background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Хто має право на відстрочку від мобілізації

Наразі мобілізаційні процеси регламентує ст. 23 Закону України про мобілізацію. І вона визначає п’ять основних причин для відстрочки від призову 🕿(098)665-05-40

Так, війна. Так, реальна загроза існуванню держави. Але жодне, як згадується у біблійному законі, царство не встоїть, якщо розділиться само в собі. Несправедливість, порушення конституційних прав і свобод громадян – те, що роз‘єднує людей, або робить їх байдужими до проблем держави та інтересів, які мали б бути спільними для народу однієї країни.



Всі ми пам’ятаємо, як у перші місяця великої війни до військкоматів стояли черги. На фронт просилися всі: і студенти й пенсіонери, а військові справді відмовляли багатьом. Наразі ж ситуація інша. Здатних воювати серед цивільних в рази поменшало, а мобілізація - триває, нерідко одягаючи у військову форму тих, хто цілком законно не повинен йти на війну. Принаймні, зараз.



Хто має право на відстрочку від служби у ЗСУ

Коли Верховна Рада прийме Закон 10449 – умови трохи зміняться, та поки що мобілізаційні процеси регламентує ст. 23 Закону України про мобілізацію. І вона визначає п’ять основних причин для відстрочки від призову: навчання, стан здоров‘я, сімейні обставини, догляд за хворим родичем, стратегічно важлива для держави чи підприємства посада.



Студент, викладач або вчитель

Стаціонарне навчання в училищі, фаховому коледжі, на бакалавраті, в магістратурі та поки що й в аспірантурі університету – гарантоване право, не відволікаючись, здобути освіту та отримати диплом. Без вчителів також не ризикують залишатися гімназії та ліцеї, без викладачів – спеціалізовані та вищі навчальні заклади освіти. Науковців теж поки що в армію не кличуть. Проте за умови, якщо освітянин за основним місцем роботи отримує не менш 75% окладу.



Хворі

Відстрочка надається потенційним військовим, яким ВЛК визнала інвалідність або встановила тимчасову непридатність. В останньому випадку – з переглядом стану здоров’я через півроку. Жінок-військовослужбовців на якийсь час вбереже від військових навантажень - вагітність.



Хворі рідні

Право на відстрочку від мобілізації є у тих, хто доглядає неповнолітніх дітей-інвалідів. Якщо ж мова про І-ІІ групу інвалідності – вік ролі не грає. Дружина чи чоловік, батьки обох з подружжя (з переліку може зникнути така категорія, як батьки дружини чи чоловіка, але поки що вона є), які є інвалідами І-ІІ групи – теж наразі цілком законна підстава для відстрочки. Особливо для того, хто постійно доглядає таку людину, якщо вона того потребує. Може не служити також опікун недієздатної людини. У кожному з перерахованих випадків має бути очевидним факт, що за хворим родичем більше нікому доглянути, як тільки тому, хто оформлює відстрочку.



Родинні справи

А найперше – малі діти. Якщо їх троє чи більше в родині – батьки мають і повинні дбати про них, допоки не стануть повнолітніми. При цьому батьки можуть бути розлучені, для них новий закон передбачає умову: не повинно бути боргу по аліментах у понад три місяці. Поки що такої норми немає. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації належить також: піклувальникам чи усиновлювачам, батькам прийомних родин, на руках яких важкохворі діти (такі хвороби визначені відповідним переліком), сироти чи діти, чиїх рідних батьків позбавлено прав на виховання. Хтось із батьків самостійно виховує свою дитину або сім‘я повноцінна, але мама чи тато служить – теж відстрочка.



Може не брати до рук зброї людина, у родині якої вже є втрата. Якщо захищаючи країну (неважливо у складі військових чи добровольчих формувань), загинули або пропали безвісти: хтось із подружжя, діти, батьки, брат, сестра. Також у списку є дід і баба, неповнорідні брат і сестра. У новому законі їх може не бути.



Важлива професія

Все, що працює на перемогу, має сумлінно виконуватися на всіх рівнях – в окопі, на виробництві, в «кабінеті». Не підлягають мобілізації: народні депутати, управлінці усіх військових структур – Міноборони, спецзв‘язку, СБУ, Нацгвардії, зовнішньої розвідки, прикордонної служби, також податкової міліції - НАБУ, ДБР, виконавчої служби і держохорони. Серед тих, хто також може отримати відстрочку від мобілізації – важливі для народного господарства працівники. Такі люди мають бронь.



