КОМУНАЛЬНІ БОРГИ - ЯК ОСББ МОЖЕ СТЯГУВАТИ БОРГИ З БОРЖНИКІВ
Борги за комунальні послуги можуть виникати з різних причин у різних мешканців багатоквартирного будинку. Не всі люди прагнуть закрити неоплачені рахунки перед постачальниками комунальних послуг. Цим вони створюють складнощі для інших мешканців. Через подібні ситуації виникає серйозне фінансове навантаження на ОСББ, порушується своєчасне обслуговування будинку.
Існують різні варіанти того, як можна розібратися з існуючою заборгованістю. Наприклад, складається позовна заява про скасування боргу за комунальні послуги, якщо такий варіант вирішення спору влаштовує обидві сторони (мешканця та ОСББ). В інших випадках розглядається звернення до суду, що дає змогу притягнути боржника до відповідальності.
Процедура стягнення комунальних боргів
Питання своєчасної оплати дуже важливе для стабільної роботи не лише ОСББ, а й постачальників комунальних послуг. Наявність заборгованостей негативно впливає на якість обслуговування, тому їх своєчасне погашення має вагоме значення. Зазвичай стягнення боргів за комунальні послуги складається з кількох кроків. Розгляньмо їх, починаючи з претензійної роботи та закінчуючи зверненням до суду:
Претензійна робота. На цьому етапі ОСББ спрямовує боржникові претензію, пов'язану із необхідністю сплати боргу. У документі зазвичай містяться: розмір заборгованості, підстава її нарахування (договір обслуговування, розрахунки), терміни оплати. У претензії також позначають наслідки несплати, серед яких — звернення до суду.
Судове стягнення. Якщо боржник проігнорував вимоги та претензійна робота не дала результату, є такий варіант для ОСББ: стягнення заборгованості через суд за допомогою подання позовної заяви. Для цього готують копії договорів, розрахунки заборгованості, текстове листування з боржником (в якому він ігнорує вимоги ОСББ) тощо.
Виконання судового рішення. Якщо суд ухвалив рішення на користь ОСББ, може початися примусове стягнення. Судовий виконавець накладає арешт рахунків, вилучає майно боржника та виконує інші подібні дії.
Претензія про сплату боргу за комунальні послуги дозволяє сторонам спору врегулювати конфлікт порівняно швидко та легко. За відсутності добровільного погашення є й інші варіанти, наприклад, ОСББ може вдатися до судових механізмів для вирішення спору, що виник.
Стягнення заборгованості перед ОСББ у законний спосіб
Якщо мешканець багатоквартирного будинку має заборгованість за комунальні послуги, ОСББ має кілька механізмів для стягнення боргу. Це можуть бути різні законні методи, включно з юридичними та адміністративними заходами. Найчастіше борг за комунальні послуги виникає через прострочення оплати за водопостачання, опалення, прибирання та освітлення прибудинкової території. Заборгованість може виникати через несвоєчасну оплату ремонту й утримання спільного майна будинку, а також інших внесків (наприклад, на капітальний ремонт).
Ось основний перелік законних методів того, як здійснюється стягнення боргів за житлово-комунальні послуги з боржника:
Добровільне врегулювання. ОСББ може запропонувати мешканцю домовитися про розстрочення житлово-комунальних платежів (ЖКП) або часткове погашення боргу. Це знижує витрати на судові видатки та спрощує процес, особливо за наявності зацікавленості обох сторін конфлікту.
Судовий розгляд. Це основний інструмент захисту інтересів ОСББ. Якщо суд винесе рішення про стягнення боргів, це може примусити боржника до відповідальності, оскільки він цілком усвідомлює можливі наслідки через несплату.
Виконавче провадження. Якщо перераховані вище методи не допомогли, почнеться примусове стягнення боргу за комунальні послуги. Це може включати арешт банківських рахунків, утримання коштів із заробітної плати чи пенсії, продаж арештованого майна.
