

Багатьох українців цікавить питання, чи можна в 16 років виїхати за кордон під час війни. Це може знадобитися з різних причин, зокрема коли дитину треба відправити в іншу країну на навчання чи відпочинок, в гості до родичів тощо.
В умовах діючого військового конфлікту, спровокованого агресією з боку рф, юнаки до 18-річного віку можуть виїжджати за кордон. Основні обмеження пов'язані виключно з чоловіками віком 18-60 років. Чи можна в 17 років виїхати за кордон під час війни хлопцю? Так, адже вони все ще не досягли повноліття.
При цьому важливо враховувати, що за умов воєнного стану при виїзді можуть бути додаткові перевірки. Особливо це стосується юнаків, які виїжджають з України самостійно. Зокрема їм знадобиться завірена у нотаріуса згода від батьків (або опікунів).
Загалом виїзд за кордон після 16 років без батьків під час війни можливий. Специфічних обмежень, пов'язаних із мобілізацією, для неповнолітніх юнаків не передбачено. Однак є важливі фактори, на які слід звертати увагу перед поїздкою. Розглянемо детальніше, чи можна в 17 років виїхати за кордон під час війни без батьків і від чого це залежить:
Закордонний паспорт. Для виїзду з України юнаку, як і будь-якому громадянину, обов’язково треба мати дійсний закордонний паспорт.
Документи та супроводжуюча особа. Вільний самостійний виїзд за кордон з 16 років регламентується ст. 313 Цивільного Кодексу України.
Однак при в’їзді до інших країн без супроводу дорослих або відповідних документів (згода батьків) можуть виникнути проблеми і юнака можуть не впустити. Тому правники радять все ж таки мати офіційну згоду на виїзд від батьків чи піклувальників, а також їхати із супроводжуючою особою. Роль супроводжуючого можуть виконувати як батьки, так і інші особи, наприклад, представник школи чи навчального закладу, дідусь чи бабуся, тренер.
Особливу увагу треба приділити країні, до якої їде юнак. Виїзд за кордон після 16 років без батьків під час війни залежить не лише від України. Наприклад, співробітники прикордонної служби можуть дозволити виїзд, але країна призначення має право відмовити у в'їзді. Таке зазвичай трапляється, якщо інша держава обов'язково вимагає наявності супроводжуючих осіб або згоди батьків на виїзд для підлітків 16-17 років за кордон.
На те, чи може хлопець 17 років виїхати за кордон, впливають різні фактори. В окремих випадках хлопцям може бути відмовлено у виїзді з України. Основні причини, чому це може статися:
Проблеми з документами. Якщо у підлітка прострочено чи пошкоджено закордонний паспорт, то з виїздом 17-річних за кордон можуть виникнути складнощі. При цьому співробітники прикордонної служби інших країн гарантовано відмовлять таким особам у перетині кордону.
Юридичні проблеми. Підлітку буде відмовлено у виїзді за кордон, якщо він перебуває під слідством або у розшуку (включно навіть з адміністративними правопорушеннями). Виїзд за кордон у 17 років буде заборонений, якщо на те є відповідне судове рішення щодо юнака.
Окремо варто згадати про посилені перевірки за умов воєнного стану. Остаточне рішення про те, чи можна в 16 років виїхати за кордон, ухвалюють співробітники прикордонної служби. Вони можуть відмовити неповнолітнім юнакам, якщо виникнуть підозри в підробці документів або мета поїздки викличе запитання.
Знаючи, до скількох років можна виїхати за кордон під час війни, можна допомогти підлітку правильно підготуватися до майбутньої поїздки. Неповнолітні хлопці можуть виїжджати за межі країни, але для цього їм знадобляться такі документи:
У громадян має бути чинний закордонний паспорт, на якому немає пошкоджень.
Навіть коли виїзд за кордон у 17 років під час війни буде дозволено для підлітка, йому може знадобитися медичне страхування. З боку нашої держави такої вимоги немає, однак за відсутності такого документа дитину можуть не пустити до країни призначення (якщо вона потребує медичного страхування).
Знаючи, які документи потрібні для виїзду за кордон у 16 років, важливо також правильно їх підготувати. Для уникнення потенційних проблем, вам може знадобитися допомога юриста по мобілізації. Для цього звертайтеся до фахівців адвокатського об'єднання «Актум», щоб отримати індивідуальну консультацію та поставити свої запитання.
Виїзд за кордон у 16 років не завжди можливий, але в низці випадків це може бути пов'язане з неправомірною відмовою співробітників прикордонної служби. Враховуючи чинне законодавство та судову практику, ви можете:
Уточнити причину відмови. Знаючи її, ви зможете усунути існуючі юридичні перешкоди та спробувати знову перетнути кордон у майбутньому. Ви також можете запитати письмове сповіщення (або усне роз'яснення) про причину відмови.
Оперативно усунути виявлені проблеми. Наприклад, замінити закордонний паспорт чи заново оформити згоду від батьків і завірити її у нотаріуса.
Подати скаргу, якщо відмова видається необґрунтованою. Для цього ви можете попросити покликати старшого зміни, щоб постаратися вирішити питання на місці. Це особливо актуально, якщо всі документи в порядку, але співробітники прикордонної служби посилаються на якісь внутрішні інструкції.
Офіційно оскаржити рішення. Якщо виїзд за кордон хлопців 17 років неможливий, подати скаргу можна в адміністративному чи судовому порядку. Для цього потрібно подати відповідну заяву до ДПСУ протягом 30 днів з моменту відмови. Це право закріплено в Законі України «Про звернення громадян» (стаття 16). Якщо такий крок не допоміг, подайте позов до адміністративного суду за місцем проживання чи перебування пункту пропуску.
Ви також можете звернутися за професійною юридичною допомогою до фахівців адвокатського об'єднання «Актум». Вони не лише допоможуть з оформленням документів, а й за потреби сприятимуть у складанні скарг і позовів.
Звертайтеся до наших співробітників, які з радістю нададуть відповіді на всі питання, які вас цікавлять.
Юрист по мобілізації розкаже, чи потрібен дозвіл на виїзд дитини 16 років, які документи знадобляться, як правильно підготуватися до поїздки тощо. Для цього зв’яжіться із фахівцями адвокатського об'єднання «Актум» за телефонами: 067-271-44-73, 098-665-05-40, 050-665-05-60.