

Процедура проходження ВЛК складна та багатоетапна. Для його регламентації Міноборони розроблено та затверджено відповідний наказ 402. У 2023 та 2024 роках Положення про ВЛК в ЗСУ зазнало значних трансформацій. Питань перед нормотворцями стояло багато, адже процедура проходження ВЛК до цього була і надто тривалою, і неоднозначною для пересічного сприйняття, що давало багато підстав для корумпованих махінацій або банальної тяганини. Прийняті зміни до наказу Міноборони 402 мають вирішити всі ці моменти.
Постанова 402 ВЛК врегульовує власне: підстави для проходження, порядок направлення, порядок самого медогляду, структуру установ, які проводять експертизу ВЛК.
Відповідні розділи детально описують кожний етап експертизи, встановлюють терміни та строки.
У 2024 році Положення зазнало суттєвих змін. Вони торкнулися багатьох процедурних моментів порядку провадження експертизи.
Почати треба з електронної черги на ВЛК, яке в світлі нововведень відбувається онлайн за допомогою програми Е-черга.
Строки проведення оглядів та досліджень також змінені, а саме, максимально скорочені з погляду на військові події, мобілізацію, значку кількість поранень, хвороб бійців, неможливість довгого очікування.
Розширено перелік установ ВЛК, де можна пройти експертизу.
ВЛК називають військово-лікарську експертизу.
По суті своїй – це медогляд різнопрофільних лікарів всіх категорій воїнів ЗСУ майбутніх та діючих (резервістів, військовослужбовців та призовників) з метою оцінки їх стану здоров’я. Проведення досліджень та висновків лікарів, необхідних для з’ясування:
чи може особа в подальшому служити в армії;
встановлення зв’язку травмувань чи захворювань з виконуваними задачами, обов’язками у війську;
встановлення висновків про потребу у лікуванні, його продовженні або необхідності реабілітації.
Лікарі визначають параметри фізичного і психологічного здоров’я, проводять лабораторні та інші необхідні для визначення готовності до війська дослідження, здатності виконувати відповідні військові, бойові та інші пов’язані з цим задачі.
Загалом всі ті, хто вступає до війська, зобов’язані пройти комісію.
Також, всіх, кого за старими правилами визнано обмежено придатними до армії, до лютого 4 числа 2025 року повинні знову пройти експертний мед огляд для визначення стану здоров’я для служби.
До того ж такого терміну як обмежена придатність нові правові норми Постанови 402 тепер не містять. Після «переогляду» такої категорії осіб ВЛК будуть прийматися рішення про їх придатність, придатність до певного роду служби або повну непридатність до армійських буднів.
Ті ж, хто вже брав участь у бойових діях, тобто діючі військові, у разі отримання захворювання чи поранення у зв’язку з військовими подіями у країні можуть визнаватися «тимчасово непридатними», припустимо, на період лікування, відпустки, реабілітації, протезування, тощо.
На виконання приписів зміненого наказу 402 ВЛК для проведення експертизи функціонують військово-лікарські комісії, які також скорочено називають ВЛК. Вони можуть діяти на постійні основі-штатні, а також створюватися на тимчасово – позаштатні.
Призовники, військовозобов’язані, абітурієнти чи майбутні курсанти закладів освіти отримують постанови ВЛК про придатність/непридатність до служби у комісіях при центрах комплектування.
Чинні ж воїни з метою отримання «вердикту» про наявність здоров’я для подальшої служби отримують рішення позаштатних ВЛК.
Як зазначають у МОЗ, позаштатні комісії після змін в наказ 402 утворюватимуться, за потребою, у структурах цивільних чи військових закладів охорони здоровʼя та можуть бути, як на базі амбулаторій-гарнізонні так і на базі стаціонарів – госпітальні підрозділи ЗОЗ.
У свою чергу діяльність штатних ВЛК, до яких віднесено центральну та регіональні комісії, стосується опрацювання постанов ВЛК нижчих рівнів, розгляду звернень, прийому громадян стосовно експертизи та причин хвороб, травмувань або смерті.
Повноваження видати направлення на медичний огляд надано:
1. прямому командуванню в/ч та вище);
2. керівництву:
штатних комісій,
центрів комплектування,
ЗОЗ по місцю лікування,
органів управління або структур служби правопорядку ЗСУ,
прокуратурі,
суду.
Це загальний перелік згідно з 402 наказом ВЛК.
У разі лікування або обстеження у медзакладі та виявлення лікарем захворювань або травм, які дають підстави для подальшого проходження служби або дають право на відпустку (чи її продовження для лікування), реабілітації - за поданням начальника відділення за профілем або відповідного фахівця видає начальник цього медзакладу.
З в/ч, за потреби, на проходження комісії направлення видає начальник мед служби з підписом командира.
Через ТЦК направлення видає його керівник якщо військовий перебуває у відпустці для лікування та потребує її продовження або повторного з’ясування стану придатності до війська. У цьому випадку військового не повертають до частини, а він проходить обстеження за місцем відпустки.
Також запроваджена електронна черга, яка не є рівнозначною та не може замінити направлення на огляд ВЛК, а лише резервує за особою час та місце для візиту.
Нагадаємо, що раніше вже розповідали про те, які документи потрібні для ВЛК.
По-новому, наразі відповідно до наказу ВЛК 402 обчислюються терміни проходження ВЛК, встановлення граничних строків проведення досліджень і медоглядів військовозобов’язаних і починають їх рахувати від дати направлення на комісію, і не можуть тривати більше:
4 днів на самі медогляди;
3 днів інструментальні та лабораторні дослідження.
Постанова ВЛК є чинною протягом 5 років, а отже проходити медогляди воїни повинні з дотриманням п’ятирічного строку з моменту постановки на облік у військо.
За часів мобілізації строк чинності постанов комісії скорочується до 12 місяців, а отже і періодичність медоглядів збільшується фактично на щорічний термін.
Результати комісії можливо оскаржити до вищої ВЛК або ЦВЛК, звернутися до суду.
Якщо людина вирішила іти шляхом оскарження до вищих ланок, то треба притримуватись інстанційного принципу:
постанова районного, міського центру комплектування –до обласного та прирівняного до них у м. Києві;
регіональні – до центральної комісії.
Досить дієвим варіантом або після кінцевого незадовільного перегляду центральною ланкою, або одразу вперше отримавши постанову, з якою не згодні, - оскарження рішення ВЛК у судовому порядку за правилами адміністративного судочинства.
Тут важливо не вийти за межі наданих законом строків для відповідного оскарження.
Кожна заява на оскарження рішення ВЛК, будь-то оскарження до вищих інстанцій чи до суду, повинна бути оформлена відповідним чином та містити інформацію, яка дає підстави виснування на користь заявника.
Адвокати з військових справ об’єднання Актум мають арсенал необхідних компетенцій для оскарження рішень ВЛК, професійний та життєвий досвід аби ви могли нам довірити свої справи. 097-073-93-01, 050-665-05-60, 098-665-05-40.