Чи беруть в армію якщо є дитина інвалід
Для відповіді на запитання чи беруть в армію якщо є дитина інвалід необхідно розуміти, що державою створюються умови для підтримки дітей з інвалідністю та їх повноцінного виховання і розвитку, втім, як і інших дітей в країні. Для цього запроваджено гарантії для осіб, які виховують, опікуються та утримують таких дітей у військових умовах - відстрочка від призову на службу у військо за мобілізаційних процесів, а також звільнення тих воїнів, які вже виконують свій військовий обов’язок.
Законодавство з питань мобілізації та військової служби виокремлює дві вікові групи дітей з інвалідністю, виховання та піклування про яких дає право особам, які цим заклопотані, на відстрочку від армії або звільнення у воєнний час з армійських рядів (у разі небажання надалі нести службу):
утримання та виховання дітей з інвалідністю до 18 років;
турбота про повнолітню дитину з інвалідністю І чи ІІ групи.
Отже, створення сімейного затишку для таких дітей у військовий час є також і підставою для звільнення з військової служби вже діючих воїнів. Для цього військовослужбовці повинні довести, що діти не мають інших людей, які наділені обов’язком їх виховання.
Крім того, є ряд інших умов при дотриманні яких така гіпотетична можливість відстрочки чи звільнення зі служби стає реальною.
Куди звертатися за відстрочкою від призову до армії та які подавати документи?
За загальним правилом відповідно до Порядку КМУ 560 питання надання відстрочки військовозобов’язаним на особливий період віднесено до компетенції створюваних при центрах комплектування комісій. Головою комісії є керівник відповідного ТЦК, а членами – представники визначених структурних підрозділів військової адміністрації (районної чи міської держадміністрацій). На практиці це може створювати тяганину з розглядом питання надання відстрочки та перехресного направлення заяв військовозобов’язаних між центром комплектування та військовою адміністрацією.
У свою чергу оформлення відстрочки максимально конкретизовано, а саме 560 Постановою затверджено форму заяви та переліки документів (Додаток 5 до 560 Порядку), які необхідно додати в залежності від конкретних підстав для звільнення від призову.
Чи можуть мобілізувати батька дитини з інвалідністю
У процесі консультацій, відповідаючи на питання чи можуть мобілізувати батька дитини з інвалідністю, юрист по мобілізації Актум насамперед звертає увагу клієнтів, що вкрай важливо своє право на звільнення від служби у війську реалізувати шляхом оформлення відповідного рішення.
Для цього обов’язково потрібно мати документи (відповідно до раніше згаданого 5 Додатку урядового Порядку), які підтверджують інвалідність дитини, родинні зв’язки або встановлену опіку чи піклування, усиновлення. Цей перелік документації у вільному доступі і з ним можна ознайомитися, наприклад, на сайті Верховної Ради.
Батька дитини з інвалідністю мобілізувати можуть за таких обставин.
1. Недотримання вказаного вище встановленого порядку оформлення та отримання відстрочки від мобілізації.
Наприклад, якщо батько, який має дитину з інвалідністю, не направив до ТЦК заяву відповідної форми про надання відстрочки чи не додав до неї документи про виховання дитини з інвалідністю віком до 18 років, про першу та другу групу інвалідності у дитини повнолітньої, яка перебуває на його утриманні, не додав мед висновок про діагноз, посвідчення інвалідності або пенсійне, тощо.
Документи, що дають право на звільнення від призову на військову службу згідно з 5 додатком до 560 постанови можуть подаватися як в оригіналах, так і в копіях, що посвідчені в установленому законодавством порядку, а саме нотаріусом, органами держвлади, самими людьми.
2. Звернення із заявою про відстрочку особою, яка не має на це права по закону.
Іще однією підставою для відмови у відстрочці від мобілізації може стати встановлення осіб, які фактично піклуються про дитину з інвалідністю, забезпечують її необхідним, батьком якої є військовозобов’язаний, який претендує на звільнення від служби в армії лише на цій підставі.
Відмова від звільнення від військового обов’язку може бути обумовлена також іншими мотивами.
Що робити для того щоб вас не мобілізували
Для цього потрібне вчасне та грамотне оформлення всіх необхідних документів.
Не зайвим окрім цього, буде розуміння вимог до військовозобов’язаних, зокрема щодо обсягу прав та відповідно обов’язків, аби діяти в правовому полі. Аналогічно варто бути обізнаними про коло повноважень посадових осіб комісій при ТЦК, уповноважених приймати відповідні заяви, документи, а також рішення про результати їх розгляду.
Адже сам факт піклування за дитиною з інвалідністю автоматично не дає права на звільнення від призову або зі служби. Має бути прийняте відповідне рішення, якому передує процес подачі заяви/рапорту та визначених законодавством документів.
Закон не вимагає подальшого особистого прибуття до ТЦК для подання будь-яких звернень чи документів після направлення особистої заяви від конкретного заявника-призовника чи військовозобов’язаного – батька дітей з інвалідністю із посвідченою в установленому порядку документацією, що дає право відстрочки від мобілізації.
Вимога про особисте прибуття з цих мотивів, так само як і про необхідність представлення оригіналів документів, що подані в засвідчених у будь-який законний спосіб, наприклад, нотаріально, копіях, є неправомірною.
Чи варто звернутися за допомогою до юриста
У випадку, якщо цей матеріал читають батьки, що виховують дітей з інвалідністю, та після прочитаного все одно залишаються питання, які ви не в змозі самостійно розв’язати, спеціалісти Адвокатського об’єднання Актум консультують як у дистанційному, так і в офісному форматі, а також надають правничу допомогу з оформлення відповідних заяв/рапортів та документів, що дають батькам дітей з інвалідністю право на відстрочку від призову або звільнення зі служби.
Судовий захист військових та призовників, які мають на руках відмовні рішення, також є складовою послуг, що надають наші фахівці.
Офіс Актум відкритий для клієнтів з 8.00 до 22.00, де вас вислухають та запропонують варіанти подальших дій.