background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Кримінальна відповідальність за вживання наркотиків

Стаття 309 КК України попереджає про те, що абсолютно всі незаконні дії з наркотиками без мети їх збуту (тобто, призначені для власного вживання) вже заслуговують як мінімум штрафу від 17 до 51 тис. грн, виправні роботи, п’ять років пробації або обмеження волі.

Колись давно, у ХVII столітті, ходовою валютою були коноплі, бо їх міцних волокон потребував вітрильний флот англійців. У XIХ столітті синтезований Гофманом героїн нарівні з його ж аспірином продавався у байєрівських аптеках, як засіб від кашлю. Чимало літературних і музичних геніїв уже в той час створювали свої шедеври під дією кокаїну. У минулому столітті «казковим» називав стан від ЛСД його винахідник Хофман, який прожив 102 роки, інколи вживаючи цей препарат…



Однак людство дуже швидко зрозуміло, що короткочасні наркотичні «казки» закінчуються тривалими бідами, важкими особистими і суспільними трагедіями.



Яка відповідальність передбачена за вживання наркотиків

Порушенням у царині обігу наркотичних засобів і психотропних речовин присвячено майже весь сьомий розділ Кримінального кодексу України. Загалом – це майже два десятки статей. Відповідальність передбачена: від контрабанди до вживання.



Стаття 309 КК України попереджає про те, що абсолютно всі незаконні дії з наркотиками без мети їх збуту (тобто, призначені для власного вживання) вже заслуговують як мінімум штрафу від 17 до 51 тис. грн, виправні роботи, п’ять років пробації або обмеження волі. Все буде значно гірше, якщо: є повторний привід протягом року після засудження, незаконні дії здійснюються групою осіб, які наперед про це домовилися, до вживання наркотиків заохочуються неповнолітні. Останнє – то вже може бути і 8 років за гратами.



Виправні роботи – зараз непопулярне покарання, бо воно застосовується до працюючих: людина залишається на роботі, але з її зарплатні державі відраховується 20%. А зустріти наркомана-трудягу – це як побачити падаючу зірку: трапляється, але рідко.



Пробаційний нагляд – нове для України поняття, яке офіційно увійшло у світ вітчизняних законів восени минулого року. Це кримінальне покарання схоже на умовний термін, разом з тим має ряд відмінностей. Насамперед – різний розвиток подій за умови наступного порушення закону. Маючи умовний термін, злочинець понесе покарання, від якого раніше його звільнив суд. «Заліт» під час пробації призведе до нового покарання – обмеження волі до трьох років.



Завдання пробації – не лише покарати, а й намогтися максимально позбавити від залежності. Тому наркозалежному можуть в обов’язковому порядку «приписати» лікування від залежності або й змусити влаштуватися на роботу, також протягом місяця контролювати за допомогою електронного браслета.



Але є варіант при якому кримінальна відповідальність за вживання наркотиків може звестися нанівець: якщо наркозалежний самостійно звернеться до лікувального закладу і пройде курс реабілітації.



Дещо втратила свої позиції раніше неймовірно популярна стаття 310 ККУ: про посіви маку і конопель. Тепер цього всього менше вирощують і вживають, хоча сувора відповідальність зберігається.



Закон не залишив поза увагою момент вживання наркотиків не з доброї волі (стаття 314), особливо – якщо це призвело до наркозалежності або мова йде про вагітну, неповнолітніх, людей у безпорадному стані. У такому випадку – це постраждалі. А злочинець, у залежності від важкості ситуації, може отримати від 2 до 12 років ув’язнення. Таке ж покарання передбачено статтею 315 для «рекламних агентів» наркобізнесу, які схиляють до вживання інших.



Якщо особі байдуже до оточення і вона дозволяє собі вживати наркотик публічно (навчальний заклад, клуб, просто люди поруч) – є стаття 316. Таке зухвальство карається обмеженням волі аж до чотирьох років або й позбавлення до трьох. Захочеться ще раз привселюдних яскравих вражень – світитиме п’ять років за гратами. По мінімуму стільки ж років може отримати організатор місця вживання або власник наркопритону.



Наркотики та військові

Якщо військовий впіймається під час виконання обов’язків або навіть просто на території частини у нетверезому стані чи відмовиться проходити огляд на предмет вживання наркотиків – змушений буде сплатити штраф від 1 700 до 8 500 грн. Є ще таке покарання, як арешт із семиденним перебуванням на гауптвахті.



Командир, який разом з підлеглими дозволяє собі наркотики або ж приховує факти вживання чи не відсторонює своїх підлеглих, які перебувають у стані наркотичного сп’яніння, від виконання обов’язків – несе, так би мовити, подвійну відповідальність. Якщо штраф – то 8 500-17 000 грн. Якщо арешт і гауптвахта – 10-15 діб.



До кого звернутися за допомогою?

Наркозалежні люди – і злочинці, і жертви водночас. Так, вони порушують закон, але, будучи безвольними, часто беззахисні перед фальсифікацією, натиском слідчих та і залякуваннями «колег». Тому можуть отримувати покарання неспівставне з тим, що насправді накоїли.



Не завжди здатні скористатися можливістю влаштуватися у медзаклад на лікування в обмін на припинення кримінального провадження. Чи отримати тих 240 годин виправних робіт, а не реальний термін ув’язнення. Натомість, наркомани часто стають бранцями пенітенціарних установ, які, зазвичай, лише ускладнюють життєвий шлях цих людей.



Так, ті, що вперто балансують на лезі ножа закону, юридично не зовсім безграмотні, але у правовому полі перемагають не загальні знання. Лише досвідчений адвокат з наркотиків здатний організувати своєму клієнту повноцінний комплексний захист і добитися для нього мінімального покарання.



На рахунку адвокатського об’єднання «Актум» – сотні успішних справ і вдячних клієнтів. Чимало з них просто не потрапляють до суду, бо все вирішується до того. А людина отримує другий шанс кардинально щось виправити у своєму житті.



Команда юристів об’єднання готова вислухати, проконсультувати і взятися за супровід до вирішення справи щодня. З 8 до 22 години можна зателефонувати на один із цих телефонів: 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60 – і це буде перший крок до гарантованої потужної підтримки.



Досудовий захист вартуватиме від 30 тис. грн. Якщо адвокат потрібен буде в суді – діятимуть індивідуальні домовленості в залежності від задіяності правника у процесі. Ціна онлайн консультації 550 гривень, в офісі – 950.
photo thems