background photo
ПУБЛІКАЦІЇ

191 ККУ: ПРИВЛАСНЕННЯ, РОЗТРАТА МАЙНА АБО ЗАВОЛОДІННЯ НИМ ШЛЯХОМ ЗЛОВЖИВАННЯ СЛУЖБОВИМ СТАНОВИЩЕМ

Корупційні злочини передбачають цілу низку правопорушень, які визначені кримінальним кодексом України. Привласнення та розтрата майна визначаються ст. 191 ККУ. Це суттєвий злочин, за який передбачена серйозна кримінальна відповідальність.


Саме тому, якщо вас звинувачують у такому правопорушенні, адвокат по кримінальних справах стане тим помічником, який допоможе уникнути або зменшити покарання. Такий фахівець буде вашим представником на етапах досудового розслідування та судового засідання. Впродовж розгляду справи його консультації та поради можуть відігравати дійсно критичну роль.



Відповідальність за статтею 191 ККУ



Відповідальність за статтею 191 ККУ може значно відрізнятися в залежності від ступеня тяжкості злочину, об’єму привласненого та розтраченого майна, а також певних сторонніх факторів, які можуть сприяти як зменшенню, так і збільшенню покарання.

Правопорушення та санкції за ст. 191 ККУ виглядають так:


Привласнення та розтрата майна, яким завідував обвинувачений на основі посадових повноважень або укладених договорів. Таке порушення передбачає покарання у вигляді штрафу від 2 до 5 тисяч НМДГ, виправних робіт до 4 років, позбавлення волі на такий самий термін та заборону обіймати певні посади чи виконувати певну діяльність строком до 3 років. Остання заборона часто є опціональною.


Привласнення та розтрата майна зі зловживанням своїм службовим становищем. Обмеження або позбавлення волі на термін до 5 років. Заборона обіймати певні посади та займатись деякими видами діяльності до 3 років.


Повторне вчинення попередніх дій або за попередньою змовою групи людей. Обмеження волі на 3-5 років, позбавлення волі на 3-8 років, заборона на певні посади та діяльність до 3 років.


Правопорушення в особливо великому об’ємі (від 250 НМДГ) або ж вчинене в умовах воєнного стану. Позбавлення волі на 5-8 років, заборона на певні посади та діяльність до 3 років.



Покарання за статтею 191 ККУ значно збільшується, якщо розтрата та привласнення були виконані організованою злочинною групою з попередньою змовою або ж в особливо великих розмірах (від 250 НМДГ). Обвинувачувані можуть бути покарані позбавленням волі на термін 7-12 років, обмеженням прав щодо займання певних посад і ведення діяльності, а також конфіскацією майна.



Чим відрізняється розтрата від привласнення майна



Розтрата та привласнення майна за статтею 191 КК України вважаються різними діями. Саме тому з їх ознаками потрібно ознайомитися попередньо, щоб знати точну різницю. 

Привласнення – це безоплатне отримання майна, яке знаходилося у віданні обвинуваченого. У такому правопорушенні особу можуть звинуватити навіть у тому випадку, якщо вона в певний термін не повернула майно законному власнику. Особливою ознакою злочину є використання майна у своїх цілях для особистої вигоди.



Розтрата майна – це наступний етап привласнення. Вона передбачає незаконну передачу (продаж, обмін тощо) майна іншим особам з метою покращення, як власного фінансового становища, так і третіх осіб.



Розтрата майна вважається виконаною в той момент, коли відчуження або витрачання відбулося. Важливою різницею між розтратою та привласненням є те, що у першому випадку потерпілий не може пред’явити вимогу на повернення, оскільки обвинувачений вже не має в наявності цього майна.



Стаття 191 ККУ передбачає, що обвинувачуваним може стати не тільки службова особа, а й будь-який інший громадянин України, що вчинив відповідне правопорушення. Отже, привласнення чи розтрату можуть вчинити будь-які люди, які заволоділи чи використали майно, що належить іншому.



Звинувачення в розтраті чи привласненні можуть висуватися тільки тим особам, які мали право володіти ним протягом певного терміну. Правомірність таких прав може полягати в службових обов’язках на основі укладеного договору або попередньо завіреного спеціального доручення.



Це можуть бути особи:

  • Які перебувають у певних відносинах з юридичною особою. Є експедиторами, постачальниками, продавцями та іншими партнерами чи співробітниками, які мають доступ до користування майном компанії.

  • Отримали повноваження на використання або тимчасове зберігання майна в результаті певних угод.

Отже, обвинувачуваний може бути співробітником підприємства, державним службовцем або ж просто приватною особою.  



Заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем означає, що обвинувачений порушував свої повноваження та використовував те, яке йому не належить, для власної вигоди.



Склад злочину за ст. 191 КК України



Об’єктом такого правопорушення є суспільні відносини, які регулюються законодавством України, зокрема і Кримінальним Кодексом. Предметом є майно, яке було у віданні обвинуваченої особи. 



Заволодіння майном має суб’єктивну сторону. Основним мотивом такого правопорушення є можливість збагачення чужим коштом. 



Допомога адвоката за статтею 191 ККУ



Привласнення та розтрата майна передбачають сувору кримінальну відповідальність. Тому, якщо вас звинувачують за статтею 191 ККУ, логічним рішенням буде звернутися до адвоката з кримінальних справ. Юрист буде представляти ваші інтереси під час досудового розслідування, проводити перемовини з іншою стороною та правоохоронними органами, а також братиме участь у судових засіданнях.

Адвокат за статтею 358 та 191 ККУ від адвокатського об’єднання «Актум» – це фахівець, який точно знає, як вам допомогти у випадку звинувачень. Юрист надасть необхідні консультації, допоможе зі збором доказів та експертиз, а також сформує оптимальну стратегію захисту, враховуючи всі особливості справи.


Зв’язатися з представником адвокатського об’єднання «Актум» можна за телефонами: 067-271-44-73, 098-665-05-40, 050-665-05-60


Також ви можете оформити запит на консультацію через форму на нашому сайті.


191 ККУ: ПРИВЛАСНЕННЯ, РОЗТРАТА МАЙНА АБО ЗАВОЛОДІННЯ НИМ ШЛЯХОМ ЗЛОВЖИВАННЯ СЛУЖБОВИМ СТАНОВИЩЕМ