background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Закон про військову поліцію №6569-д

У реаліях повномасштабної війни, а також існуючих стандартів НАТО, все частіше обговорювалась необхідність створення «військових» державних структур з погляду на ефективне функціонування таких органів у інших країнах. Не виключенням стала і поліція.

На кшталт запропонованому формуванню з 2002 року зараз функціонує Військова служба правопорядку ЗСУ (далі - ВСП), на основі якої і планується створення нової Військової поліції, після вступу у силу відповідного закону про військову поліцію.



Так, 19 червня Верховна Рада у першому читанні прийняла за основу законопроєкт 6569 д про військову поліцію.



Разом із ним, було доопрацьовано проєкт закону №6570-д, яким врегульовуються процесуальні питання для виконання функцій і завдань новоствореної структури.



Законопроєкт про військову поліцію – про що він



Насамперед законопроєкт 6569 д визначає правові початкові моменти: організацію роботи, конструкцію вертикалі побудови, місію та компетенції ВП.



Вертикаль новоствореної структури за законопроєктом про військову поліцію складатимуть центральна та територіальні одиниці управління; центри спецпризначення та навчання; дисциплінарні батальйони.



Штат ВП буде укомплектовуватися від загального числа армії та не повинен переважати 1,5% від її загальної кількості.



Повноваження військової поліції



Запропоновано, що створена установа наділятиметься правоохоронною роллю. Зокрема буде мати серед завдань гарантування правопорядку серед воїнів МО, ЗСУ та Держспецслужбі транспорту.



На противагу нинішній ВСП, новоутворений орган, згідно з законопроєктом 6569 буде мати компетенції в межах кримінального законодавства, з огляду на стандарти НАТО.



Конструкція структурних одиниць законопроектом про військову поліцію передбачатиме оперативні та оперативно-технічні підрозділи, підрозділи ППС, підрозділи безпеки руху на дорозі, підрозділи ВБ, гауптвахти, інші структури для втілення завдань або забезпечення роботи ВП.



Військова поліція буде уповноважена виконувати функцій досудового розслідування, ОРД, слідчих (розшукових) дій, НСРД, з огляду на вимоги законодавства про ОРД та КПК, у рамках наділених компетенцій.



З огляду на те, що військові злочини КПК віднесено до підслідності ДБР, останні будуть наділені повноваженнями надавати органам ВП доручення на проведення відповідних процесуальних дій, збір доказів.



На практиці це може виглядати наступним чином.



Слідчий доручає оперативникам виконання певної слідчої дії. У цьому випадку оперативник уповноважений лише провести одну дію та не зможе виконувати інші процесуальні дії. Або слідчий надає «універсальне» доручення на проведення процесуальних дій. Такі доручення дають широкі компетенції оперативним підрозділам щодо проведення необхідних процесуальних дій з метою встановлення винуватців вчинення злочину.



Отже і, це підтверджує військовий адвокат, не безпідставно можна припустити, що формування доказової бази під час розслідування таких злочинів, як дезертирство, СЗЧ, непокора, буде переважно завданням та роботою ВП. Натомість ДБР після всіх слідчих дій ВП буде завершувати розслідування, повідомляти про підозру, вирішувати питання запобіжного заходу та скеровувати провадження до суду. Адже положення КПК не дозволяють доручати оперпідрозділу виконання таких дій.



Окремі повноваження для ВП



Пересторога, викриття та зупинення правопорушень за КК та КУпАП у вищевказаних органах.

Розгляд справ за КУпАП згідно з компетенцією.

Забезпечення безпеки та охорони держмайна.

Попередження та профілактика порушень закону у ввірених відомствах.

Охорона здоров'я та життя, прав та інтересів військових під час служби.

Забезпечення адміністративних стягнень та кари за вчинені кримінальні порушення стосовно військових.



Також співробітники ВП контролюватимуть безпеку руху на дорозі військових автомобілів, забезпечуватимуть тримання військових на гауптвахтах. Під час війни ВП додатково займатиметься захистом полонених, надаватиме відсіч ДРГ супротивника, а також буде виконувати інші завдання.



Консультація адвоката з військових питань у Києві та інших регіонах з 8.00 до 22.00. Дзвоніть професіоналам, що працюють для Вас: 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60.



фото: Getty Images
photo thems