Наїзд на пішохода
За даними Опендатабот у 2024 році, з січня по серпень, кількість ДТП з постраждалими зросла на 11%, порівняно з аналогічним минулорічним періодом. Так, з початку 2024 року в Україні було зафіксовано 16 621 ДТП з постраждалими. У результаті цих дорожньо-транспортних пригод загинуло майже 2 тисячі людей, а майже 21 тисяча людей – отримали травми.
Правоохоронці також зауважують, що кількість ДТП на великих дорогах та трасах майже не змінилась. 80% всіх зафіксованих цьогоріч аварій трапились саме на дорогах міст та містечок України. За даними правоохоронців чи не половина всіх цих ДТП сталась через порушення швидкості руху. Також серед найпоширеніших причин ДТП: порушення правил маневрування, проїзду перехресть та пішохідних переходів.
При цьому випадки скоєння ДТП з наїздом на пішохода фіксуються правоохоронними органами, як досить поширене явище. З січня по серпень 2024 року таких випадків було зафіксовано - 1 128.
Тож далі детальніше поговоримо про відповідальність за наїзд на пішохода, алгоритм дій у випадку наїзду, підстави для визнання винуватцем ДТП пішохода та про те, до кого можна звернутись за допомогою у такій категорії справ.
Відповідальність за наїзд на пішохода
Відповідальність може передбачатися: цивільна, адміністративна та кримінальна.
Цивільна відповідальність передбачає відшкодування шкоди (матеріальної чи моральної), завданої протиправними діями водія або пішохода. Відшкодовується така шкода за результатами розгляду цивільного позову в рамках кримінального провадження або ж у рамках цивільного та господарського судочинства.
Адміністративне покарання настає за 122 ст. КУпАП і є не надто обтяжуючим – 340 грн штрафу або 20 НМДГ (у залежності від обставин).
Карний кодекс України містить дві норми з покараннями за злочини про порушення ПДР чи правил експлуатації ТЗ: статті 286 та 286-1. Різниця у цих статтях зачіпає загалом стан тверезості водія, в якому він перебував, керуючи транспортним засобом. А от наслідки, що настали для здоров’я потерплого, безпосередньо впливатимуть на суворість відповідальності та покарання правопорушника.
Стаття 286 КК буде застосовуватись при тих ДТП, де збили пішохода у стані, що виключає сп’яніння. У таких випадках до винуватця, що збив людину, відповідальність буде застосовуватись у залежності від ступеня тяжкості заподіяних ушкоджень та кількості постраждалих.
Частиною першою статті 286 КК будуть охоплюватись кримінальні правопорушення при яких було заподіяно середньої тяжкості ушкодження тіла. Санкція ч.1 ст. 286 передбачає:
штраф від 3-х до 5-ти тис. НМДГ,
виправні роботи – до двох років,
до 6 місяців арешту,
до трьох років виправного центру,
до трьох років позбавлення права керувати ТЗ.
Про кваліфікацію скоєного правопорушення за частиною другою ст. 286 буде йти мова, коли було заподіяно тяжкі ушкодження здоров’ю людини або людина загинула.
У випадках летальних наслідків, що були завдані в результаті ДТП і постраждалий не один, а декілька осіб, кваліфікація буде за частиною 3.
В обох цих випадках покарання передбачає тюремне ув’язнення від 3 до 8 та відповідно, від 5 до 10 років з позбавленням водійських прав до трьох років або без цього (це стосується частини 2).
Що робити, якщо збив пішохода?
1. Залишатися на місці події – за будь-яких обставин (чи винен у наїзді на пішохода, чи ні).
2. Викликати швидку допомогу.
3. Викликати поліцію.
4. Надати до приїзду лікарів першу медичну допомогу потерпілому чи потерпілим.
5. По можливості - зафіксувати фото чи відео місця скоєння аварії (гальмівний шлях, освітлення, регульована чи не регульована ділянка дороги, світлофор, «зебра», дорожні знаки, стан потерпілого, тощо).
6. Викликати адвоката при ДТП.
7. До приїзду захисника ви маєте право не давати жодних пояснень представникам правоохоронних структур.
Збив пішохода у стані алкогольного сп'яніння
Стан сп’яніння водія, що збив пішохода обтяжує відповідальність та утворює інший склад злочину.
Стаття 286-1 ККУ так само, як і стаття 286 КК, передбачає три види кваліфікуючих ознак, що будуть впливати на ступінь суворості покарання, а саме:
заподіяння у результаті наїзду тілесних ушкоджень, що за ступенем тяжкості визнані середніми (частина перша);
заподіяння тяжких наслідків для здоров’я потерпілого (частина друга)
загибель одного або кількох людей.
Ця стаття передбачає безальтернативне поміщення за грати строком до 3 років, та 3-8, 5-10 та 7-12 років відповідно, з позбавленням водійського посвідчення від 3 до 10 років.
У яких випадках винен пішохід
Скоєння ДТП не завжди передбачає автоматичну винуватість водія.
Пішохід є таким самим учасником дорожнього руху, як і водій, і ПДР передбачає для нього, як права, так і обов’язки (на які деякі пішоходи чомусь категорично не зважають).
Про вину пішохода можна казати навіть коли стається аварія зі смертельними для пішохода наслідками.
Коли ж провина у вчиненні ДТП може покладатися не на водія та яка кара за це передбачена:
Кримінальна відповідальність може охоплюватись складом злочину за 291 статтею ККУ – від перспективи бути оштрафованим до перебування у колонії до п’яти років.
Адміністративна відповідальність за 127 ст. КУпАП передбачає: штраф 15, 40, 50 НМДГ, громадські роботи.
У ситуації, коли наїзд стався на пішохідному переході, суди зазвичай стають на бік пішохода.
Хто може допомогти
Професійний юридичний захист адвоката при ДТП у такій категорії справ допоможе:
· зберегти об’єктивність під час розслідування обставин наїзду;
· з розшуком свідків та очевидців події (відео чи фото);
· забезпечити дотримання вимог законодавства при проведенні слідчих дій;
· правильно кваліфікувати правопорушення, відшкодувати заподіяну шкоду;
· вчасно зреагувати на протиправні рішення чи дії;
· забезпечити супровід під час судового розгляду;
· з усіх інших питань, які можуть виникати.