Гладко було на папері, та проблеми лізуть в двері

Не завжди той, кому дають відстрочку від мобілізації, отримує її легко та невимушено. Є безліч прикладів, як ТЦК перевищують свої повноваження, як система затягує людину і, як це не жорстоко звучить – знищує, якщо не встигне втрутитися адвокат.



Бронь від компанії Київстар, як провідному спеціалісту, навчання на стаціонарі Львівської політехніки, мати з ІІ групою інвалідності – і при цьому всьому 43-річний львів‘янин мало не потрапив до війська. Лише завдяки підтримці адвоката «Актум» чоловіку вдалося відстояти свої права та отримати відстрочку на шість місяців.



Хто вчиться на стаціонарі – для військкомату ніби мають бути недоторкані. Проте у листопаді минулого року студент денної форми навчання з Хмельницька мав усі шанси стати військовим. Своєчасне втручання фахового юриста з питань мобілізації – дозволило отримати від ТЦК відстрочку до випуску.



ІІІ група інвалідності у найближчих родичів. Якщо І-ІІ – незаперечні підстави для відстрочки від призову, то з третьою не все так просто. За замовчуванням – ні, за участі фахового адвоката – може бути так. Наш адвокат допоміг киянину довести, що його дружина, яка є інвалідом ІІІ групи, потребує догляду і, крім чоловіка, цього їй ніхто не забезпечить. Чоловікові дали відстрочку.



Правознавець поганого не порадить

Радимо все ж таки звернутись до правника, якщо маєте право на відстрочку через стан здоров’я, сімейні обставини чи здобуваєте освіту, а за вас вже взялися представники ТЦК. Наразі процес фактичної мобілізації проходить швидко і переграти ситуацію, якщо вчасно не зорієнтуватись, буде або непросто або й взагалі неможливо. Оскільки у вас може просто елементарно не залишитись часу довести своє право на відстрочку. Вдома, у тренажерному залі, у громадському транспорті по дорозі на роботу, стоїте перед пішохідним переходом – де завгодно вам можуть вручити повістку. І у будь-якій ситуації – це стрес. Навіть якщо повістка не бойова. Бо навіть проходження медогляду – це вже співпраця з військовими. Проігнорувати – наразитись на адміністративну відповідальність за ухилення від мобілізації, у подальшому й до кримінальної може дійти.



Ви 100% маєте право на відстрочку від мобілізації у воєнний час, але потрапили в РТЦК. Як з військкомату потрапити додому, а не на полігон? Не бійтеся вимагати захисту своїх прав, при потребі, можна і потрібно викликати і адвоката й поліцію. Правознавець допоможе розкласти все по поличках і точно додасть впевненості, а правоохоронці зафіксують факт порушення ваших прав чи взагалі законодавства.



Багатьох небажаних ситуацій можна уникнути або зустріти їх спокійно, якщо наперед підготуватися. Зателефонуйте юристу адвокатського об‘єднання «Актум» превентивно, до зустрічі з представниками ТЦК, та проконсультуйтесь, як поводитись, якщо від представників ТЦК надійшла пропозиція, від якої важко відмовитися. Адвокат розповість, які документи можна підписувати, а де свій автограф залишати не варто. Насправді нюансів є багато. І якщо ти обізнаний – озброєний.



Де краще шукати допомоги

Там, де достатньо професійності, багато практики та успішних справ. Адвокатське об‘єднання «Актум» захищає інтереси військових та військовозобов‘язаних з 2014 року. Має величезний досвід спілкування з військкоматами, юристи команди добре знаються на тому, як діє система і наскільки беззахисною може бути перед нею людина зі своїми проблемами. Досвідчений військовий адвокат добре орієнтується в законодавстві, правильно розставить акценти та використає беззаперечні аргументи для того щоб ви, маючи право на відстрочку від мобілізації – цим правом скористались.



У кожного військового адвоката об‘єднання «Актум» – свій довгий список вдячних клієнтів, врятованих від несанкціонованих втручань в їх життя.

Ваша швидка юридична допомога: 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60

photo thems