ЧИМ ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ СЗЧ ВІД ДЕЗЕРТИРСТВА?
Якщо подивитися на визначення поняття дезертир, побачимо, що це самовільне залишення частини. То виходить, що явища тотожні? Просто: колись казали так, а тепер – інакше? Зовсім ні, але межі цих понять майже розмиті – все залежить від того, під яким кутом розглядати ситуацію та яку версію намірів втікача оберуть за основу для розгляду справи.
Що таке СЗЧ?
Достатньо три доби бути за межами військової частини чи не виходити на зв’язок (не пов’язано з виконанням якогось завдання командира), це вже буде підставою для поповнення рядів тих, кого подали у СЗЧ. І мова не лише про звичний вже для слуху «низький моральний стан», реальну втому від війни та несприяння командування у вирішенні суто людських питань військових, через що захисники хоч на трохи хочуть позбутися звичних важких умов. Існує ряд кримінальних проваджень, які порушуються, по цілком, здавалось би, незначним причинам: наприклад, може бути неправильно оформлений лікарняний, невчасне повернення з відрядження чи й навіть – тут вже взагалі перебір, але й таке є – втрата зв’язку з воїном, який «на нулі». Зазвичай такі ситуації можуть виникати через непорозуміння або на тлі особистої неприязні чи загрубілості командира – людський фактор присутній завжди і скрізь.
Що таке дезертирство?
Чоловік ішов на роботу, його перестріли представники ТЦК, насильно бусифікували і от вже за добу чи й менше – він військовий. У 70% із 100 така людина, у майбутньому постарається якнайшвидше втекти. Або ще приклад: військовий, якого держава навчала ним бути, чи контрактник, який сам викликався захищати країну зі зброєю в руках – приїхав додому у відпустку, а назад повертатися не захотів. То все – класичне дезертирство. Люди залишили армію з чітким наміром більше туди не повертатися.
Різниця між СЗЧ та дезертирством
Хоч її інколи й важко встановити, але різниця між СЗЧ та дезертирством є. «Самоволка» передбачає повернення воїна назад. Тобто: він справді залишив частину, але без наміру зробити це назавжди. Планував повернутися. Якщо такий план впишеться у триденний термін, то – все залежить від командування, може отримати тільки догану або гауптвахту.
Дезертирство – це інша історія. Вона про небажання служити взагалі. Якщо це з певних причин очевидно, то звинувачення може наздогнати людину вже в перший день її відсутності в частині.
Чим відрізняється СЗЧ від дезертирства чітко розмежував Верховний суд у січні 2024 року по справі нацгвардійця, який служив у Запорізькій області. Під час свого чергування, а мобілізований охороняв важливий об’єкт, вояк був нетверезий та ще й потрапив на очі командиру. Не чекаючи продовження історії, втік у рідне Прикарпаття, до дружини. Через три тижні його зловили в лісі прикордонники, так військовий знов опинився у своїй частині, але не з власної ініціативи, тому суд вже був неминучий. Чоловік просив помилувати та наполягав на тому, що пішов у СЗЧ. Не дезертир, мовляв, хотів повернутися, не було грошей, та й ото ж ходив збирав шипшину, щоб заробити на квиток в частину. Суддів ця розповідь не вразила, адже й натяку не знайшли на те, що втікач дійсно збирався повернутися: він не зв’язувався ні з жодним військовим представництвом, не консультувався з приводу свого стану і перспектив.
Чим відрізняється покарання СЗЧ від дезертирства
Із майже тридцяти тисяч кримінальних справ про втечі військових, порушених у першій половині 2024 року, майже 17 тисяч стосуються СЗЧ, понад 11 тисяч – це дезертирство. Різні наміри – різні покарання. Різне відношення суспільства до цих явищ. Що таке СЗЧ? Опинився поза частиною – різне трапляється, можна й крізь пальці інколи подивитися. Що таке дезертирство? Свідомо втік. Практично – зрадник, кинув товаришів.
Реєструється далеко не все, бо то не проста процедура, а ДБР і так перевантажене. Первинну інформацію по випадку збирають юристи, які є при військових частинах. Мають вони на службові розслідування тридцять днів, потім повинні передати справу в бюро розслідувань і лише після цього вона буде зареєстрована. Весь цей час військовий має шанс на організацію пом’якшення покарання за свою провину перед державою. Як тільки буде порушена кримінальна справа – строку не уникнути. І вже навіть особливо не порадує різниця в покаранні СЗЧ та дезертирства, бо вона не така вже й суттєва.
Чим відрізняється покарання СЗЧ від дезертирства? У Кримінальному кодексі – це дві різні статті. За СЗЧ відповідає 407-а, за дезертирство – 408-а. В обох випадках нижня межа – 5 років, верхня – різниться. Максимум у першому випадку – 10 років ув’язнення, у другому – 12.
Чим може допомогти адвокат?
У перший рік вторгнення основним покаранням за «самоволку» була адмінвідповідальність по 172-11 статті, військові платили штраф. Траплялися випадки, коли хтось таки потрапляв за грати, та частіше втікачів «милували», адже кожен випадок ретельно розглядався і знаходилися для суду вагомі причини, чому ця людина вчинила саме так. Залишив частину і поїхав додому, бо там бездоглядні старенькі батьки, бо хвора дружина, бо… бо… бо… В єдиному реєстрі зафіксовано майже сімсот «помилувань» і деякі з них навіть сприяли звільненню військових зі служби. Суд все враховував і часто ставав на бік військового.
Тепер все далеко не так. Оступився, помилився, не згодився з обставинами, в які потрапив, і втік з військової частини чи ще гірше – з бою – в’язниця. А може бути й по іншому. Якщо вчасно звернутися по допомогу. Її варто шукати лише у досвідчених юристів. Адвокат з питань СЗЧ розбере по деталях і знайде ключик, який зможе повернути справу в інший бік, у бік людини.
Адвокатське об’єднання Актум іде у цій десятирічній війні пліч-о-пліч з військовими та їх рідними. А це – десятки тисяч дієвих консультацій, тисячі успішних справ, ціла армія врятованих від несправедливості воїнів. Якщо потрібна підтримка – зв’язуйтеся і не відкладайте.
Для детального аналізу Вашого випадку залиште запит військовому адвокату на нашому сайті або зателефонуйте нам: +38 097 07 39 301