Щоб отримати вичерпне та актуальне роз’яснення з процедури подання рапорту або оскарження її порушення – звертайтесь у будь-який день з 8 до 22 години: