background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

МСЕК для військовослужбовців 2024

Державою гарантована підтримка військових, які захищаючи територіальну цілісність України, втрачають здоров’я та можливість вести у подальшому повноцінний спосіб життя. Для того, щоб така допомога могла надаватися, необхідно оформити відповідні документи, пройти процедуру підтвердження нанесеної здоров’ю шкоди – МСЕК.

Далі розповідаємо, як пройти МСЕК військовим, всі тонкощі процедури та, як оскаржити рішення ВЛК та МСЕК, з якими не погоджуєтесь.

 

Що таке МСЕК?

 

Медико-соціальну експертизу (МСЕК) можна описати, як процедуру визначення, встановлення, призначення інвалідності відповідної групи.

 

У свою чергу вузькопрофільні лікарі, які виконують функції з визначення таких станів та виносять відповідний «вердикт» утворюють комісії для проходження медико-соціальної експертної комісії.

 

Група визначається з урахуванням відсоткового показника втраченої працездатності особи після отриманих хвороб, каліцтва, травм або поранень.

 

Рішення МСЕК про % втрати непрацездатності та встановлення певної групи інвалідності буде насамперед впливати на суму всіх передбачених законодавством соцпільг, виплат, а також на розмір пенсії.

 

МСЕК - окрема структура, яка підпорядковується МОЗ. Так само, як і комісії ВЛК МСЕК поділяються на обласні, міські, міжрайонні та районні, а також центральну в м. Києві.

 

Нагадаємо, що наразі, після низки корупційних скандалів через фальшиві довідки про інвалідність, в Україні триває процедура ліквідації МСЕК . З 28 жовтня 2024 року, за повідомленням МОЗ, функції Центральної МСЕК буде виконувати Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності.

photo_2024-10-28_12-33-17.jpgphoto_2024-10-28_12-33-33.jpgphoto_2024-10-28_12-33-37.jpgphoto_2024-10-28_12-33-41.jpg

Коли треба йти до МСЕК військовому?

 

МСЕК для військовослужбовців необхідна у таких випадках:


  • Визначення групи інвалідності або відсоткового показника втраченої працездатності.

  • Необхідність протезування.

  • Визначення програми реабілітації людей з інвалідністю індивідуального спрямування.

  • Медпоказань для одержання спец ТЗ.

 

Отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни дає можливість військовому розраховувати на передбачені законом соцвиплати, допомогу, зокрема, ОДГ та інші соціальні гарантії. Довідка МСЕК, у подальшому, надає право на оформлення та отримання таких виплат і підтримки з боку держави.

 

Алгоритм проходження МСЕК для військовослужбовця

 

Першочерговий етап на шляху до МСЕК для військових - отримати направлення.

 

Військовим, які перенесли важку хворобу та проходять лікування у стаціонарних медичних закладах за направленням на комісійну експертизу (форма 088/0) варто звертатися до свого лікуючого медичного спеціаліста, згідно з профілем проблем зі здоров’ям (хірурга, кардіолога тощо).

 

Військові, які звільнені зі служби, отримують направлення на МСЕК у сімейного лікаря у лікарні району або у воєнному госпіталі по місцю перебування воїна. За направленням про скликання МСЕК необхідно звертатись до свого лікаря, у відповідності з характером порушень здоров’я.

 

Сімейний лікар надає е-направлення до профспеціалістів. Далі – збираються консультаційні висновки всіх необхідних лікарів (виписки мають в обов’язковому порядку викладатися на фірмових лікарняних бланках та з лікарською печаткою).

 

Далі зі всіма висновками - до сімейного лікаря, який оформить направлення на МСЕК військовослужбовців за формою ф. №088\о та направить документи комісії або військовослужбовець може самостійно передати документи на МСЕК.

 

Після отримання травм (каліцтв чи поранень) військовий для проходження експертизи попередньо обов’язково має пройти військово-лікарську комісію (ВЛК). Саме заключення/висновок військово-лікарської комісії, у подальшому, вплине на суму виплат для військового, на обґрунтоване визначення % непрацездатності та групи інвалідності.

Військовослужбовцям необхідно в письмовій формі, або через мобільний додаток Армія+ звернутися з рапортом до безпосереднього командира та клопотати про проходження експертного комісійного обстеження. За результатами його розгляду командири надають військовослужбовцям погодження залишити в/ч та пройти комісію.

 

У випадку перебування поза межами частини, зокрема у відпустці за станом здоров’я - направлення до МСЕК військовослужбовцю має компетенції видати представник ТЦК та СП (п.11 Постанови Уряду №154 від 23 лютого 2022 р.).

