background photo
ПУБЛІКАЦІЇ

Як забронювати працівника від мобілізації в 2024 році

Процедура бронювання дає можливість зберегти сталість керівного складу та персоналу в державних органах, на підприємствах, в установах або організаціях, від чого залежить здатність виконувати визначені завдання та функції, а також продовжувати господарську діяльність, сплачувати податки, підтримувати вітчизняну економіку, забезпечувати робочими місцями людей та підтримувати життєдіяльність населення у певній місцевості.

Нова процедура бронювання від 1 грудня 2024 року

 

З цієї дати вступає в силу урядова постанова №1332, якою оновлено Порядок бронювання (постанова КМУ 76, 2023 рік), набувають чинності положення постанови КМУ 1362, якими дещо змінено процедуру бронювання працівників.

 

Які відбулися зміни в Постанові КМУ 76?

 

Перше, що потребує акценту стосовно нового закону про бронювання працівників, це те, що відстрочки, що були раніше надані рішенням Мінекономіки, не втрачають сили протягом всього часу на який вони видані з максимальною датою чинності до 28.02.2025 р. Аналогічно відстрочки на підставі бронювання працівників підприємства, оформлені через портал «Дія», також не втрачають чинності до кінця лютого 2025 року.

 

Відтепер бронювання працівників відбувається онлайн через е-ресурс «Дія».

 

Змінили і вимоги до підприємств/установ, що можуть звертатись для бронювання працівників 2024, про що детальніше далі.

 

Як забронювати працівників неприбуткової організації

 

Питання бронювання працівників організацій такого сегменту врегульовано Мінінтеграції червневим Порядком бронювання працівників неурядових організацій, що втілюють в життя гуманітарні проєкти, які фінансуються міжнародними партнерами.

 

Такі організації можуть визнаватися критично важливими та бронювати всіх своїх робітників із дотриманням таких основних ознак:

 

  • Неприбутковість – внесення до Реєстру таких суб’єктів;

  • Гуманітарний характер проєктів, що втілюють в життя;

  • Міжнародне партнерство;

  • Підтвердження співпраці з державними інституціями. 

  • Незаплямована ділова репутація.

 

Для такого бронювання необхідно підготувати визначений об’ємний пакет документів до Мінінтеграції. Перелік документів значний та потребує багато часу для його підготовки, зокрема підтвердження різних обставин, наприклад, міжнародного співробітництва, попереднього досвіду з відповідними поясненнями, обґрунтування важливості проєктів, що пропонуються до реалізації, співпраці з держорганами та інше.

 

Далі міністерська Комісія розглядає ці документи і вносить дані про підприємство до Переліку неурядових організацій. Це внесення і є підтвердженням надання такій організації статусу критичної важливості. Після внесення до Переліку підприємство може подавати список працівників для бронювання до Мінінтеграції, розгляду Комісією та погодження Міноборони. У подальшому бронювання відбувається за загальними правилами.

 

Як перевірити бронь?


Бронь можна перевірити у застосунку «Резерв +», зареєструвавшись, авторизувавшись у ньому, та перевіривши наявну щодо вас інформацію, або звернувшись безпосередньо до керівництва підприємства, де працюєте, чи до центру комплектування.

 

Які фірми/організації/підприємства/установи можуть бронювати працівників?

 

Відповідаючи на питання які підприємства бронюють працівників, зауважимо, що як і раніше, так і тепер бронювати своїх працівників можуть суб’єкти господарювання, що визнані критично важливими установами в особливий період для економіки та населення, а також критично важливими підприємствами - для забезпечення виконання своїх завдань ЗСУ та іншими військовими структурами.

 

Такі підприємства та установи зберігають вже отриманий до 23 листопада статус «критичності» до кінця 2024 року, у випадках, коли фінал дії рішень щодо такого статусу припадає на дату до 30 листопада 2024 року. Ті ж, хто мали такий статус до 1 грудня 2024 року, можуть розраховувати на пролонгацію строку чинності таких рішень до 28 лютого 2025 року.

 

Це не виключає необхідності підтвердження підприємством чи установою наявності ознак «критичного» за новими правилами, зокрема щодо рівня зарплатні в 20 тис. та повної сплати всіх необхідних податків та ЄСВ.

 

Крім того, продовжують діяти 8 критеріїв, за якими оцінювали суб’єкта як критично важливого до внесених грудневих змін, а саме:

 

  • Понад 1,5 млн. євро сплачених податків, ЄСВ та зборів;

  • Вчасно сплачений ЄСВ;

  • Надходження в іноземній валюті понад 32 млн. євро;

  • Значення для безпеки і економіки країни стратегічне згідно з постановою КМУ 83 (2015 рік);

  • Важливість для економіки чи територіальної громади;

  • Резидентство в «Дія Сіті»;

  • За останні три місці розмір середньої зарплати - не нижче регіонального розміру за останній квартал 2021 року;

  • Постачати електронні комунікаційні послуги через мережу мобільного чи фіксованого зв’язку.

