background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Борги воєнного часу: як підтримати військових і не накопичити комунальних боргів

Військові зайняли будинок і мають на це право, але хто буде платити «комуналку»?

Під час війни порожній будинок у прифронтовій зоні або на територіях де активні бойові дії наразі не відбуваються цілком може стати потенційним житлом для військових, або для розміщення необхідних служб, зокрема пункту тимчасового обігріву чи госпіталю. Та й загалом будь-чого, адже наші захисники як ніхто інший потребують простого побутового комфорту посеред війни. Є господарі, які дозволили оселитись – добре. А немає – ніхто їх шукати не буде.



Юридичний аспект: військові зайняли будинок і мають на це право

Почнемо з того, що у наших захисників є законні підстави розміщуватись у чужому приватному помешканні. У другій частині ст. 64 Конституції України перераховані права і свободи, які не можуть обмежуватися в умовах воєнного та надзвичайного стану. Права власності, як і звільнення від обов’язку сплачувати рахунки – серед них немає.



Також, закон «Про правовий режим воєнного стану», наділяє військових, разом із держадміністраціями прифронтових територій, можливістю встановлювати для фізичних і юридичних осіб військово-квартирну повинність із розквартирування військовослужбовців, включно із розміщенням цілих військових частин. Проте власникам такого житла у жодному випадку не радимо нехтувати передбаченим законодавством порядком. Війна і так достатньо додає проблем, тому буде краще уникати ще більшого їх накопичення.



Хто буде платити «комуналку» за військових

Як показала практика війна не привід для скасування комунальних зобов’язань як споживача, так і надавача послуг. Ба більше: наприкінці минулого року Міненергетики скасувало свій наказ, яким заборонялось відключення споживачів від постачання електроенергії, а Уряд прийняв Постанову №1405 про скасування мораторію на борги (крім районів бойових дій), що стосується як населення, так і бізнесу, промисловості тощо.



Тож, не важливо чи господарі впустили військових до свого дому, чи це самовільне заселення – за комуналку хтось таки має заплатити. Отже, яким має бути алгоритм дій, щоб господарям потім не було халепи з боргами чи відновленням електро-, газо- та водопостачання?



Залучення місцевої влади

Військові можуть розселятися на об’єктах різних форм власності за згоди власників або, якщо їх немає, з дозволу місцевої влади. Тут має бути діалог і співпраця. Як результат, не виникатимуть непорозуміння, а комунальні послуги зможуть стати турботою не домовласника, а «орендаря» – військової частини.



Якщо ж власник житла сам дає добро захисникам на поселення або ж дізнався, що вони там вже живуть без його дозволу – власнику бажано звернутися до місцевої військової адміністрації для організації укладення договору оренди квартири чи будинку: між ним та командиром військової частини. Це насправді найкращий варіант розв’язання можливих проблем і, у разі необхідності, стане доказом і офіційною фіксацією відносин: про те, що оплату комунальних послуг і спожитих енергоносіїв здійснюватиме військова частина коштом Міноборони.



Втім, усі люди, які не живуть у своїй квартирі чи будинку понад 30 днів, можуть цілком законно не платити за житлово-комунальні послуги (п. 6 ст. 7 закону «Про житлово-комунальні послуги»). Для цього потрібно звернутися із заявою до постачальника, додавши докази фактичної відсутності, проте за централізовані послуги – опалення, утримання багатоквартирного будинку та його інфраструктури – платити потрібно у будь-якому випадку.



Порада та допомога адвоката

Алгоритм дій виглядає ніби нескладно, проте нюансів може бути безліч. Враховуючи те, що військові дії на території нашої країни тривають з 2014 року, непоодинокими є ситуації, коли житлом, змінюючи одні одних, користуються представники різних військових частин. І нерідко трапляються ситуації коли ніхто з представників військових не оформлює жодних домовленостей з власниками житла чи з місцевими органами влади, а відповідно, ніхто й не платить за користування, приміром, за електрику, а у власника накопичуються чималі борги. З юридичного погляду – вся відповідальність на власникові житла, хоча фактично він там не проживає.



У разі виникнення проблем з боргами за комуналку радимо скористатись правовою допомогою адвоката, який надасть консультацію, допоможе розібратися в ситуації та захистить ваші права.



Зокрема:

- детально проконсультує щодо законодавства в цій галузі – ви будете обізнані у всіх регламентах щодо надання комунальних послуг;

- роз’яснить, що і як робити – ви отримаєте алгоритм конкретних дій;

- допоможе скласти або отримати документи – звернення до надавача послуг, звернення до військової частини, акти-претензії, деталізовані розрахунки нарахувань;

- підготує скарги до органів контролю, проведе досудове врегулювання спору;

- підготує позовну заяву для судового захисту, представить інтереси під час розгляду справи у суді.



Адвокати «Актум» допоможуть розібратися та вкласти у правові рамки кожний «комунальний» епізод, що став проблемою для господарів житла. Наше адвокатське об’єднання працює без вихідних – можна зателефонувати: 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60 або залишити запит на нашому сайті.
photo thems