background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ТЦК ВИМАГАЄ ПРОЙТИ ВЛК?

В Україні триває війна, а значіть і мобілізація. Ми щоденно отримуємо сотні запитів пов’язаних з правом на надання відстрочки/броні військовозобов’язаним, роботою територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК), врученням повісток, уточненням призовних даних та проходженням військово-лікарської комісії (ВЛК).

Військові адвокати Актум Груп докладають максимальних зусиль для вирішення всіх цих та багатьох інших питань, забезпечуючи фаховий юридичний супровід військових, ветеранів та їхніх родин.



Військовозобов’язаний має право на відстрочку, але ТЦК вимагає пройти ВЛК



Чи є така вимога законною, розбираємо з юристом

Володимиром Кулею.



Наразі в Україні діє велика кількість законів і підзаконних актів, що регулюють це питання. Це і ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», постанова КМУ «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів» і порядок бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час затверджений постановою КМУ від 27 січня 2023 р. № 76.



Відповідно до всіх цих нормативно правових актів, а також керуючись положенням №402 «Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» ТЦК може зобов’язати військовозобов’язаного, який має право на відстрочку/бронь, пройти військово-лікарську комісію. Адже Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України визначає: «Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти)».



Ба більше, такий обов’язок визначено і в ч. 10 ст. 1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу»: «Громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов’язані:



- прибувати за викликом районного (об’єднаного районного), міського (районного у місті, об’єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень призовника, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов’язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов’язаних та резервістів;



- проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров’я СБУ, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України.



Сама ж постанова ВЛК про ступінь придатності військовослужбовця до військової служби чинна протягом 12 місяців з моменту проведення медичного огляду.



Отже, право ТЦК вручити військовозобов’язаному повістку, зокрема і на проходження ВЛК, зумовлює його обов’язок з’явитися за нею. І якщо ТЦК хоче, щоб військовозобов’язаний пройшов ВЛК, навіть за наявності права на відстрочку, то він зобов’язаний пройти ВЛК, але за умови належно врученої (за процедурою: під підпис, із зазначенням всіх облікових даних) повістки або направлення на ВЛК.



Крім того, законодавством не встановлено заборони, щодо кількості повісток на уточнення позовних даних, проте встановлено обов’язок, щодо повідомлення про будь-які зміни до облікових даних: «Призовники, військовозобов’язані та резервісти, які не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, особисто у семиденний строк з дня внесення змін до персональних даних прибувають із паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки, який організовує та веде військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, для взяття їх на військовий облік, зняття з військового обліку або внесення змін до їх облікових даних» (абз.2 п. 23 Постанова КМУ від 30.12.2022 р. № 1487 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів»).



Відповідальність за відмову проходження ВЛК



Якщо військовозобов’язаний відмовляється проходити ВЛК, то відповідно до ч. 2 ст. ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, його можуть притягти до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку: накладення штрафу від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3100 грн до 5100 грн).



Крім того, ст. 337 Кримінального кодексу України передбачає кримінальну відповідальність за порушення правил військового обліку (за умови системного ухилення або попереднього написання розписки про зобов’язання дотримуватись військово-облікового законодавства).



Якщо ви відмовляєтесь від проходження ВЛК у воєнний час – ви, тим самим, прямо порушуєте правила військового обліку, навіть за умови наявності права на відстрочку, і вас можуть притягнути до адміністративної, а за певних умов і до кримінальної відповідальності.
photo thems