 

Такі критично важливі суб’єкти господарювання повинні бути внесені до Єдиного переліку для бронювання військовозобов’язаних. Загальна послідовність дій відповідно до внесених змін щодо процедури бронювання працівників критичної інфраструктури для включення до такого переліку за новими правилами унормована п.п. 17-21 Порядку 76.

 

Окремо слід згадати про бронювання працівників сільського господарства, адже липневим наказом Мінгрополітики №2040 розширено коло критеріїв із визначення суб’єктів господарювання, що мають важливе значення для української економіки в галузі с/г у військовий період.

 

Зокрема, додатково право на бронювання своїх робітників мають бізнеси, які володіють від 90% капіталу в статуті 2 та більше суб’єктів господарювання, які вже мають статус критичності для економіки та життєдіяльності протягом особливого періоду.

 

Уточнено також, що серед КВЕДів основних видів діяльності таких претендентів мають бути станом на 18 травня 2024 року один з таких видів діяльності, що перелічені в Наказі 223, зокрема з виробництва, збуту чи переробки с\г продукції.

 

Кому надають бронь під час війни в 2024 році

 

Новий закон про бронювання працівників (Оновлений Порядок №76) визначає працівників по категоріям та перелікам, що мають змогу бути заброньованими. Об’єми такого бронювання залежать від видів діяльності держорганів чи підприємств, установ та організацій (пункт 5 Порядку 76).

 

Крім того, окреслено чіткі вимоги до осіб військовозобов’язаних – пункт 29 нового порядку бронювання працівників № 76, а саме:

 

  • Постановка на військовий облік;

  • Факт перебування у трудових відносинах з органом чи підприємством, що має намір його бронювати;

  • Уточнення військовозобов’язаним персональних даних;

  • Не розшукується компетентними органами;

  • Розмір заробітку претендента на бронь має бути в розмірі не меншому 20 тис. грн. (п. 8 Порядку) та не зменшуватись протягом всього часу відстрочки.

 

На питання чи може ФОП забронювати працівника юристи зазначають, що з урахуванням внесених змін така можливість є, але в будь-якому разі необхідно підтвердити сам статус критично важливої діяльності.

 

Як оформити бронь на працівника?

 

Для цього необхідно підготувати та подати до Мінекономіки, визначеного держжоргану (наприклад, Мінетеграції чи Міноборони), органу держуправління, райдержадміністрації (військової адміністрації) чи іншого кола установ із заявою та підтверджуючими «критичність» документами, перелік яких наведено в п. 5 Критеріїв та Порядку 76, зокрема критерії критичної важливості для фізосіб.

 

Говорячи про те, як отримати статус для критично важливого працівника, необхідно з’ясовувати наявність раніше згаданих двох критеріїв відносно рівня заробітної плати та повної оплати всіх податків, зборів, ЄСВ. Крім того, робітник повинен перебувати на військовому обліку, мати ВОД та оновити облікові дані.

 

Чи можуть позбавити статусу критично важливого співробітника? Так, можуть у випадку невиконання вищевказаних приписів законодавства.

 

Документи необхідні для бронювання працівників

 

Які документи потрібні для бронювання працівників? Заява та підтвердження 2 та більше критеріїв згідно з постановою Уряду № 76 (п. 2 Критеріїв).

 

Подання податкової декларації за останній за календарем квартал з доказами:

 

  • Податкова декларація зі штампом чи іншою відміткою органу контролю про отримання в певну дату або квитанція про подання її засобами е-зв’язку;

  • Квитанція органу контролю щодо перевірки та прийняття пакета документації звітної платника податків;

  • Поштове повідомлення про направлення та вручення.

  

На який термін можна отримати бронь для працівника?

 

Після підтвердження критично важливого статусу підприємств та установ відповідно до нових критеріїв, суб’єкти господарювання можуть оформити бронювання працівників на підприємстві до одного року, втім, як і раніше.

 

Відтепер бронювання тільки через «Дію»

 

Як вже раніше було згадано, з початку грудня 2024 року для бронювання працівників на підприємстві необхідно пройти онлайн процедуру за допомогою сервісу «Дія».

 

Після того як установа чи підприємство включаються до Єдиного переліку, їх керівництво формує на платформі «Дія» списки бронювання працівників фірми. При виконанні всіх нормативних приписів за 72 години автоматично працівникам надається відстрочка.

 

Хто може втратити бронь та відстрочку від мобілізації

 

Наявність одного лише працівника на бронь на підприємстві чи в установі зі статусом «критичного» дає підстави для виключення останніх із переліку таких суб’єктів.

 

У разі недотримання підприємством/установою вимог до критерії, які виокремлюють їх як критично важливі – статус втрачається, а бронь – анулюється (повторне бронювання працівників та відповідно набуття статусу критичного можливе після сплину півроку).

 

Якщо є потреба в юридичній консультації військового адвоката, підтримці або супроводі під час отримання відстрочки від мобілізації - звертайтесь до фахівців Адвокатського об’єднання «Актум».

 

Записатися на консультацію можна за номерами: 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60. Ми працюємо без вихідних з 8:00 до 22:00.

Як забронювати працівника від мобілізації в 2024 році