 

Які документи потрібні

 

Говорячи про перелік документів на МСЕК для військовослужбовців, маються на увазі наступні:

 

  • направлення;

  • паспорт (паперовий зразок чи пластик) + витяг з ЄДДР про реєстраційні дані місця проживання;

  • ідентифікаційний код (копія);

  • квиток військовий або посвідчення офіцерське (копія);

  • ВОД (довідка про службу у війську, витяг із послужного списку), їх копії;

  • свідоцтво або довідка ВЛК, або витяг з протоколу засідання штатної ВЛК щодо причинного зв’язку травмування або хвороби;

  • меддокументацію в оригіналах (виписки з а/к та історії хвороби за формами 025/о та 027/о, дані медобстежень, висновки спеціалістів відповідно до їх профілю на обл. рівні тощо) та сама карта амбулаторного хворого.

 

Під час проходження МСЕК військовим оригінали всіх цих документів мають бути у обстежуваного «на руках».

 

По завершенні експертизи військовий отримує довідку, в якій відображається встановлена група інвалідності та причинний зв’язок або зазначається % (ступінь) втрати здатності працювати за фахом.

 

Як визначається група інвалідності

 

За результатами процедури проходження МСЕК з’ясовується певна ступінь стабільного розладу функціонування організму, обумовлена хворобою, травмуванням, вадами від народження, та ступінь обмеження життєдіяльності, яка не дає людині можливості повноцінно взаємодіяти із соціумом та зовнішнім світом.

 

З урахуванням ступеню розладів здоров’я та обмеженості можливостей організму розрізняють три групи інвалідності.

 

Стан людини оцінюється після діагностування, реабілітації та лікування з огляду на дані про незмінність порушень функціональних можливостей організму.

 

Коротко про кожну групу:

 

І група – найважчі стани здоров’я, повна або часткова можливість до самообслуговування, лише у певних життєво необхідних аспектах, такі люди залежні від постійного догляду. Перша група інвалідності поділяється на дві підгрупи:

 

«А» - виключний стан нездоров’я, фактична відсутність можливості до самообслуговування, повна залежність від сторонньою допомоги.

 

«Б» - стани розладу, які також є тяжкими, але з певною можливістю обслуговувати себе самостійно.

 

ІІ група - також відносяться тяжкі стани здоров’я, але без необхідності у постійній допомозі інших людей та з збереженням здатності до самообслуговування.

 

ІІІ група – помірні розлади організму, здатність до самообслуговування, але з потребою у соц. допомозі та захисті.

 

Група інвалідності для військового, який отримав поранення, травму чи каліцтво захищаючи Батьківщину, може бути встановлена - вища. Наприклад, якщо за мед. документацією та втраченою працездатністю мають встановити ІІ групу, але якщо це військовий – захисник Батьківщини, то йому встановлюють І групу і це вплине на пільги, розміри пенсій, інших виплат.

Особливості роботи МСЕК під час дії воєнного стану


Протягом війни та не пізніше півроку після припинення військового стану чи його скасування особливість проходження МСЕК військовими (так само як і цивільними) полягає у можливості пройти медкомісію за направленням ЛКК без прив’язки до місця проживання чи реєстрації.

 

Рішення комісія правомочна приймати заочно у випадках відсутності можливості у військового-заявника особисто знаходитись на медогляді.

 

Законодавством передбачено право оскарження, як в досудовому порядку рішень МСЕК, так і в судовому.

 

Головне пам’ятати, що строк для цього не надто довгий: для адмін. процедури він не повинен перевищувати місяць, а для судової – півроку.

 

Увага! Парламентарі ухвалили законопроект № 11225, який на підписі у президента, та передбачає ряд змін щодо процедури МСЕК. Зокрема, скасовується обов’язкове проходження експертизи лише в установах МСЕК та надається альтернатива у виборі участі обстежуваного у засіданні комісій у очному чи дистанційному форматах (перелік підстав має згодом бути також сформульовано та затверджено). Адвокат, законний представник або лікар з реабілітації мають право приймати участь у засіданнях комісій, а також фіксувати їх хід за допомогою аудіо чи відео засобів. Встановлено обов’язок комісії надавати рішення засідання із відповідним обґрунтуванням. Також вводиться обов’язок взаємодії МСЕК та МДРК (міждисциплінарної реабілітаційної команди). Необхідність внесення даних про українців, що досягли повноліття, та пройшли медогляд, до централізованого банку даних з проблем інвалідності та е-системи охорони здоров’я МСЕК. Через три місяці з дня опублікування закон набуде чинності.

Попереднє звернення до фахівців, а саме спільна консультація адвоката та лікаря, забезпечить ґрунтовний аналіз всієї документації, розуміння перспективи кожної конкретної справи, конкретні поради, як пройти МСЕК військовому.

 

У свою чергу, адвокат щодо оскарження рішення ВЛК вивчить обставини ситуації щодо прийнятого комісійного рішення, оцінить його правомірність та супроводжуватиме процедуру оскарження.

 

Не розумієте з чого почати або як пройти МСЕК? Офіси Адвокатського об’єднання Актум у Києві та інших містах –з 8.00 до 22.00. Телефони для зв’язку: 098-665-05-40, 050-665-05-60.

photo thems