ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ДРУЖИНА ВИВЕЗЛА ДИТИНУ ЗА КОРДОН БЕЗ ВАШОЇ ЗГОДИ?
Зверніться до Державної прикордонної служби із запитом, чи перетинала ваша дитина український кордон, та якщо перетинала, то з якими документами.
У воєнний час нотаріально засвідчена згода від іншого з батьків не є обов’язковою, однак довідка Державної прикордонної служби матиме доказове значення щодо часу виїзду дитини за кордон, а також підтвердження факту відсутності Вашої згоди на перетин кордону.
Зверніться до Міністерства Юстиції України із заявою про повернення дитини із-за кордону в Україну або із заявою про забезпечення реалізації права доступу до дитини, яка постійно проживає за кордоном, що врегульовано відповідною Конвенцією.
У відносинах між Україною та 85-ма державами світу чинна Конвенція про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей від 25 жовтня 1980 року(далі – Конвенція), яка спрямована на забезпечення негайного повернення дітей, незаконно переміщених до будь-якої з Договірних держав або утримуваних у будь-якій із Договірних держав, та забезпечення того, щоб права на опіку і на доступ, передбачені законодавством однієї Договірної держави, ефективно дотримувалися в інших Договірних державах.
Важливо! Конвенція не застосовується у разі вивезення дитини тимчасово без наміру змінити державу постійного проживання дитини або заявником надано нотаріально засвідчену згоду на зміну дитиною держави постійного місця проживання.
У разі вивезення дитини до країни, у відносинах з якою не застосовується згадана Конвенція, але діє угода про правову допомогу, передбачається визнання та виконання в такій країні рішень українських судів.
У разі вивезення дитини до країни, яка не є стороною згаданої Конвенції, або це питання не врегульовано двосторонніми угодами, заявникам слід вирішувати питання шляхом подачі позову до суду країни перебування дитини.
Якщо справа розглядатиметься в судовому порядку, враховуватиметься поточна ситуація в регіоні проживання дитини в Україні. Також для судових органів важливий термін проживання дитини в іншій державі. Якщо є ймовірність завдати їй фізичної чи психологічної шкоди, або якщо дитина проживає за кордоном понад рік, адаптувалася, набула сталі соціальні зв’язки, у поверненні на територію України можуть відмовити.
Тож для оформлення заяви рекомендуємо звертатися до кваліфікованих сімейних адвокатів Юридичного Бюро «Актум», які допоможуть Вам визначити найбільш ефективну процедуру для захисту Ваших прав.
Якщо ви потребуєте консультації з сімейних питань, дзвоніть +380970739301 або заповніть заявку на сайті.