Зазначені способи є універсальними, тому що дозволяють розібратися з будь-якими борговими зобов'язаннями. Тут також важливо розуміти, що стягнення комунальних боргів через звернення до суду несе певні витрати. Якщо суд стане на бік боржника, тоді ці фінансові витрати ОСББ не будуть відшкодовані. Це один із факторів, чому в багатьох випадках сторони вважають за краще вирішувати конфлікти в індивідуальному порядку, без звернення до судових інстанцій.
Чи є альтернативні варіанти погашення боргу неплатником?
Якщо сторони не зацікавлені у вирішенні спору через суд, вони можуть розглянути добровільну сплату боргів. Йдеться про різні інструменти, які ОСББ може запропонувати боржнику залежно від обставин конфлікту. Ось найпоширеніші варіанти:
Розстрочка ЖКП. У багатьох ситуаціях ОСББ можуть надати можливість сплатити заборгованість частинами. Це не тільки зручно для боржника, а й дозволяє уникнути тривалих судових розглядів.
Скасування боргу за комунальні послуги. В окремих випадках ОСББ може ухвалити рішення про те, щоб повністю або частково списати заборгованість. Це може бути економічно виправданим, якщо сума боргу порівняно невелика. Списання боргів за житлово-комунальні послуги можна розглянути в контексті того, що боржник щиро хоче погасити заборгованість, але не має достатньо коштів на цей момент. Наприклад, якщо мешканцю будинку потрібне тривале та дороге лікування.
Погашення боргу третіми особами. У деяких ситуаціях погашення заборгованості можуть взяти на себе родичі боржника чи окремі спонсори.
Допомогти у пошуку компромісного рішення можуть медіатори. Це сторонні особи, які налагоджують діалог між сторонами та проводять незалежний аналіз конфлікту між ОСББ і боржником.
Корисні поради для ОСББ щодо роботи з боржниками
Списання заборгованості за житлово-комунальні послуги іноді може сприйматися як поступка. Такі дії можуть стати сигналом для інших мешканців, що борги можна не сплачувати вчасно або в повному обсязі. Щоб цього не відбувалося, ОСББ має:
Вести облік заборгованостей і фіксувати всі ЖКП. Прозорість усіх розрахунків мінімізує можливість виникнення суперечок між сторонами.
Своєчасно нагадувати мешканцям про заборгованості. Щоб списання боргу за житлово-комунальні послуги не ставало звичною практикою, ОСББ варто регулярно нагадувати боржникам необхідність своєчасної оплати платежів. Це також допомагає уникнути накопичення великих боргів, які можуть стати непідйомними навіть для відповідальних мешканців.
Залучати мешканців до участі в управлінні будинком. Такі дії підвищують рівень довіри до ОСББ і його діяльності. Завдяки цьому може знизитись ймовірність неплатежів, оскільки мешканці будуть чітко розуміти, на що витрачаються їх кошти.
У разі виникнення нерозв'язних ситуацій допускається також списання комунальних боргів з боку ОСББ. Однак у цьому випадку не варто нехтувати роботою з юристами. Професійна підтримка не лише прискорює стягнення боргів, а й допомагає сторонам конфлікту дійти компромісного рішення.
Допомога адвоката у питаннях щодо комунальних боргів
У вирішенні суперечок між ОСББ і боржниками велику користь може зробити досвідчений адвокат. Така юридична підтримка може бути виправдана в різних ситуаціях, оскільки кваліфікований фахівець може допомогти в:
Підготовці претензії про те, щоб стягнути комунальні борги з боржника.
Складанні позовної заяви про стягнення заборгованості.
Поданні інтересів сторін у суді.
Супроводі виконавчого провадження.
Захисті прав мешканців, якщо нарахування за комунальні послуги є неправомірними.
Допомога адвоката щодо стягнення боргів за комунальні послуги може бути актуальною з різних причин. Не тільки для притягнення боржника до відповідальності, а й для захисту в суді.
Звертайтеся до досвідчених фахівців з адвокатського об'єднання «Актум», які нададуть відповіді на всі питання та допоможуть знайти ефективне рішення саме у вашій ситуації. Ми працюємо з 8:00 до 22:00, надаючи послуги у Києві та інших містах України. Телефони для зв'язку: 067-271-44-73, 098-665-05-40, 050-665-05-60.