Кримінальна відповідальність за крадіжку
Відсоток кримінальних правопорушень у вигляді крадіжки протягом всієї незалежності України був досить високим. Це один із найбільш розповсюджених злочинів, за який передбачається як адміністративна, так і кримінальна відповідальність.
Відмежування крадіжки від дрібного викрадення чужого майна
Перш ніж переходити до кримінальної відповідальності за таке правопорушення, потрібно розібратися із самим поняттям крадіжки. Загалом це здобуття чужого майна таємним способом від його безпосередніх власників або ж тоді, коли це відбувається за присутності потерпілого. В останньому випадку різниця між пограбуванням і крадіжкою полягає в тому, що власник майна знаходиться на великій відстані та ніяк не може завадити злочину.
Дуже важливо розмежовувати злочин «крадіжка», який регулюється 185 статтею ККУ та «дрібне викрадення чужого майна» (51 стаття ККУ). Оскільки за крадіжку кримінальна відповідальність значно вища.
Вчинення дрібного викрадення чужого майна карається адміністративною відповідальністю у вигляді штрафу, а також виправними роботами.
За яку суму настає кримінальна відповідальність за крадіжку
Дрібне викрадення вважається таким, що відбулося, якщо вартість викрадених речей і цінностей не перевищує 20% від НМДГ (неоподаткований мінімум доходів громадян). Натомість НМДГ складає 50% від прожиткового мінімуму, сума якого станом на 2024 рік складає 3028 гривень. Отже, дрібним викраденням злочин вважається у тому випадку, коли сума викраденого майна не перевищує 302 гривні. Саме цей фактор є основною ознакою складу крадіжки. І саме він перш за все враховується під час досудового розслідування та судового розгляду.
Що таке дрібна крадіжка та кримінальна відповідальність за неї
Кримінальна відповідальність за крадіжку визначається залежно від особливостей справи. Загалом стаття 185 ККУ передбачає покарання за:
Викрадення чужого майна таємно від його законного власника. Штраф до 3 тисяч неоподаткованих мінімумів, громадські роботи до 80 годин, виправні роботи на термін до 2 років, пробаційний нагляд до 5 років, позбавлення волі до 5 років.
При повторному здійсненні злочину або за змовою групою осіб покарання збільшується. Пробаційний нагляд, обмеження та позбавлення волі до 5 років.
Для крадіжки зі зломом і проникненням передбачається кара у вигляді позбавлення волі на 3-6 років.
Покарання посилюється, якщо злочин був здійснений в умовах воєнного стану, а вартість викраденого особливо велика. У такому разі передбачено позбавлення волі на строк 5-8 років.
Якщо викрадення майна відбулося в особливо великих розмірах групою осіб, що попередньо домовилися, передбачається позбавлення волі на термін 7-12 років.
Обставини, що полегшують або обтяжують покарання
Вищезазначена стаття Кримінального кодексу України передбачає низку ситуацій і факторів, які сприяють полегшенню або обтяженню покарання. Це важливий момент, який може використовуватися кримінальним адвокатом для побудови стратегії захисту. Саме тому ці фактори дуже важливо попередньо врахувати.
До пом’якшення покарання призводять:
Зізнання в злочині та щире каяття. Надання свідчень, які сприяли розкриттю справи.
Відшкодування матеріальних збитків, які були нанесені стороннім особам.
Надання медичної допомоги третім особам, якщо після скоєння злочину вони її потребували.
Вчинення правопорушення неповнолітніми або вагітною жінкою.
Наявність важких сімейних або життєвих обставин, які спонукали винуватця піти на злочин.
Вчинення правопорушення під примусом або через шантаж.
Вчинення правопорушення через жорстоке та несправедливе поводження з боку потерпілого.
Виконання злочину через певні службові зобов’язання. Наприклад, для розкриття діяльності злочинного угрупування.
Також є низка факторів, які сприяють тому, що покарання буде більш жорстким. До них відносяться:
Повторне правопорушення та наявність попередніх судимостей.
Крадіжка групою осіб за попередньою змовою.
Вчинення злочину щодо особи, яка виконувала службові або громадські задачі.
Крадіжка у дружини/чоловіка (зокрема колишніх) або у людини, з якою обвинувачений перебуває (перебував) у близьких стосунках.
Крадіжка у вагітних жінок, неповнолітніх/малолітніх осіб тощо.
Це важливі аспекти справи, які обов’язково треба розкрити адвокату. У такому разі юрист зможе побудувати кращу стратегію захисту.
Особливості правової допомоги
При вчиненні крадіжки деталі мають надзвичайно велике значення. Якщо ви отримали звинувачення за статтею 185 КК України, вам точно знадобиться адвокат з кримінальних справ.
За його послугами ви завжди можете звернутися в адвокатське об’єднання «Актум», де працюють тільки кваліфіковані та досвідчені юристи. Наші спеціалісти ознайомляться з вашою справою, нададуть консультацію, а також представлятимуть ваші інтереси під час досудового розслідування та судового засідання.