Мобілізація засуджених в Україні: зможуть отримати УДЗ, щоб піти на фронт
17.05.2024 р. Президент підписав законопроект №11079-1, який надає засудженим можливість вийти з колоній – достроково. Умова – вступ у військо і служба у «спеціальних загонах».
Закон №11079-1 про мобілізацію засуджених
Цим документом пропонується ввести новий інститут: умовно-дострокове звільнення для тих, хто виявить бажання взяти участь у захисті країни в особливий час. Для цього пропонуються певні зміни у КК, КПК, закон про військову службу й інші НПА.Карний кодекс отримує новацією про УДЗ (умовно-дострокове звільнення) для в’язнів, згодних на мобілізацію (стаття 81-1);
у Кримінальному-виконавчому – виписують регламент із його підготовки;
Кримінальний процесуальний – доповнюється нормами щодо рішення суду з цього приводу;
у закон про військову службу – додають окрему главу про особливості укладення і дії контрактів з такими особами (ІІІ-2).
Неофіційна назва закону – про добровільну мобілізацію в’язнів. Що підкреслює головну передумову: служити підуть не «з під батога», а за власним бажанням.
Мобілізація засуджених — хто може вступити до лав ЗСУ?
Новація буде стосуватись всіх людей, які за вироком суду, що набрав законної сили, відбувають покарання у вигляді обмеження/позбавлення волі. За деякими винятками.вбивці двох та більше людей (у тому числі внаслідок ДТП);
ґвалтівники та інші злодії на сексуальному ґрунті;
терористи, спонсори тероризму тощо;
зрадники, шпигуни, диверсанти, сепаратисти й т. ін.
Виявлення бажання піти на військову службу під час війни.
Відповідність стандартним вимогам служби за контрактом (вік, фізіологія).
В’язню повинно бути менш ніж 57 років (якщо він йде як старший офіцер – менш 62) і за станом здоров’я він придатний до служби.
Умови мобілізації та військової служби для засуджених
Фундаментальна умова – одна: бажання. Юридичний статус засудженого, що отримав УДЗ під контракт з МОУ наступний:звільнять тільки від основного покарання за вироком, а конфіскація чи виплата за позовом – залишаються;
строк служби – до кінця воєнного стану, а точніше до наказу про демобілізації після закінчення війни;
у разі скоєння нового злочину (у тому числі СЗЧ, дезертирство тощо) – судитимуть і ту частину попереднього покарання, від якої звільнили – врахують у вироку;
служити – доведеться у спеціальних частинах або у спеціальних загонах при військових частинах.
Зауважте: законодавець також вводить у Карний кодекс окрему статтю – за ухиляння від контрактної служби особою, що отримала УДЗ на цій підставі (336-2).
Порядок дій для мобілізації засуджених
Алгоритм для в’язня, який хоче отримати УДЗ щоб служити у війську:Пише заяву адміністрації виправної колонії/центру, тобто установи виконання покарань (надалі – УВП).
Йому організують первинний медичний догляд (у закладах системи УВП або цивільних).
Представники УВП, відповідного ТЦК та військової частини, що виявила до нього мобілізаційний інтерес – приймають спільне рішення про представлення до УДЗ.
Його відправляють на ВЛК.
За позитивного висновку медкомісії – подають документи до суду.
Суддя виносить рішення про УДЗ на підставі ст. 81-1 КК.
В’язня везуть у військову частину, де він укладає контракт з МОУ та залишається служити.
Після підпису президентом цей закон має отримати всі «обслуговуючі» підзаконні акти, розробкою яких займуться УВП, МОУ, НГУ тощо. Саме в них буде залежати регламент – форм документів, порядку ухвалення рішень, строків розгляду й т. ін.
У підсумку
Законопроект про мобілізацію засуджених – вже підписаний, підзаконних НПА – поки не розроблено. Як піде практика впровадження нового інституту умовно-дострокового звільнення для служби у війську – теж поки не зрозуміло.У випадку труднощів, непорозумінь, зловживань – у питаннях мобілізації засуджених в Україні – ви завжди можете розраховувати на правову допомогу адвокатського об’єднання «Актум». Наші юристи з питань мобілізації працюють щоденно з 8.00 до 22.00, без вихідних. Якщо треба розібратись у нормі закону, отримати пораду або адвокатську допомогу – просто зателефонуйте: 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60.